.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 235801650
  تعداد بازدید این صفحه: 3234691
  در امروز: 3097

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
جمعه 5/9/1395

 زیارت؛ عامل نشاط و شادابی زائر

هر که در عمل کوتاهی کند به اندوه گرفتار آید.» ولی وقتی زائر در محضر امام قرار می گیرد به واسطه فیض زیارت گناهانش محو می شود و به تبع، غصّه ها نیز برطرف می گردد و این نیز برکتی دیگر در زیارت است....
آرامش روحی و معنوی از فواید زیارت حرم ائمه معصومین (علیه السلام) است. زیارت با حضور قلب، آرام بخش دلهاست. اگر زائر با خلوص نیت، اسرار و مشکلات خود را با امام خویش در میان بگذارد و درد دل کند و یقین داشته باشد که او شفیع و مقرّب درگاه الهی است، مطمئناً از دردهای روحی خلاص می ­شود و توان و نشاط بیشتری برای صبر کردن و ادامه دادن پیدا می­ کند. بر این اساس روانشناسان؛ زیارت را برای آرامش روح مؤثر می ­دانند. بنابراین از برکات زیارت امامان معصوم مخصوصاً ثامن الائمه (علیه السلام) این است که موجب نشاط و شادابی مؤمنان می ‌شود و غم و غصّه را از دل زائران می زداید و هر کسی به زیارت ایشان می ‌رود، ارتباط روحی با آن حضرت برقرار کرده و همین امر او را از درون آرام می کند، زیرا زائران وقتی سیل مشتاقان به زیارت آن حضرت و ولع ایشان به زیارت را می ‌بینند، نشاطی معنوی را حس می ‌کنند.
این‌‌ همان راز آمدن زائران از دور و نزدیک و حتی با سختی های بسیار به مشهد مقدس است و انسان پس از رسیدن به آنجا شادابی خاصی را احساس می ‌کند که در روایات نیز به آن اشاره می ‌شود، مثلاً پیامبر اسلام  (صلی ‌الله‌ علیه‌ و ‌آله و سلم) روایتی دارند در خصوص زیارت امام رضا (علیه السلام) که فرموده اند: «ستدفَنُ بضعةٌ منّى بخراسان ما زارها مکروب الا َکَشَفَ اللهُ کربتة و لا مَهْمُومٌ إِلا َّفَرَّجَ اللهُ هَمَّهُ»[1] پاره تن من در زمین خراسان دفن می شود که هر کس او را زیارت کند اگر غم و غصّه ای داشته باشد رفع می شود.
 
از برکات زیارت امامان معصوم مخصوصاً ثامن الائمه (علیه السلام) این است که موجب نشاط و شادابی مؤمنان می ‌شود و غم و غصّه را از دل زائران می زداید.

 شاید دلیل این برطرف شدن غم و غصه، آمرزش گناهان و برآورده شدن حاجات وی باشد، زیرا که در روایات یکی از دلایل مهم غم و غصّه در دل مؤمنین خود گناهان است، مثل این روایت که امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) می فرماید: «مَنْ قَصَّرَ فی العَمَلِ اُبْتُلِیَ بِالْهَمِّ؛ هر که در عمل کوتاهی کند به اندوه گرفتار آید.»[2]ولی وقتی زائر در محضر امام قرار می گیرد به واسطه فیض زیارت گناهانش محو می شود و به تبع، غصّه ها نیز برطرف می گردد و این نیز برکتی دیگر در زیارت است.
همین برطرف شدن و بخشیده شدن گناهان یأس و ناامیدی را از دل زائر می زداید و بعد از زیارت با روحیه ای بالا در عرصه بندگی از نو عملش را آغاز می ­کند، درست مانند کسی که تازه از مادر متولد شده، شاداب و با روحیه بالا به بندگی و زندگی می پردازد.
ایمان راسخ به خداوند، مهمترین عامل نشاط و قدرت رویایی با ناملایمات روزگار است. نداشتن نگرانی، اضطراب و افسردگی و رسیدن به اطمینان قلبی، اساس هر نوع شادی است و این فراهم نمی ‌شود؛ مگر با ایمان به قدرت خداوندی که سرچشمه همه نیکی‌ هاست؛ به ‌طوری که در آیه 27 و 28 سوره رعد بیان شده است: «الذین آمنوا و تطمئن قلوبهم بذکر الله الا بذکر الله تطمئن القلوب: آنان که ایمان آورده و دل‌ های خویش را به یاد خدا آرامش بخشیده‌ اند، آگاه باشند که دل‌ ها با یاد خدا آرام می ‌گیرد.»
 
وقتی زائر در محضر امام قرار می گیرد به واسطه فیض زیارت، گناهانش محو می شود و به تبع، غصّه ها نیز برطرف می گردد.

این که یکی از آثار زیارت نشاط و برطرف شدن غصّه و غم می باشد، جهت مهمش این نکته است که زائر ساعات و لحظاتی را که در حرم با امام معصوم (علیه السلام) ارتباط برقرار می کند، در حقیقت به منبع لایتناهی الهی متصل شده است و آرام گرفته است، زیرا که ذوات مقدسه معصومین (علیهم السلام) باب الله هستند؛ لذا می ­بینیم اولیای الهی افرادی آرام و بانشاط هستند و غصّه به معنای منفی اش اصلاً در ایشان وجود ندارد.
برای پایداری و تقویت هر چه بیشتر این مهم باید به اموری دقت شود از جمله:
1. توجه دائم به خداوند و معنویات و توکل به خداوند در مشکلات و اینکه هر اتّفاقی برای ما بیفتد خدا
می داند و او یاور ماست.
2. توسل به معصومین (علیهم السلام) و درخواست کمک از ایشان در سختی ها و مصیبتها که در همین ارتباط آرامشی وصف ناشدنی نهفته است.
3. توجه به معاد و زندگی جاودانه پس از مرگ و زودگذر بودن دنیا که سطح تحمل و عیار مقاومت شخص را بالا می برد.
4. مقایسه مشکلات خودمان با مشکلات و مصیبتهای ائمه و معصومین (علیهم السلام) و نوع برخورد و
عکس العمل ایشان در مقابل آن سختی های طاقت فرسا؛ چرا که مقایسه مشکلات ما با امامان برایمان روشن می ­کند تمام سختی های زندگی ما در مقابل مشکلات آنان مانند کاهی در برابر کوهی است.
5. زیارت از راه دور و شرکت در مجالس ذکر بیان معارف معصومین (علیهم السلام) و توسل و گریه و درد دل کردن با ایشان که سبب می شود راه گشای ما در مسیر زندگی باشند.
 
مظفر برسلانی


----------------------------------------
پی نوشت ها:
[1] . عیون اخبار الرضا، ج‏2، ص‏257.
[2] . نهج البلاغه، کلمات قصار، 127.
 
بازدید: 464
کلید واژه ها:
امام رضا (علیه السلام) , زیارت ائمه (علیهم السلام) , آثار زیارت , حضور قلب 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
آثار دنیوی زیارت (2)
 • 1397/3/7 دوشنبه آثار دنیوی زیارت (2)
  زیارت معصومین علیهم السلام آثار و برکاتی دارد، در این نوشتار به برخی ازآنها اشاره می کنیم.
آثار دنيوی‏ زیارت (1)
انتظار امام از محبان و زائران
بارگاه امام، مأمن دلها
 • 1396/1/2 چهارشنبه بارگاه امام، مأمن دلها
  امامان، مظهر بندگی و اطاعت به درگاه خدا بوده اند، سخنان و رفتارشان یادآور خواست و رضای الهی بوده است. برای خدا زیسته و برای خدا جان داده اند و از این رو حرم و بارگاهشان، مایه یاد پروردگار....
  زیارت با معرفت
سلامی با معرفت
 • 1395/12/25 چهارشنبه سلامی با معرفت
  امام کسی است که حلال الهی را حلال می شمارد و حرام الهی را حرام می داند، حدود و قوانین خدا را اجرا می کند و دین الهی را پاس می دارد و...
  زیارت با معرفت
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir