.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 231388758
  تعداد بازدید این صفحه: 3137976
  در امروز: 29119

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
جمعه 5/9/1395

 جلوه هایی از آثار زیارت

یکی از آثار شگفت زیارت بخشش گناهان است و این بیانگر آن است که زیارت، زمینه ای است که انسان زندگی خود را از نو آغاز می کند و بخشش گناهان نقطه آغاز این زندگی معنوی است. امام رضا (علیه السلام) می فرماید: «إنّی...
استقبال ملائکه
زائر از وقتی که به میقات معشوق می رسد؛ مورد استقبال فرشته های الهی قرار می گیرد و در حریمی از نور و سرور در می آید که جان و دلش را صفا می بخشد. امام باقر (علیه السلام) فرمود: «اَربَعهُ آلاف مَلَکٍ شُعثٌ غُبرٌ یبکونَ الحسینَ الی یومِ القیامَهِ فلا یاتیه اَحَدٌ الاّ استَقبَلُوهُ و لا یرجِعُ اَحَدٌ مِن عِنده إلاّ شَیعُوه».[1]
چهار هزار فرشته از غم اباعبدالله الحسین اندوهناک اند و تا روز قیامت بر وی مرثیه می کنند. پس هر کس به زیارت وی می رود؛ به استقبال او می آیند و وقتی باز می گردد؛ بدرقه اش می کنند. در حدیثی از امام رضا (علیه السلام) آمده است که قبر حضرت رضا (علیه السلام) محل رفت و آمد فرشته هاست که دسته ای می آیند و دسته ای می روند. خوشا زائر آگاهی که قدر خویش را بداند و متاع وجود خود را ارزان ندهد.
 
عنایت امام

در حدیث آمده است: «انّ الحسین بن علی عند ربِّه... ینظُر اِلی زُوّارِهِ و هُو اَعرَفُ بِهِم و باَسمائِهِم و اَسماءِ آبائِهم و بدَرَجاتِهِم و مَنزِلَتِهِم عِندَاللهِ عَزَّوجَلَّ مِن اَحَدِکُم بِوَلَدِهِ و انّه لَیری مَن یبکیه فَیستغفِرُ لَهُ و یسألُ آباءَهِ اَن یستغفروا».[2] امام حسین (علیه السلام) نزد خدا به یکایک زائرانش توجه می کند و در گفتن نام آنان، نام پدرانشان، درجات و جایگاهشان نزد خدا، از خودشان آگاه تر است. او گریه کننده برخود را می بیند و برایش استغفار می کند و از پدرانش نیز می خواهد برای وی استغفار کنند.
 
چون حسن عاقبت نه به رندی و زاهدی است     آن به که کار خود به عنایت رها کنند
 
زائر از وقتی که به میقات معشوق می رسد؛ مورد استقبال فرشته های الهی قرار می گیرد و در حریمی از نور و سرور در می آید که جان و دلش را صفا می بخشد.

تولدی تازه
یکی از آثار شگفت زیارت بخشش گناهان است و این بیانگر آن است که زیارت، زمینه ای است که انسان زندگی خود را از نو آغاز می کند و بخشش گناهان نقطه آغاز این زندگی معنوی است. امام رضا (علیه السلام) می فرماید: «إنّی سَاقُتَلُ بالسَّمِّ مظلوماً فَمَن زارَنی عارفاً بِحَقّی غَفَرَاللهُ لَهُ ما تَقَدَّمَ مِن ذَنبِهِ و ما تَاَخَّرَ».[3] من مسموم می شوم و مظلومانه به شهادت می رسم، هر کس مرا زیارت کند و معرفت به حق من داشته باشد، خداوند گناهان گذشته و حال او را می آمرزد.
 
خوشا دلی که مدام از پی نظر نرود         به هر درش که بخوانند بی خبر نرود[4]
 
راحت جان

امام سجاد (علیه السلام) فرمود: در مواردی زمان بر انسان بسیار سخت می گذرد. از جمله آنهاست: «الساعهُ الّتی یعاینُ فیها مَلَکَ الموتِ»؛[5] لحظه ای که آدمی فرشته مرگ را ملاقات می کند. راستی در این لحظه که باید با همه آنچه که یک عمر به آن تعلق خاطر داشته ایم جدا شویم، هراسناک و وحشت آور است. امام باقر (علیه السلام) فرمود: «مَن سَرَّهُ اَن تُهَوَّنَ علیه سَکرَهُ الموتِ و هَولُ المُطَّلَعِ فَلیکثُر زیارَهَ قَبرِ الحُسینِ».[6] هر کس می خواهد سختی مرگ بر او آسان شود، قبر امام حسین را بسیار زیارت کند.
 
خرم آن روز کزین منزل ویران بروم            راحت جان طلبم وز پی جانان بروم[7]
 
یکی از آثار شگفت زیارت، بخشش گناهان است و بخشش گناهان نقطه آغاز این زندگی معنوی است.

آرامش در صراط و میزان
امام صادق (علیه السلام) فرمود: صراط، پلی باریک تر از موست که عدّه ای مثل برق از آن می گذرند. عدّه ای دیگر مثل تاختن اسب ردّ می شوند و بعضی ها گویا پیاده و لنگ لنگان می روند و بعضی هم در حالی که به پل آویخته اند، عبور می کنند که آتش به آنان صدمه می زند.[8]
و میزان جایگاهی است که اعمال انسان ها سنجیده می شود، «فَأمَّا مَن ثَقُلَت مَوَازینُهُ. فَهُوَ فی عِیشَه رَاضِیه»؛[9] نیکوکاران به بهشت می روند «وَ أمَّا مَن خَفَّت مَوَازِینُهُ. فَأُمُّهُ هَاوِیهٌ»[10] و زشتکاران به جهنم ریخته می شوند. با شناختن صراط و میزان و پی بردن به سختی جانکاه این قرارگاه ها، اهمیت کلام نورانی امام رضا (علیه السلام) را درک می کنیم که فرمود: در سه جایگاه به دیدار زائر خود می روم تا او را از وحشت و اضطراب نجات دهم؛ اول وقت جان دادن؛ دوم وقت عبور از صراط و سوم هنگام سنجش اعمال. در نتیجه از آثار زیارت، آرامش در صراط و میزان است.[11]
 
ثواب روزه و حج قبول آن کس برد         که خاک میکدﺓ عشق را زیارت کرد[12]
 
رزق افزون
امام باقر (علیه السلام): «مُروا شیعتَنا بزیارهِ قَبرِ الحسینِ فإنَّ إتیانه یزیدُ فی الرِّزقِ».[13] شیعیان ما را به زیارت قبر امام حسین (علیه السلام) سفارش کنید که باعث افزایش روزیشان می شود.
روزی فقط مادی نیست بلکه رزق معنوی مثل علم، معرفت، اولاد صالح، عاقبت به خیری، خوش نامی، توفیق و وظیفه شناسی، سعادتمندی... همه اینها رزق است.

 
امام رضا (علیه السلام) فرمود: در سه جایگاه به دیدار زائر خود می روم تا او را از وحشت و اضطراب نجات دهم، اول وقت جان دادن؛ دوم وقت عبور از صراط و سوم هنگام سنجش اعمال.

طول عمر

امام صادق (علیه السلام) فرمود: «فلا تَدَعُوا زیارَتَهُ یمُدُّ اللهُ فی اعمارِکُم»؛[14] زیارت امام حسین را رها نکنید تا خدا عمرهایتان را افزون کند. عمر طولانی به این سبب مفید است که فرصتی بیشتر برای کاشتن نیکی در این دنیا پیدا می شود و سرمایه وجود آدمی که تعالی روح و شخصیت وی است شکوفا می شود و دفتر زندگی خویش را به رنگ الهی زیباتر از قبل می سازد والّا اگر فرصت زیاد موجب غرور و سرکشی شود و زندگی انسان را به تباهی بکشاند؛ باید همان دعای مکارم الاخلاق را خواند که «الهی ان کان عمری مرتعاً للشیطان فاقبضنی!»[15] خدایا اگر عمرم چراگاه شیطان شده است، جانم را بستان!
 
دلم امید فراوان به وصل روی تو داشت          ولی اجل به ره عمر رهزن است[16]
 
تذکر مهم: احادیثی که در آثار زیارت ذکر شد؛ اگر چه دربارﺓ زیارت ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) است، ولی اختصاص به آن حضرت ندارد. زیارت همه معصومین (علیهم السلام) چنین آثاری را دارد، زیرا «کلُّهم نورٌ واحد»؛ همه آنان یک نور واحد هستند.
 
منبع: کتاب کوله پشتی زائر، بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی


-----------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1. کامل الزیارات، باب 77، ح2.
2. بشاره المصطفی لشیعه المرتضی، ص78.
3. عیون اخبار الرضا (علیه السلام)، ج2، ص261.
4. حافظ.
5. کامل الزیارات، باب 60، ح1.
6. همان.
7. حافظ.
8. بحارالانوار، ج8، ص45.
9. القارعه/ 9-6.
10. همان.
11. عیون اخبار الرضا (علیه السلام)، ج2، ص258.
12. حافظ.
13. وسائل الشیعه، ج14، ص414.
14. کامل الزیارات، باب 61، ح2.
15. دعای مکارم الاخلاق.
16. حافظ.
 
بازدید: 737
کلید واژه ها:
آثار زیارت , حضرت رضا , امام حسین , صراط , میزان 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
نواهنگ زیبای «او، پیر راه بود»
طلوع خورشید عظمت
قطعا امتحان می شوید
 • 1397/7/11 چهارشنبه قطعا امتحان می شوید
  نهمین فرزندت ای حسین، همان قائم بر حق، آشکار کننده دین و دادگستر است... اما پس از غیبت و سرگردانی به گونه ای که کسی جز مخلصان هم آغوش با روح يقين بر دین ثابت قدم نمی مانند.
  آخرین منجی
تو از کدام زاویه به عاشورا نگاه می کنی؟
تو از کدام زاویه به عاشورا نگاه می کنی؟
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir