.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 231384516
  تعداد بازدید این صفحه: 3137877
  در امروز: 24877

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
جمعه 5/9/1395

 زیارت؛ افزایش معرفت زائر و آموختن معارف دینی

خداوند، به خاطر شما نشانه هاى دین را به ما آموخت و آنچه را از دنیایمان تباه شده بود اصلاح کرد و به خاطر شما کلمه توحید، کامل شد و نعمت، بزرگ شمرده شد و پراکندگى و جدایى به ائتلاف و یکپارچگى تبدیل شد و به ولایت شما...
یکی از برکات و فواید مهم زیارت و حضور در قبور پاک پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل بیت (علیهم السلام) و خواندن زیارتنامه ­های ایشان، توفیق آشنایی بیشتر زائران با مکتب اسلام و معارف دینی است. زیارتنامه های پیامبر و امامان شیعه (علیهم السلام) مملو از مفاهیم ارزشمندی است که در واقع بهترین معارف دینی و عرفانی در آنها به کار برده شده است و اگر انسان با توجه و تدبّر در معانی و مفاهیم، این جملات نورانی را قرائت کند درهای معنویت به روی او باز می ­شود و به اسرار عالم غیب آشنا می شود. نکات و مطالبی را از آنها درک می­ کند که باعث لذت روحی او شده و به آرامش معنوی دست می یابد. زیارت امامان (علیهم السلام)، متصل شدن به آنان و غرق شدن در انوار و معنویّات ایشان است و نیز الهام گرفتن، درس آموختن، تحرّک و سیر در فضیلت ها و تکامل و ساخته شدن است.
در فرازهایی از زیارت جامه کبیره این طور عرضه می داریم: «بِمُوالاتِکُمْ عَلّمنا اللّهُ مَعالِمُ دینِنا و أصْلَحَ ما کانَ فَسَدَ مِنْ دُنْیانا، وَ بمُوالاتِکُمْ تَمّتِ الْکِلمَةُ وَ عَظُمَتِ النِّعْمَةُ وَ ائْتَلَفَتِ الْفُرْقَةُ، وَ بمُوالاتِکُمْ تُقْبَلُ الطّاعَةُ الْمُفْتَرَضَةُ ...»  خداوند، به خاطر شما نشانه هاى دین را به ما آموخت و آنچه را از دنیایمان تباه شده بود اصلاح کرد و به خاطر شما کلمه توحید، کامل شد و نعمت، بزرگ شمرده شد و پراکندگى و جدایى به ائتلاف و یکپارچگى تبدیل شد و به ولایت شما اطاعت واجب، پذیرفته مى شود.
 
زیارت امامان (علیهم السلام)، متصل شدن به آنان و غرق شدن در انوار و معنویّات ایشان است.
 
در این عبارات از زیارتنامه زائر، رسیدن به کمالات معنوى و برخوردارى از دنیاىِ نیکو را از برکات همبستگى با اهل بیت (علیهم السلام) بر مى شمرد و با عبارت «بِمُوالاتِکُم»، به شمارش برکات ولایت اهل بیت (علیهم السلام) و همراهی با ایشان مى پردازد که از دین شناسىِ واقعى شروع مى شود و به شفاعت اهل بیت (علیهم السلام) پایان مى یابد که این نیز از برکات زیارت است.
در بعضی روایات به الهام گرفتن در مسیر زیارت اشاره شده است، مانند فرمایش امیر مؤمنان علی (علیه السلام) که فرموده اند: «زُر فی اللّهِ أَهلَ طاعَتِهِ وَ خُذْ الهِدایَةَ مِنْ أَهْلِ وِلایَتِهِ.»[1] برای خدا به دیدن اهل طاعت او بروید و هدایت را از ایشان که اهل ولایت بودند دریافت کنید.
شاید بتوان گفت یکی از مهمترین آثار زیارت؛ مسئله معرفت افزایی و به دنبال آن پیروی از سبک زندگی اهل بیت پیامبر (علیهم السلام) است که به صورت مستقیم با انتقال این مفاهیم ارزنده در خلال زیارت و همچنین غیر مستقیم به زائر منتقل می شود.
آنچه از خود زیارت مهمتر است معرفت به امام و اطاعت از دستوراتشان بوده که در طول دستورات خداوند است. اویس قرنی مدال یک زائر موفق را به گردن دارد به گونه ‌ای که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نیز مشتاق دیدار وی شده بودند و دلیلش هم مسیر بودن در زندگی با معصومین است. ما می‌توانیم هر کداممان اویس قرنی ‌هایی برای امام رضا (علیه السلام) باشیم.
زیربنای این امر مهم در یک توسل به ایشان و یا زیارتی با معرفت ریخته می­ شود و چه بسا افرادی که با زیارت امام معصوم (علیه السلام) سبک زندگی شان تغییر کرد و سعی کردند خودشان، رفتار و کردارشان را شبیه به امام کنند.
 
یکی از مهمترین آثار زیارت مسئله معرفت افزایی و به دنبال آن پیروی از سبک زندگی اهل بیت پیامبر (علیهم السلام) است که به صورت مستقیم با انتقال این مفاهیم ارزنده در خلال زیارت و همچنین غیر مستقیم به زائر منتقل می شود.
 
مناسب است زائر برای ماندگاری این اتفاق مبارک (تحول در مسیر منویات امام) به نکاتی توجه کند از جمله:
1. توجه به خواسته های امام معصوم (علیه السلام) از طرف شیعیان و پیروانشان و مطالعه در این زمینه و گوش دادن به سخنرانی ها با محتوای سبک و سیره زندگی معصومین (علیهم السلام) که امروزه با گسترش رسانه های جمعی و اطلاعاتی این دسترسی بسیار آسان شده است.
2. تلاش بی وقفه در جهت عمل به دستورات و منویات ائمه (علیهم السلام).
به عنوان فردی شیعی مذهب بسیار خوب است با مطالعه زندگی ائمه؛ زندگی خود را تا حد امکان به زندگی آنان نزدیک کنیم و زندگی ائمه الگوی زندگی هر شیعی مذهبی شود.
3. مطالعات پژوهشی در زمینه فلسفه زیارت معصومین که به زیارت زائر محتوای معناداری می دهد. باید توجه داشت که زیارت نشانه احترام به مقام والا و ارزشمند خاندان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)، پیروی از راه و اهداف ایشان، تجدید پیمان با آنها، وفاداری به ولایتشان و زنده نگه داشتن یاد و تعالیم آنهاست.
در طول سال برنامه ای برای زیارت داشته باشیم و زیارت و توسل را کنار نگذاریم. علاوه بر سفرهای سیاحتی سفرهای زیارتی هم در برنامه سالانه ما باشد. به یاد داشته باشیم زیارت نمادی از علاقه و محبت درونی و نشانه دین داری است و دین چیزی جز محبت نیست.
ارتباط با معصومین و زیارت الزاماً حضور در حرم نیست و لذا زیارت از راه دور و همچنین ارتباط با ائمه (علیهم السلام) را در جلسات ذکر ایشان فراموش نکنیم.
 
مظفر برسلانی


--------------------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
[1] . غرر الحکم، ج1، ص 5491.

 
بازدید: 471
کلید واژه ها:
آثار زیارت , معرفت دینی , زیارتنامه 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
زیارت از راه دور
 • 1397/4/5 سه‌شنبه زیارت از راه دور
  در این گونه زیارت، انسان به وسیله ی خواندن زیارتنامه از مکان های دور، اهدای درود و صلوات به ارواح مطهر آنان، با آن بزرگان ارتباط قلبی برقرار می کند.
آثار دنیوی زیارت (2)
 • 1397/3/7 دوشنبه آثار دنیوی زیارت (2)
  زیارت معصومین علیهم السلام آثار و برکاتی دارد، در این نوشتار به برخی ازآنها اشاره می کنیم.
آثار دنيوی‏ زیارت (1)
هفت گنج عشق
 • 1396/3/3 چهارشنبه هفت گنج عشق
  وارد حرم ملکوتی ات که می شوم از خود بی خود می شوم. در ازدحام جمعیت ، حالا غریبی را بیشتر حس می کنم ...
  دلنوشته
انتظار امام از محبان و زائران
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir