.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 235804089
  تعداد بازدید این صفحه: 3234754
  در امروز: 5536

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
جمعه 5/9/1395

 زیارت؛ افزایش محبت به اهل بیت (علیهم السلام)

ر مضامین زیارتنامه ­ها نیز زائر، عشق و محبت خویش را در حضور امام به ایشان عرضه می دارد و همین امر سبب تکثیر این علاقه و عشق خواهد بود، آنجایی که در زیارت جامعه کبیره عرضه می دارد: «أُشْهِدُ اللَّهَ وَ أُشْهِدُکُمْ أنی ...
حضور در مقابر امامان معصوم (علیهم السلام) و برقراری ارتباط معنوی با آنها سبب افزایش محبت در دل زائر
می­ شود که این امر یکی از آثار بسیار ارزشمند زیارت است. در همین راستا پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید: «الزِّیارَةُ، تُنبِتُ المَوَدَّةَ.» دیدار و ملاقات، دوستی و محبت را استوار می کند.[1]
آری، دیدار و زیارت تأثیر شگرفی در ایجاد محبت، دوستی و افزایش آن و در نتیجه تحکیم روابط خواهد داشت و بر کسی پوشیده نیست که زیارت در حقیقت دیدار امام است و طبق کلام امام صادق (علیه السلام) فرقی بین دیدار امام (علیه السلام) در زمان حیات و ممات ایشان نیست.[2]
خواندن دقیق زیارتنامه در حرم، به حضور قلب و افزایش این محبت کمک بیشتری می ­کند. متن زیارتنامه ها تلاش های صادقانه ائمه (علیهم السلام) برای شناساندن راه درست و رستگاری به شیعیان را به خوبی نشان می ­دهد. در مضامین زیارتنامه ­ها نیز زائر، عشق و محبت خویش را در حضور امام به ایشان عرضه می دارد و همین امر سبب تکثیر این علاقه و عشق خواهد بود، آنجایی که در زیارت جامعه کبیره عرضه می دارد: «أُشْهِدُ اللَّهَ وَ أُشْهِدُکُمْ أنی ... مُوَالٍ لَکُمْ وَ لِأَوْلِیَائِکُمْ ... . خدا را شاهد می گیرم و شما را نیز شاهد می گیرم که شما و دوستان شما را دوست دارم.»
 
زیارت در حقیقت دیدار امام است و فرقی بین دیدار امام در زمان حیات و ممات ایشان نیست.
 
 البته ابراز علاقه و برقراری ارتباط با معصوم از راه دور نیز مؤثر است، ولی هر چه نزدیک تر شود این اثرگذاری بیشتر خواهد بود و این تقرب به مزار اولیای خدا، عامل نزدیک شدن روح زائر به روح آن بزرگواران است. ایجاد محبت، تشدید و تداوم آن در گرو مقدار شناخت ما به محبوبمان و همچنین علاقه طرف مقابل به ماست؛ نمی توان محبت دیگران را به خود تحمیل کرد، بلکه باید با بالا بردن معرفت و رعایت تقوا، محبت و مودّت خود را به ائمه اطهار (علیهم السلام) افزایش دهیم.
در ادامه به برخی امور که در افزایش و تداوم محبت به اهل بیت پیغمبر (صلوات الله علیهم) تآثیر بسزایی دارد اشاره می شود:
1. کسب شناخت و معرفت اهل بیت‏ (علیهم‏ السلام). در پرتو معرفت امام، به کمالات و ویژگى ‏هاى او بیشتر واقف مى‏ گردیم و این آشنایى به طور طبیعى شیفتگى و محبّت را در پى دارد.
2. مطالعه سیره معصومین (علیهم السلام) در عطوفت و مهربانی و توجه ایشان به دوستداران خویش و همچنین عنایات ایشان به زائرین و متوسلین خود از اموری است که در احادیث شیعه به کرّات به آن اشاره شده است.
3. توجه به دغدغه ائمه (علیهم السلام) در سعادت و هدایت شیعیان و نیز شوق به شفاعت و کمک رسانی به ایشان در برزخ و قیامت. حدیث مشهوری از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده که فرموده اند: «به من پنج چیز ارزانی شد ... و شفاعت به من عطا شد، پس آن را برای امت خود ذخیره نمودم.»
 
در پرتو معرفت امام به کمالات و ویژگى ‏هاى او بیشتر واقف مى‏ گردیم و این آشنایى به طور طبیعى شیفتگى و محبّت را در پى دارد.

4. توجه به مظلومیت و ساده زیستی معصومین (علیهم السلام) و گریستن در مصائب ایشان. پایبندی عملی به رفتار معصومین، خود عامل تکثیر و تقویت محبت به ایشان است.
5. ارتباط مکرر و توسل به معصومین (علیهم السلام) و برنامه مداوم برای زیارت داشتن (توجه به زیارت از راه دور). باید توجه داشت که اهل بیت (علیهم السلام) سلام ما را حتی از راه دور می­ شنوند و جواب می­ دهند.
6. توجه به رعایت مصلحت توسط امام (علیه السلام) در نرسیدن ظاهری به بعضی از حوائج.
7. برگزاری مجالس و محافل اهل بیت (علیهم السلام) و هزینه کردن در این مسیر و همچنین شرکت در مجالس ذکر اهل بیت (علیهم السلام).
 
مظفر برسلانی


----------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
[1] . منتخب میزان الحکمه، ج1، ص 464.
[2] . عن الصادق (علیه السلام): «مَنْ ‏زَارَنَا فِی‏ مَمَاتِنَا فَکَأَنَّمَا زَارَنَا فِی حَیَاتِنَا.» هر کس به زیارت یکی از ما (اهل بیت) بیاید، گویا در زمان حیات به دیدارمان آمده است (مستدرک الوسائل، ج‏10، ص183).
 
بازدید: 827
کلید واژه ها:
معرفت امام (علیه السلام) , زیارت امام , آثار زیارت , حب اهل بیت 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
آثار دنیوی زیارت (2)
 • 1397/3/7 دوشنبه آثار دنیوی زیارت (2)
  زیارت معصومین علیهم السلام آثار و برکاتی دارد، در این نوشتار به برخی ازآنها اشاره می کنیم.
آثار دنيوی‏ زیارت (1)
انتظار امام از محبان و زائران
بارگاه امام، مأمن دلها
 • 1396/1/2 چهارشنبه بارگاه امام، مأمن دلها
  امامان، مظهر بندگی و اطاعت به درگاه خدا بوده اند، سخنان و رفتارشان یادآور خواست و رضای الهی بوده است. برای خدا زیسته و برای خدا جان داده اند و از این رو حرم و بارگاهشان، مایه یاد پروردگار....
  زیارت با معرفت
سلامی با معرفت
 • 1395/12/25 چهارشنبه سلامی با معرفت
  امام کسی است که حلال الهی را حلال می شمارد و حرام الهی را حرام می داند، حدود و قوانین خدا را اجرا می کند و دین الهی را پاس می دارد و...
  زیارت با معرفت
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir