ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 245897982
  تعداد بازدید این صفحه: 1262498
  در امروز: 70194

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
 
1395/1/24 سه‌شنبه

 نشست های تخصصی و عمومی


همایش ها و نشست های تخصصی و عمومی
نشست های صمیمی و علمی ادارۀ پاسخ گویی، با رویکرد توجه به نیاز مخاطب و ایجاد فضای تعامل دوسویه بین مخاطب و کارشناس تعریف شده است. این برنامه ها فراخور ساختار و نوع مخاطبان خود، در سه زیرعنوان مجزا تقسیم بندی شده اند که عبارت اند از: نشست های پرسش وپاسخ عمومی، پرسمان های دینی و همایش های موضوعی و مناسبتی و دوره ای.

نشست های پرسش وپاسخ عمومی (حلقۀ معرفت)
در نشست های صمیمی پرسش وپاسخ با موضوعات عمومی دینی، با حضور استادان مجرّب حوزه و دانشگاه، گفت وگوی چهره به چهره و پرسش و پاسخِ آزاد دینی صورت می گیرد. این نشست ها را در بارگاه رضوی با نام «حلقۀ معرفت» می شناسند. این حلقه ها به شکل خیلی ساده، کنار استاد شکل می گیرند و استاد هم به فراخور نیاز مخاطب و با بهره گیری از ادبیات روان، به ارائۀ مفاهیم دینی و پاسخ سؤالات مرتبط می پردازد. شاید بتوان گفت حضور در حلقه های معرفت و طرح موضوعات، ازنظر عمومی بودنِ مباحث مطرح شده، بیشتر شبیه مراجعه به پزشک عمومی است.
حلقه های معرفت در سه بخش برادران و خواهران و کودکان در بارگاه رضوی برگزار می شود. این حلقه ها در بخش کودکان با عنوان جوانه های معرفت فعالیت می کند.
حلقه های معرفت در ابتدای شکل گیری در مرکز پاسخ گویی به سؤالات دینی برگزار می شد؛ اما در سال های اخیر، با توجه به استقبال فراوان مخاطبان و ایجاد حلقه های معرفتِ ویژۀ خواهران و کودکان، در سایر صحن ها و رواق های بارگاه رضوی نیز شاهد برگزاری آن هستیم.
گفتنی است که گاهی براساس نیاز، جلسات حلقه های معرفت با موضوعاتی مشخص و از پیش تعیین شده چون مسائل شرعی و تربیتی و... برگزار می شود.
پرسمان دینی
پرسمان دینی عنوان سلسله جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ هفتگی و مناسبتی و تابستانه است که در قالب موضوعات مختلفِ دینی، جواب گوی پرسش های زائران و مجاوران بارگاه رضوی هستند. این جلسات با عناوین زلال احکام، شمیم وحی، نسیم معرفت، خانوادۀ رضوی، در محضر عالم آل محمدعلیه السلام، زمزم بندگی، به سوی ظهور و دین، نشاط، زندگی و... و با موضوعاتی چون مسائل اعتقادی، مسائل تربیتی و خانوادگی، سنت و سیرۀ رضوی، مسائل اخلاقی و... برگزار می شوند و در اعیاد و مناسبت ها و ایام تابستان و هر روزِ هفته، پذیرای زائران و مجاوران بارگاه حضرت شمس الشموس علیه السلام هستند.
پرسمان های هفتگی
در محل مرکز پاسخ گویی (مدرسۀ پریزاد)، جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ موضوعی برگزار می شود. در هر جلسه، کارشناس به مدت نیم ساعت سخنرانی کرده و حاضران هم نیم ساعت فرصت دارند تا پاسخ پرسش های خود را از استاد یا کارشناس جلسه دریافت کنند. حین برگزاری جلسه، فرم های شرکت در جلسه و شرکت در مسابقه بین مخاطبان توزیع شده و در پایان به هشت نفر از برندگان به قید قرعه هدایایی تقدیم می شود.
عناوین جلسات پرسمان های دینی در هفت روز هفته از این قرار است:
«زلال احکام» شنبه شب ها با موضوعات شرعی، «شمیم وحی» یکشنبه شب ها با موضوع سؤالات و شبهات قرآنی، «نسیم معرفت» دوشنبه شب ها با موضوع مسائل اعتقادی، «خانوادۀ رضوی» سه شنبه شب ها با سه سرفصل کلیِ اجتماعی و تربیتی و خانوادگی، «در محضر عالم آل محمدعلیه السلام» چهارشنبه شب ها با موضوعات مرتبط با زندگی و سیرۀ امام رضا علیه السلام، «زمزم بندگی» پنجشنبه شب ها با موضوعات اخلاقی و تهذیب نفس و «به سوی ظهور» جمعه شب ها با موضوعات مرتبط با مهدویت.
دین، نشاط، زندگی
یکی از برنامه هایِ پرسمان دینی، برنامۀ تابستانۀ «دین، نشاط، زندگی» است. «دین، نشاط، زندگی» به طور معمول از همان سبک و سیاق جلسات پرسمان دینی البته با کمی تغییرات پیروی می کند؛ اما گستردگی مخاطب آن و زمان و مکان برگزاری و همین طور استفاده از چهره های برجستۀ حوزوی و دانشگاهی به عنوان کارشناس، رنگ و بوی ویژه ای به این برنامه داده است.
جلسات «دین، نشاط، زندگی» به گونه ای طراحی شده است که مخاطب ازطریقِ پرسش و پاسخ، با استاد ارتباطی دوسویه برقرار می کند و این تنها استاد نیست که نبض جلسه را در اختیار دارد؛ بلکه مخاطبان نیز با طرح سؤال های خود به جلسه جهت می دهند؛ به این ترتیب که سؤال های خود را در فرم های توزیع شده در ابتدای جلسه نوشته و در اختیار انتظامات یا مجری قرار می دهند.
در هر جلسه، استاد براساس فراوانی سؤالات مطرح شده، به چند سؤال پاسخ می دهد. ناگفته نماند که وقت تعیین شده برای سخنرانی استاد نیز به برقراری این ارتباط دوسویه کمک می کند؛ به طوری که استاد فقط در سی دقیقۀ اوّل سخنرانی می کند و بیشترِ وقتِ دوساعتۀ جلسه برای پاسخ گویی به سؤالات مطرح شده صرف می شود.
پرسمان های ویژه در مناسبت های ویژه
علاوه بر جلسات هفتگی و برنامۀ تابستانه «دین، نشاط، زندگی»، واحد پرسمان دینی به فراخور ایام خاص، برنامه هایی ویژه نیز تدارک می بیند. این برنامه ها مبتنی بر سخنرانی و پرسش و پاسخ با حضور اساتید برجسته و موضوعات خاصِ مناسبت ها هستند. به عنوان نمونه در سال 1391 در دهۀ فاطمیه، دهۀ ولایت، دهۀ کرامت، دهۀ اوّل محرم و... این قبیل برنامه ها اجرا شد؛ اما در این میان، یکی از برنامه ها، هم ازنظر سبک و سیاق کمی متفاوت بود و هم با استقبال خوب مخاطبان روبه رو شد. عنوان این برنامۀ موفق «مناظرات رضوی» بود که در دهۀ کرامت سال 1391 برگزار شد. در این دهه، شش مناظره از مناظرات حضرت رضاعلیه السلام با علمای ادیان دیگر انتخاب شد و براساس موضوعِ مناظرات، مصادیق امروزیِ آن ها نیز به متنِ مناظره افزوده شد. دو استاد مسلط به موضوعِ مناظرات و مشرِف به عقاید ادیان دیگر، به فراخور تجربه و تبحّر خود و براساس مناظراتِ آماده شده، طی یازده شب در مقابل زائران و مجاوران به مناظره پرداختند. گفتنی است دست اندکاران برگزاری با توفیقی که این برنامه در آن سال کسب کرد، در سال های آتی به دنبال ایجاد کرسی های مناظرۀ واقعی در حرم مطهر رضوی خواهند بود.

همایش های تخصصی فرهنگی و دینی
یکی از فعالیت های فرهنگی دینی حرم مطهر که ذیل فعالیت های مرتبط با محافل و نشست های عمومی و تخصصی ادارۀ پاسخ گویی به سؤالات دینی تعریف شده است؛ برگزاری همایش های تخصصی با موضوعات دینی، اجتماعی، فرهنگی و... است. سالانه به طور معمول بین 80 تا 110 گردهمایی تخصصی از این دست در حرم مطهر برگزار می شود. برای برگزاری این همایش ها برنامۀ سالانه ای از سال قبل آماده می شود. این برنامه ریزی پیش بینی تعداد همایش ها، زمان، مکان، موضوعات و همین طور اساتید مدعو و مخاطبانِ همایش ها را شامل می شود. برنامه ریزی ها با شکل گیریِ جلسات طرح وبرنامه با حضور مسئول واحدِ همایش ها و کارشناس برگزاریِ همایش و اساتید شاخص و برجسته در حوزۀ موضوعات گفته شده، صورت می گیرد. مخاطبان همایش ها نیز از راه های مختلفی ازجمله استفاده از بانک اطلاعات فعالان فرهنگی، دانش آموزان برتر، دانشجویان و طلاب شاخص شناسایی و دعوت می شوند.
 
بازدید:1752
کلید واژه ها
امام رضا علیه السلام , حرم مطهر , معرفی نشست های تخصصی و عمومی 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مطرح شده در دوره آموزشی خط روشنگری
ادب در کلام
گروه علمی
مشاوره دینی
خدمات فرهنگی به گروه های زیارتی
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir