ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 245896999
  تعداد بازدید این صفحه: 1262475
  در امروز: 69211

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
 
1395/1/24 سه‌شنبه

 معرفی بخش پاسخگویی به سوالات دینی


پاسخ گویی به سؤالات دینی
یکی از فعالیت های مهم ادارۀ پاسخ گویی به سؤالات دینی، همان طورکه از عنوان این اداره بر می آید، پاسخ گویی به سؤالات دینی است. درواقع این فعالیت از دیرباز در بارگاه رضوی به عنوان مکانی مذهبی مرسوم بوده است؛ اما با شکل گیری ادارۀ پاسخ گویی به سؤالات دینی، پاسخ گویی به این سؤالات، ضابطه مند و دقیق تر صورت می پذیرد.
درحال حاضر، پاسخ گویی به سؤالات دینی، به صورت حضوری و مجزا، در واحدهای پاسخ گویی به سؤالات شرعی برادران و خواهران پیگیری می شود؛ علاوه بر این، واحد پاسخ گویی غیرحضوری و پاسخ گویی به سؤالات اعتقادی نیز در ذیل این بخش فعالیت می کنند.
پاسخ گویی به سؤالات شرعی
در حرم مطهر رضوی، هفت دفتر پاسخ گویی به سؤالات شرعی فعالیت دارند. این دفاتر در صحن جمهوری، مدرسۀ پریزاد، صحن آزادی، مسجد گوهرشاد، صحن انقلاب اسلامی و در دفتر رواق دارالحجه پاسخ گوی مراجعه کنندگان برادران هستند؛ البته در ایام خاص و مناسبت های ویژه که با ازدحام زائر مواجه هستیم، دفاتر مسجد گوهرشاد و صحن انقلاب اسلامی نیز خدمات خود را به صورت شبانه روزی ارائه می کنند.
دفاتر پاسخ گویی به سؤالات شرعی خواهران حرم مطهر رضوی با بهره گیری از کارشناسان و متخصصان زن در حوزۀ مسائل شرعی بانوان، ضمن ارائۀ خدمات تخصصی، بستر راحت و توأم با آرامشی را برای بیان احکام بانوان فراهم می کنند.
استادان پاسخ گو همگی مشغول به تحصیل در سطح خارج فقه و اصول هستند و ازطریقِ سیستم جذب استاد و پس از گذراندن آموزش های مرتبط در ادارۀ پاسخ گویی به سؤالات دینی جذب می شوند.
پاسخ گویی به سؤالات شرعی غیرحضوری
به منظور سهولت برقراری ارتباط و همین طور سرعت بخشیدن به ارائۀ خدمات مرتبط با پاسخ گویی به سؤالات شرعیِ زائران و مجاوران بارگاه رضوی، سامانۀ تلفنی 32020 راه اندازی شده است. این سامانه، تنها مرکز پاسخ گویی به سؤالات شرعی است که به صورت زنده و شبانه روزی فعالیت می کند. مخاطبان، طی 24 ساعت شبانه روز، ازطریقِ تماس تلفنی با شمارۀ 32020، پاسخ سؤالات شرعی خود را دریافت می کنند؛ افزون بر این، سامانۀ پیامکی30002020 نیز در همین زمینه ارائۀ خدمت می کند.

بیان احکام بین نماز
برنامۀ بیان احکام سه دقیقه ای را هم واحد پاسخ گویی به سؤالات شرعی برادران ساماندهی و برگزار می کند. بین نماز «ظهر و عصر» و «مغرب و عشاء»، به مدت حداکثر سه دقیقه، استادان پاسخ گو در بارگاه رضوی به بیان احکام می پردازند. آموزش احکام در این زمان کوتاه به علت دسترسی به حجم زیاد مخاطب، از اثرگذاری فوق العاده ای برخوردار است. موضوعات این جلسات، با کمک هیئت علمی و براساس فراوانی سؤالات شرعی، مناسبت های خاص، مسائل روز و سؤالات تازه و... تعیین می شود. در روش بیان احکام بین دو نماز، در یک دقیقه حدیثی مرتبط با حکم شرعی بیان شده و در دو دقیقۀ دیگر، حکم شرعی توسط استاد توضیح داده می شود.
پاسخ گویی به سؤالات اعتقادی
در بارگاه مطهر رضوی، سه دفتر پاسخ گویی به سؤالات اعتقادی فعالیت می کند: دو دفتر در مرکز پاسخ گویی (مدرسۀ پریزاد) و یک دفتر در سردرب غربی صحن جامع رضوی. کارشناسانی که در این دفاتر پاسخ گوی سؤالات هستند، به نحوی در حوزۀ مسائل اعتقادی اسلام و سایر ادیان متخصص محسوب می شوند؛ ازاین رو افرادی که سؤالاتی ازاین دست دارند، به این دفاتر ارجاع داده می شوند. افرادی که برای تشرف به دین مبین اسلام نیازمند راهنمایی و مشاوره و پاسخ گویی هستند نیز از خدمات دفتر پاسخ گویی به مسائل اعتقادی و استبصار بهره می برند که در مدرسۀ پریزاد واقع است.
عزیزانی که ازطریقِ ارائۀ خدمات این دفاتر تصمیم به تشرف به اسلام گرفته اند یا به هر صورت در این مکان مسلمان می شوند، از خدمات ویژه ای برخوردار خواهند شد. این خدمات معمولاً یک دورۀ سه ساله را شامل شده و با اختصاص یک کارشناس به فرد مستبصر در طی دوره آغاز می شود. این کارشناس به فرد کمک می کند تا بتواند تعاملات خود را با خانواده و اطرافیانش سامان بخشد، بر دانسته های دینی خود بیفزاید و شبهاتی را که برایش پیش می آید، مرتفع کند.
 
بازدید:2991
کلید واژه ها
امام رضا علیه السلام , حرم مطهر , معرفی بخش پاسخگویی به سوالات دینی 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مطرح شده در دوره آموزشی خط روشنگری
ادب در کلام
گروه علمی
مشاوره دینی
خدمات فرهنگی به گروه های زیارتی
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir