دریافت ویژه نامه ها
رویش فرهنگ
دین نشاط زندگی دین نشاط زندگی
پاسخ به سوالات قرآنی
1395/5/1 جمعه

 در دوران حضور امام در حجاز ، آیا ایشان به عراق هم سفر نمودند ؛ ایشان به چه شهرهایی رفتند؟

در متون روایی از سفر امام به بصره گزارش شده است ؛ محمد بن فضل هاشمی از این سفر که در آغاز امامت حضرت رضا (ع) صورت گرفت ، چنین یاد می کند:
“هنگامى که موسى بن جعفر علیهما السلام درگذشت به مدینه رفتم و خدمت حضرت رضا علیه السلام رسیدم، و مقدارى از مال بصره که در نزد من بود به آن حضرت رسانیدم، و گفتم: من در نظر دارم به بصره مراجعت کنم، و میدانى که مردم در آنجا اختلاف کرده‏اند، و خبر درگذشت موسى‏ ابن جعفر نیز در آن جا اعلام شده است، و من یقین دارم که آنها از من راجع به امام سؤال خواهند کرد، اگر مطلبى دارید بفرمائید.
امام رضا علیه السلام فرمود: از این موضوع اندوهناک نباش و ترس بخود راه نده، به دوستان ابلاغ کن ما بزودى به بصره خواهیم آمد، سپس براى من ودایع پیغمبر و پدرانش را که در نزد او بود بیرون آورد و من آنها را دیدم.
گفتم در چه وقت بصره خواهید آمد فرمود: سه روز بعد از ورود تو به بصره در آنجا خواهم بود.
هنگامى که وارد بصره شدم از من از اوضاع و احوال پرسیدند.

گفتم: من یک روز قبل از وفات موسى بن جعفر خدمتش رسیدم، امام علیه السلام فرمود: من در این نزدیکى‏ها وفات خواهم کرد، هر گاه مرا در قبر گذاشتید در اینجا اقامت نکن و بزودى به مدینه برو و ودایع مرا به فرزندم على برسان، زیرا او وصى و صاحب امر بعد از من می باشد.
من هم وصیت‏هاى او را عمل کردم، و اینک على بن موسى پس از سه روز اینجا خواهد آمد، و شما هر چه مى‏خواهید از وى سؤال کنید.
در این هنگام عمر و بن هداب که ناصبى بود و به زیدیه تمایل داشت آغاز سخن کرد و گفت: اى محمد ! حسن بن محمد مردى است از فضلاى اهل بیت و داراى زهد و ورع و عامل به سنت، و او مانند رضا جوان نیست، و اگر از رضا از مشکلات پرسیده شود سرگردان می گردد.

حسن بن محمد که در مجلس حاضر بود گفت: اى عمرو این چنین سخن نگو على بن موسى همان طور است که بیان شد.
اینک محمد بن فضل از مدینه آمده و می گوید: وى چند روز دیگر وارد بصره می گردد و تو در آن روز موضوع را از نزدیک بررسى خواهى کرد.
روز سوم حضرت رضا علیه السلام وارد بصره شد و در منزل حسن بن محمد وارد شد.
حسن منزل خود را خالى کرد و در اختیار او قرار داد و خود در مقابل امام قرار گرفت و از اوامر و نواهى او اطاعت می کرد. آنگاه امام از حسن درخواست نمود که اشخاصى که در منزل محمد بن فضل بودند با سایر شیعیان ما و جاثلیق نصارى در مجلس حاضر نماید..
 
بازدید:416
کلید واژه ها
سفر امام رضا به عراق , وضعیت امام در حجاز , امام رضا(ع) 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
دانلود تولیدات
نقشه حرم
نقشه حرم امام رضا
عضویت در خبرنامهآخرین پرسش هاو پاسخ هاو هدیه سایت را در ایمیل خود ببینید.