خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 245945814
  تعداد بازدید این صفحه: 1343525
  در امروز: 16034

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
يكشنبه 9/3/1395
 

 روشنایی حرم از نگاه آمار

موضوع روشنایی حرم مطهر و اماکن متبرکه همواره مورد توجه بوده و از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است  
موضوع روشنایی حرم مطهر و اماکن متبرکه همواره مورد توجه بوده و از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. جلوه ی انوار معنویت این مکان مقدس قلب ها را منور می کند، از این رو نورآرایی آن نیز باید با کیفیتی مطلوب برخوردار باشد تا زائران و شیفتگان حضرتش بتوانند در پرتو انوار فروزان، با آرامش کامل به خواندن ادعیه و تلاوت قرآن بپردازند.
در این رابطه یک دستگاه جار ممتاز از بهترین جارهای سبز زمردی قدیم، با چهل شاخه و لاله در روضه ی منوره برفراز ضریح مقدس، قرار دارد. همچنین تعداد 10 دستگاه لوستر 50 شعله بلوری با لاله و چهار دستگاه لوستر 49 شعله بلوری با لاله به رنگ سبز و دو دستگاه لوستر 18 شعله بلوری در اطراف ضریح مقدس نور افشانی می کند و تداد 7 دستگاه لوستر سفید یک شعله ی آویز، در قسمت های مقرنس کاری بالای غرفه های داخل حرم جاسازی شده که با نور خود به روشنایی حرم افزوده است. 8 دستگاه پروژکتور دو هزار وات نیز در غرفه های بالا به مقرنس و آینه ها و شیشه های رنگی سقف حرم تعبیه شده که به جلوه های خاص هنری و تزیینات معماری می افزاید.
علاوه بر این، چهار شعله لامپ 500 وات در داخل مقرنس سقف حرم به گونه ای جاسازی شده که با نورشان جلوه ی خاصی به آینه های الوان سقف داده است. بیست شعله لامپ 500 وات دیگر نیز در مقرنس سقف و زیر طاق ها نور افشانی می کند.
آمار و ارقام روشنایی حرم
مدیریت امور روشنایی مسؤولیت روشن نگهداشتن بیش از 33500 شعله لامپ حرم مطهر را برعهده دارد که شامل 4000 لامپ گازی از انواع مختلف، 6000 شعله لامپ 60 وات 2500 ساعته و 20500 شعله لامپ کم مصرف است. همچنین تعمیر و نگهداری بیش از 30281 دستگاه جار و لوستر و دیوارکوب برعهده ی این اداره می باشد.
مدیریت امور روشنایی در بخش تنظیف، بیش از 49630 متر مربع آینه کاری، 14832 متر مربع سنگ کاری و 8880 متر مربع معرق کاری، همچنین 312 درب شامل 296 درب چوبی و 16 عدد درب طلا، به مساحت 4210 متر مدبع را به طور متناوب و در دوره های زمانی تنظیف می نماید.
این مدیریت خدماتی نظیر چیدن بیش از 4 میز چراغ لاله، تنظیف 200 دستگاه بلندگو، 380 دریچه ی کولر و تعویض بیش از 50 لامپ سوخته را نیز به صورت روزانه انجام می دهد.


منبع: کتاب انوار رضویه

 
1621 
کلید واژه ها:
روشنایی حرم از نگاه آمار , آینه کاری حرم امام رضا , روشنایی حرم مطهر , روشنایی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
چلچراغ های حرم امام رضا
 • 1397/1/1 چهارشنبه چلچراغ های حرم امام رضا
  چلچراغ از دیرباز به عنوان منبع روشنایی دربار بزرگان استفاده می شد تا با جلوه ی خاص خود، بر عظمت و شکوه آن مکان مجلل بیفزاید. سابقه و پیشینه ی نصب چلچراغ در حرم مطهر رضوی به بیش از 420 سال پیش باز می گردد
گذری بر تاریخ روشنایی حرم امام رضا (علیه السلام)
هنر آینه کاری در حرم امام رضا علیه السلام
 • 1395/12/10 سه‌شنبه هنر آینه کاری در حرم امام رضا علیه السلام
  اولین آینه کاری حرم امام رضا علیه السلام در دوره صفویه، انجام گرفت. آینه کاری های حرم، به لحاظ غنا و قدمت، به ترتیب اولویت عبارت است از: بقعه مطهر، دارالسیاده، توحیدخانه، دارالولایه، دارالحجه، دارالرحمه، دارالهدایه، دارالحفاظ، دارالسعاده، دارالاخلاص، دارالسلام، دارالسرور، رواق شیخ بهائی، دارالزهد، دارالعباده، دارالشرف، دارالعزه و مقبره خالصی.
وضعیت کنونی مدرسه علی نقی میرزا
 • 1395/5/23 شنبه وضعیت کنونی مدرسه علی نقی میرزا
  «مدرسه علی نقی میرزا» که درزمان احداث در مرکز مجموعه اماکن متبرکه حرم مطهر قرار گرفته بود در سالهای 4-1342ش. به صورت رواق بزرگی به نام رواق دارالذکر درآمد. این رواق، هم اکنون در جنوب شرقی حرم مطهر، مابین رواق دارالسرور و صحن نو (آزادی) واقع شده است.
  حرم شناسی
اماکن تحت پوشش مدیریت امور روشنایی
 • 1395/3/9 يكشنبه اماکن تحت پوشش مدیریت امور روشنایی
  بخش طراحی و ساخت از بخش های مدیریت روشنایی، از سه زیر مجموعه ی طراحی و محاسبات نوری، طراحی لوستر و ساخت لوستر تشکیل شده است که هر کدام وظایف خاصی بر عهده دارند
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط