مجله نورالهدی جوان
ادب و هنر
 

بیل زدن برای دنیا  

همین طور که می رفت دانه دانه تسبیحش را که از هسته های خرما درست کرده بود می شمرد و ذکر می گفت، در اطراف شهر کاری داشت. به کنار مزرعه ای رسید. سه نفر را دید که به... 
1396/10/12 سه‌شنبه
بیل زدن برای دنیا

همین طور که می رفت دانه دانه تسبیحش را که از هسته های خرما درست کرده بود می شمرد و ذکر می گفت، در اطراف شهر کاری داشت. به کنار مزرعه ای رسید. سه نفر را دید که به سختی مشغول بیل زدن بودند.
با خود گفت: «بهتر است بروم یک خسته نباشید به آنان بگویم و اگر آب خنکی هم داشته باشند جرعه ای بنوشم» و راهش را به سوی آنان کج کرد.
- سلام.
- علیکم السلام.
- خدا قوت، خسته نباشید!
- سلامت باشی!
مدتی به عرق های روی پیشانی او، که در زیر آفتاب مثل دانه های مروارید می درخشید، نگاه کرد. او بزرگی از بزرگان قریش بود، با آن اندام فربه، آن هم در چنین هوای گرمی به شدت روی مزرعه اش کار می کرد و دو غلام نیز کمکش می کردند.
با خود اندیشید از امامی مثل او بعید است در این هوای گرم و طاقت فرسا و با این همه زحمت به فکر دنیا باشد، بهتر است به نزد او بروم و او را نصیحت کنم. جلو رفت و گفت: خدا کارهایتان را سامان دهد، آب خوردن دارید؟
یکی از غلامان آب گوارایی به او داد. مشک آب را به دهانش چسباند و چند جرعه خورد، با خود گفت «الان موقعیت خوبی است»، رو به امام باقرعلیه السلام کرد و گفت: آقا، شما با این مقام و مرتبه درست است به فکر دنیا و طلب مال باشید؟ اگر خدای نکرده، در این حال اجل شما فرا رسد چه خواهید کرد.
امام دست از کار کشید و جلوتر آمد و با پشت دست عرق های درشتی را که روی پیشانی اش بود پاک کرد و فرمود: مگر در حال ارتکاب گناه هستم.
- نه، ولی شما نباید این قدر برای مال دنیا به خود زحمت بدهید.
- به خدا سوگند، اگر در این حال مرگ به سراغم بیاید در حال اطاعت خدا از دنیا رفته ام.
- چه اطاعتی، شما که دارید بیل می زنید، آن هم برای دنیا!
 همین تلاش من برای کسب روزی، عبادت خداست؛ با همین کار، خود را از تو و دیگران بی نیاز می سازم و دست نیاز پیش کسی دراز نمی کنم؛ زمانی از خدا بیمناکم که در حال نافرمانی از او اجلم فرا برسد.
محمد بن منکدر از این حرف امام به خود آمد و رو به امام کرد و گفت: خدا رحمتت کند، من می خواستم شما را نصیحت کنم، اما بر عکس شد، شما مرا آگاه کردید.

برگرفته از کتاب حیات پاکان مهدی محدثی

    
بازدید:143
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط
عطر فرشته
 • 1397/2/28 جمعه عطر فرشته
  عطر فرشته با رویکردی جامعه شناختی از کارکردهای حجاب در مفهوم جامع آن در عرصه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی حکایت می کند.
پوتین قرمزها
 • 1397/2/28 جمعه پوتین قرمزها
  «پوتین قرمزها» کتابی از انتشارات سوره مهر است که در برگیرنده خاطرات «مرتضی بشیری» در دوران دفاع مقدس است.
معرفی کتاب دریا و آتش
سلام بر ابراهیم
 • 1397/2/9 يكشنبه سلام بر ابراهیم
  «سلام بر ابراهیم» کتابی است که در قالب زندگینامه ای مختصر و ۶۹ خاطره درباره شهید بزرگوار و مفقود الاثر «ابراهیم هادی» منتشر شده است.
دختری کنار شط
 • 1397/2/6 پنجشنبه دختری کنار شط
  این کتاب به بررسی زندگی شهید مریم فرهانیان می پردازد.
تعداد بازديد اين صفحه: 144

نظرسنجی

نظر شما درباره مجله جوان چیست؟
   
عالی
خوب
متوسط
ضعیف