تلاوت زیبای سوره حمد

حامد شاکرنژاد

سایت فرهنـــگی تبلیـــغی حـــرم مطهـــر رضـــوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 238129666
  تعداد بازدید این صفحه: 2259731
  در امروز: 93000

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
 
سه‌شنبه 30/3/1396
روز فریادرسی

 روز فریادرسی

این نوشتار، دفتر بیست‌وپنجم از مجموعۀ سی‌جلدیِ تا بهشت است که ویژۀ ماه مبارک رمضان چاپ و اهدا می‌شود. امید آنکه ماهی پر از خیر و برکت را سپری کنیم.  
موعظۀ دل
از گریۀ زهراخانم دلم ریش شد. حق داشت. از آن بلایی که سرش آمده بود، همۀ اهل‌محل ناراحت بودند. با هزار جور پس‎انداز و قرض، تکه‌زمینشان را ساخته بودند؛ ولی مهندس ساختمان انصاف به‌خرج نداده بود و با نشست ‌زمین، خانه روی سرشان آوار شده بود.
زمان حادثه، آقای حبیبی سر کار بود و زهراخانم با بچه‎هایش زیر آوار مانده بودند. معجزه بود که زهرا‌خانم زنده مانده بود و الان هم همۀ فکر و ذهنش پیش پسرهایش بود که با سر‌و‌‌دستِ شکسته به مراقبت نیاز داشتند.
زهراخانم خیلی دردِدل کرد. خدابیامرز حاج‌فرج که بزرگ و آبرودار محل بود، خانوادۀ آقای حبیبی را برد توی زیرزمین خانه‏‌اش که سوئیت کوچکی بود، ساکن کرد. بندۀ خدا آقای حبیبی بعد از آن اتفاق، نه خانه داشت و نه پول. کلی هم قرض داشت که باید به این‌وآن پس می‌داد و صدالبته، بیشتر از همۀ این گرفتاری‌ها نگران مداوای بچه‎هایش بود.
خانوادۀ آقای حبیبی خیلی سربه‌زیر و مظلوم بودند. سال‌‌ها با آن‌ها همسایه بودیم. آن‌قدر آبرومند و محترم بودند که کسی صدایشان را نمی‌شنید؛ اما حالا به نان شب هم محتاج شده بودند. حرف‌های زهراخانم خیلی فکرم را درگیر کرده بود. باید کاری می‌کردیم. هرچه نباشد، ما مسلمانیم! باید به هم کمک کنیم و آن روز، موقعش بود.
فاطمه ظرف زولبیا را که گذاشت وسط سفره، گفت: «مامان، کار دیگه‌ای ندارید؟» گفتم: «نه مامان جان، خودتم بیا بشین، نزدیک افطاره.» همین‌طور که می‌نشست، گفت: «پنج روز دیگه ماه رمضون هم تموم می‌شه و می‌ره تا یک سال دیگه!» آقارضا روی مبل جابه‌جا شد و گفت: «درسته دخترم. مثل برق و باد گذشت!»
تلویزیون تصاویر فلسطین را نشان می‌داد؛ ولی من همۀ حواسم به اوضاع زندگی زهرا‌خانم بود. خرابی‎ خانه‌های فلسطینی‌ها را که می‎دیدم، بعدازظهری برایم تداعی می‌شد که خانۀ آقای حبیبی خراب شده بود و همه دویده بودند سمت صدا! بی‎مقدمه گفتم: «آقارضا، چقدر دلم برای خانوادۀ آقای حبیبی می‌سوزه!» آقارضا همین‌طور که چشمش به تلویزیون بود، گفت: «آره، خیلی اتفاق ناراحت‌کننده‌ای بود. حسن‌آقا انگار هنوز توی شوکه! هر وقت تو مسجد می‎بینمش، توی فکره.» بعد بلند شد و آمد سر سفره، کنار ما نشست و ادامه داد:
بذار یک خبر خوب هم بهتون بِدم: اهل‌مسجد بیکار نموندن و با پادرمیونی و ضمانت حاج‌فرج، بنا شده از صندوق قرض‌الحسنۀ محل، یک وام حسابی به حسن‌آقا بِدن تا خونه‌شون رو درست کنه. مسئول پایگاه هم که تازه پروانۀ وکالتش رو گرفته، کل ماجرای شکایت از اون مهندس ازخدابی‏خبر رو به‌عهده گرفت. دست‌وپاکردن وسایل خونه و زندگی‌شون هم دست شما خانوم‏ها رو می‌بوسه. اگه همه‌مون همّت کنیم، ان‌شاءالله میلاد آقا امام‌رضا+ می‏رن سر خونه و زندگیِ خودشون.
متفکرانه نگاهی به تلویزیون انداخت و تا آمدم خوشحالی‌ام را نشان دهم و خدا را شکر کنم، گفت:
خدا رحمت کنه امام‌خمینی رو! اگه روز قدس رو تعیین نکرده بود، الان کی به فکر این مسلمونای بی‎پناه بود؟! توی محلۀ ما یک خانواده بی‏خونه و آواره شدن، همۀ اهل‌محل به‌حالشون غصه می‌خورن و باهاشون همدردی می‌کنن. حالا توی فلسطین، هزاران‌هزار خانواده، آواره و بی‌سرپناه‌اند؛ ولی انگارنه‌انگار!... . حداقل فایدۀ راهپیمایی توی این روز اینه که تلنگری می‌شه تا مسلمونای دنیا کمی به مردم مظلوم عالم فکر ‌کنن.
آقارضا درست می‌گفت. ما خیلی وقت‌ها از حال مظلومین عالم غافلیم. لحظۀ افطار خدا را به‌خاطر گشایش در کار خانوادۀ آقای حبیبی شکر کردم و از ته دل برای تعجیل در فرج امام‌زمان+ دعا کردم. از خدا خواستم که به ما توفیق دهد تا در زمینه‌سازی برای ظهور آقا سهیم باشیم و دوران سراسر صلح و آرامش حکومت مهدوی را درک کنیم.
 
لحظه‎ای تدبّر
و أَطِیعُواْ اللهَ وَ رَسُولَهُ وَ لا تَنازَعُواْ فَتَفْشَلُواْ وَ تَذْهَبَ رِیحُکُمْ وَ اصْبِرُواْ إِنَّ اللهَ مَعَ الصّابِرِینَ(انفال، ۴۶)
و از [فرمان] خدا و پیامبرش اطاعت کنید و نزاع [و کشمکش] نکنید تا سست نشوید و قدرت [و شوکت و هیبت] شما از میان نرود و صبر و استقامت کنید که خداوند با استقامت‎کنندگان است.
این آیۀ شریفه مؤمنان را به وحدت و یکپارچگی دعوت کرده و به آنان هشدار داده است که نزاع و دودستگی سبب ازبین‌رفتن شوکت و قدرتشان نزد مشرکان خواهد شد. ابتدای آیه با فرمان به اطاعت از خدا و پیامبر اکرم= آغاز شده است. این بِدان معناست که اتحاد و انسجام ملی در سایۀ‌ اطاعت از خدا و رهبر دینی امکان‎پذیر است. در انتهای این آیه نیز خداوند ما را به صبر و بردباری در مشکلات دعوت کرده است تا بفهماند که قوی‏ترین یار و همراه انسان‌ها در سختی‌ها و مشکلات، صبر و پایداری در راه حق است.( ذکر مبارک، ج۲، ص183)
از کلام امیر
امام‌علی(ع) آنگاه که از جراحت ضربت ابن‌‌ملجم(لعنة‌الله‌علیه) در بستر بودند، به امام‌حسن و امام‌حسین(ع) این‌‌گونه وصیت فرمودند:
شما را به تقوای الهی سفارش می‏کنم... و اینکه همواره دشمن ظالم و یار و مددکار مظلوم باشید. شما و همۀ فرزندان و خانواده‏ام و هرآن‌که وصیتم به او می‏رسد را سفارش می‏کنم به تقوای الهی و نظم در امور زندگی و آشتی برقرارکردن بین افراد؛ زیرا از جدتان شنیدم که فرمود: «آشتی برقرارکردن بین افراد [و دل‌ها را به‌هم نزدیک‌کردن]، پرفضیلت‏تر از هر نماز و روزه‌ای است.»( نهج البلاغه، نامۀ 47)
 
نجوای عاشقان

أَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ حَصِّنْ ثُغُورَ الْمُسْلِمِینَ بِعِزَّتِکَ وَ أَیِّدْ حُماتَهَا بِقُوَّتِکَ... أَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ کَثِّرْ عِدَّتَهُمْ وَ اشْحَذْ أَسْلِحَتَهُمْ... أَللَّهُمَّ افْلُلْ بِذَلِکَ عَدُوَّهُمْ... .
أَللَّهُمَّ وَ قَوِّ بِذَلِکَ مِحالَ أَهْلِ الْإِسْلامٍ وَ حَصِّنْ بِهِ دِیارَهُمْ وَ ثَمِّرْ بِهِ أَمْوالَهُمْ وَ فَرِّغْهُمْ عَنْ مُحارَبَتِهِمْ لِعِبادَتِکَ وَ عَنْ مُنابَذَتِهِمْ لِلْخَلْوَةِ بِکَ حَتَّى لا یُعْبَدَ فِی بِقاعِ الْأَرْضِ غَیْرُکَ وَ لا تُعَفَّرَ لِأَحَدٍ مِنْهُمْ جَبْهَةٌ دُونَکَ.
أَللَّهُمَّ اغْزُ بِکُلِّ ناحِیَةٍ مِنَ الْمُسْلِمِینَ عَلَى مَنْ بِإِزائِهِمْ مِنَ الْمُشْرِکِینَ وَ أَمْدِدْهُمْ بِمَلائِکَةٍ مِنْ عِنْدِکَ مُرْدِفِینَ حَتَّى یَکْشِفُوهُمْ إِلَى مُنْقَطَعِ التُّرابِ قَتْلاً فِی أَرْضِکَ وَ أَسْراً أَوْ یُقِرُّوا بِأَنَّکَ أَنْتَ اللهُ الَّذِی لا إِلَهَ إِلّا أَنْتَ وَحْدَکَ لا شَرِیکَ لَکَ.( صحیفۀ سجادیه، دعای 27)
خدایا، بر محمد و خاندانش درود فرست و مرزهای مسلمانان را به عزت خودت استوار ساز و نگهدارندگان آن مرزها را به نیروى خودت توانایى بخش... . خدایا، بر محمّد و خاندانش درود فرست و تعداد و جمعیت ایشان را بسیار فرما و سلاح‌های ایشان را برنده... . خدایا با آنچه خواسته شد دشمنانشان را درهم شکن... .
خداوندا،‌ بِدین وسیله سرزمین‌های اسلامی را قوی ساز، ‌دیارشان [را] استوار دار و بر ثروتشان بیفزای. آنان را از جنگ با دشمنان آسوده کن که به عبادتت بپردازند و از کارزار با مخالفان، پیراسته فرما که به خلوت نیایش با تو رو آورند تا در سراسر زمین، جز تو کسی پرستش نشود و پیشانی هیچ‌کس جز در درگاه تو به خاک ساییده نشود.
خدایا، تمامی سرزمین‌های اسلامی را با صفوف پیاپی فرشتگانت یاری فرما تا سرانجام دشمنان را با کشتن یا به اسیری‌گرفتن به آخرین نقطۀ کرۀ خاکی عقب رانند یا اینکه [دشمنان] گواهی دهند که تویی آن خدایی که معبودی جز تو نباشد و یگانه‌ای هستی که هرگز همتایی ندارد.  

  
بازدید:717
کلید واژه ها:
تا بهشت , روز بیست و پنجم ماه رمضان 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
واقعاً برای چه؟
 • 1396/3/28 يكشنبه واقعاً برای چه؟
  این نوشتار دفتر بیست‌وششم از مجموعۀ سی‌جلدیِ تا بهشت است که ویژۀ ماه مبارک رمضان چاپ و اهدا می‌شود. امید آنکه ماهی پر از خیر و برکت را سپری کنیم.
ایستاده چون کوه
 • 1396/3/28 يكشنبه ایستاده چون کوه
  این نوشتار، دفتر بیست‌وچهارم از مجموعۀ سی‌جلدیِ تا بهشت است که ویژۀ ماه مبارک رمضان چاپ و اهدا می‌شود. امید آنکه ماهی پر از خیر و برکت را سپری کنیم.
به‏ جایِ من
 • 1396/3/27 شنبه به‏ جایِ من
  این نوشتار، دفتر بیست‌وسوم از مجموعۀ سی‌جلدیِ تا بهشت است که ویژۀ ماه مبارک رمضان چاپ و اهدا می‌شود. امید آنکه ماهی پر از خیر و برکت را سپری کنیم.
هم‏نشینِ دوست
 • 1396/3/27 شنبه هم‏نشینِ دوست
  این نوشتار، دفتر بیست و دوم از مجموعۀ سی‌جلدیِ تا بهشت است که ویژۀ ماه مبارک رمضان چاپ و اهدا می‌شود. امید آنکه ماهی پر از خیر و برکت را سپری کنیم.
سربه‎هوا
 • 1396/3/25 پنجشنبه سربه‎هوا
  این نوشتار دفتر بیست‌ویکم از مجموعۀ سی‌جلدیِ تا بهشت است که ویژۀ ماه مبارک رمضان چاپ و اهدا می‌شود. امید آنکه ماهی پر از خیر و برکت را سپری کنیم.
 
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
مقدمه
 قرآن ریسمانی محکم است که خدای تعالی دستگیره اش را استوارترین نهاده است. مستقیم ترین راه به بهشت است.گذر زمان کهنه اش نکند و تکرار حلاوتش را زایل نتواند. چرا که برای زمانی خاص نیامده است. راهنمای هر انسانی است و حجت و برهان بر او. نه از پیش رو و نه از پشت سر باطل بدان راه نیابد. وحی است از سوی حکیمی نیکو صفات.( مسند الرضا، ج1، ص307)
 اداره علوم قرآنی با تمسک به سفارش رسول وحی، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) و در راستای سند چشم انداز آستان قدس رضوی، ارتقا دانش و بینش قرآنی زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی را دنبال می کند. بدین منظور با برگزاری برنامه ها و فعالیتهای مختلف قرآنی اعم از کلاسهای آموزشی قرآن کریم ،نشستهای تدبری، محافل قرآنی، مسابقات و جشنواره و... زمینه انس همگان با قرآن کریم را فراهم کرده است.
 دار القرآن آستان قدس رضوی همان ساختمان قدیمی مدرسه علمیه دو درب است که در عهد تیموری توسط خواجه غیاث الدین بهادرخان با معماری پرجاذبه در سال 846 هجری قمری بنا شده است.
کلیه برنامه ها و فعالیتهای قرآنی اداره علوم قرآنی را می توان به دو بخش آموزشی، ترویجی تقسیم کرد. به تفکیک فعالیتهای هر بخش به شرح ذیل است:
 بخش آموزش
-   واحد مهد الرضا(علیه السلام)
-  واحد قرائت و حفظ
-   واحد تفسیروحدیث
-   واحد سمعی و بصری
واحد مهد الرضا(علیه السلام)
دوره آموزشی مهد الرضا(علیه السلام)
 آموزش روخوانی قرآن، حفظ آیات و روایات کاربردی، آشنایی با سیره معصومین(علیهم السلام)، قصه، سرود، شعر، کاردستی، نقاشی، مفاهیم علوم و ریاضی به سبک نوین قصه و بازی ویژه کودکان 5 سال تمام در دوره 9ماهه علاوه برمشهد در 10استان و 25شهرستان موقوفه دار آستان قدس رضوی از اهم فعالیتهای این واحد است.
تلفن: 32002287
کارگاه مهدالرضا (ع)
    این کارگاه( اتاق 21، دار القرآن) ویژه زائران 5تا8 سال صبح ها از ساعت 14-8 و عصرها از ساعت 20-16 زمینه ای را فراهم می کند تا والدین با فراغت بال در لحظه های زیارت، فرزند خود را به این کارگاه سپرده تا از آموزش های آن بهره مند شده و ساعاتی سرشار از شادی و معنویت را در جوار امام رضا(علیه السلام) تجربه کنند. برگزاری کارگاه های آداب زیارت، نیایش، قصه معصومین(علیهم السلام)، آموزش حفظ سوره، آموزش نقاش، آموزش کاردستی، بازی و سرگرمیهای قرآنی، پویانمایی، شعر و سرود و نمایش از اهم برنامه های کارگاه مهد الرضا (علیه السلام) است . مدت ارائه خدمت به هر کودک 45دقیقه است.
تلفن: 32002559
واحد قرائت و حفظ
دوره های آموزشی قرائت و حفظ
 آموزش روخوانی، روانخوانی، تجوید مقدماتی و تکمیلی، حفظ و صوت ولحن در قالب کلاس و کارگاه در حرم مطهر و مراکز قرآن رضوی درشهرستانها و مناطق دوازدهگانه شهر مشهد از جمله فعالیتهای این واحد است. همچنین این واحد ویژه زائران بارگاه رضوی کارگاههای کوتاه مدت روخوانی، روانخوانی، تجوید و حفظ قرآن کریم را در تمام فصول سال برگزار می کند.
علاوه بر این برگزاری جلسات هفتگی آموزش قرائت قرآن کریم در طول سال به صورت یک جلسه در هفته و در ماه مبارک رمضان هر شب در بیش از 20شعبه سطح شهر مشهد از دیگر فعالیتهای این واحد به شمار می رود.
کارگاه مشاوره تخصصی قرائت و حفظ
    این کارگاه (اتاق9،دارالقرآن) صبحها ویژه خواهران از ساعت30/13-9 و عصرها از ساعت 20-16 ویژه برادران خدمات رسانی می کند. در این واحد زائران با اشکالات قرائت خود آشنا شده، می توانند قرائت نماز خود را تصحیح کنند و با راهنمایی اساتید از کتب و جزوات آموزشی مورد نیاز خود مطلع شوند.
کارگاه حفظ
   تحویل محفوظات وگرفتن برنامه حفظ، رفع اشکال، دریافت گواهینامه در صورت کسب نمره قبولی در سطوح اعلام شده از اهم فعالیتهای این کارگاه  است. این کارگاه( اتاق18، دار القرآن) در هفته 4 روز در نوبت صبح وعصر طبق برنامه اعلام شده در خدمت زائران بارگاه رضوی است.
کارگاه های آموزشی قرائت وحفظ
این کارگاه ها به شرح ذیل ویژه زائران بارگاه منور رضوی برگزار می شود:
 -کارگاه روخوانی در دو روز طی 4جلسه
- کارگاه روان خوانی در دو روز طی 4جلسه
- کارگاه تجویدالصلوه در سه روز طی 6جلسه
- کارگاه آموزش روشهای حفظ در دوروز طی 4جلسه
جلسات آموزشی قرائت قرآن کریم
 در این جلسات فرصتی فراهم می شود که زائر در حضور اساتید و قاریان بین المللی قرائت قرآن، آیاتی از قرآن را تلاوت کند. اساتید نیز نکات آموزشی مورد نیاز را ارائه می دهند. این نکات بگونه ای بیان می شود که برای جمع حاضر در جلسه قابل استفاده باشد. این جلسات شنبه تا چهارشنبه، بعد از نماز مغرب و عشاء در دار القرآن برگزار می شود. برنامه حضور اساتید بدین قرار است:
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
حمید رضا احمدی وفا
سید مرتضی سادات فاطمی
جواد کاشفی
سید جواد حسینی
جواد پناهی
 
تلفن:32002084و 32002371
واحد تفسیر وحدیث
دوره های آموزشی تفسیر وحدیث
 برگزاری کلاسهای تدبر در قرآن، تدبر در سیره معصومین(ع)، تفسیر، ترجمه و مفاهیم، آیات الاحکام ، نهج البلاغه، عصر غیبت و صحیفه سجادیه در حرم مطهر و مراکز قرآنی سطح شهر مشهد و شهرستانها از جمله فعالیتهای این واحد است.
تلفن: 32002784
سلسله نشست های تفسیر وحدیث
  این برنامه در صحن دار القرآن حرم مطهر با محوریت موضوعاتی مانند تدبر در قرآن، تفسیر و ... ویژه زائران همراه با مسابقه برگزار شده و به نفرات برگزیده جوایزی اهدا می شود.
حلقه های تدبر در قرآن کریم
 در این برنامه در فضایی صمیمی زائران با تدبر سوره ای از قرآن آشنا شده و پاسخ پرسش های خودرا از استاد حاضر در حلقه دریافت خواهند کرد. این برنامه در طول سال در رواق های حرم مطهر و در تعطیلات ویژه نوروز و ماه مبارک رمضان در صحن دارالقرآن برگزار می شود.
 
کارگاه تفسیر وحدیث 
 در این کارگاه( اتاق8، دار القرآن) زائران و مجاوران  می توانند از فضای کتابخانه برای تحقیق و پژوهش های قرآنی وحدیثی استفاده کنند و مشاوره های لازم را از اساتید متخصص دریافت کنند.همچنین ضمن تکمیل فرم مسابقات با برخی از موضوعات قرآنی وحدیث آشنا می شوند. همچنین زائران با ثبت نام در کارگاههای آموزشی(2ساعت) که در رشته های تدبر در قرآن ، تدبر در سیره معصومین(ع)، تدبر موضوعی قرآن، تفسیر قرآن، آشنایی با نهج البلاغه، آشنایی با صحیفه سجادیه برگزار می شود، می توانند توشه ای از معارف دینی برگیرند.
تلفن:32002085
 
پاسخگویی به سوالات قرآنی وحدیثی
 در این کارگاه ( اتاق 11، دار القرآن) زائران می توانند به صورت حضوری یا تلفنی پرسشها و شبهات خود را در زمینه قرآن وعترت از اساتید مجرب این قسمت پرسیده و پاسخ دریافت کنند.
تلفن:32002542
واحد سمعی و بصری
   این واحد( اتاق14، دار القرآن) با گردآوری، تنظیم آلبوم هایی از تلاوتهای مجلسی قاریان ممتاز و بین المللی، نصب فایلهای صوتی قرآن در گوشی همراه زائران و معرفی سایتهای قرآنی به آنها در خدمت زائران حرم مطهر است. همچنین در این واحد فضایی برای استفاده از نرم افزارها و سایتهای قرآنی برای سنین مختلف فراهم شده است. علاقه مندان می توانند همه روزه ( خواهران) از ساعت 8 الی 30/13و ( برادران) 16 الی19 به این واحد مراجعه کنند.
تلفن:32002562
بخش ترویجی
-   واحد محافل و مسابقات
-   واحد هنرهای قرآنی
-   واحد ختم تلاوت نور
تلفن:32002082
واحد محافل و مسابقات
محافل قرآنی
مهمترین محافل قرآنی حرم مطهر که در طول سال برگزار می شود، بدین قرار ا ست:
 تلاوت  قرآن و اذان سه افق شرعی مشهد مقدس
فهرست اسامی قراء و موذنین افق شرعی حرم مطهر
ایام هفته
قاری و موذن صبح
قاری و موذن ظهر
قاری و موذن مغرب
شنبه
جلیل حسین زاده
حمید رضا عباسی
حمید رضا احمدی وفا
یکشنبه
میثم محمدی
مهدی تقی پور
سید مرتضی سادات فاطمی
دوشنبه
مصطفی احمدی
جواد رجایی
جواد کاشفی
سه شنبه
رضا جاویدی
محمد مشمول
سید جواد حسینی
چهارشنبه
محسن حسنی کارگر
کبیر قلندر زاده
جواد پناهی
پنج شنبه
مسعود پنجه
مهدی شجاع
حمید شاکرنژاد
جمعه
حسین
 پور کبیر
-
سید جواد سادات فاطمی
 
ترتیل قرآن کریم
این برنامه در رواق امام خمینی(قدس ره)، همه روزه پس از نماز جماعت صبح برگزار می شود.
محافل انس با قرآن
این محافل با حضور قاریان ممتاز و بین المللی و گروههای تواشیح و ابتهال، در شش ماهه اول سال در رواق امام خمینی( قدس سره)، قبل از نماز مغرب و عشاء و در شش ماهه دوم سال در دار القرآن الکریم بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار می شود
ویژه برنامه های ماه رمضان
 در ماه مبارک رمضان روزانه 10محفل ترتیل قرآن کریم در صحن ها و رواق های مختلف حرم مطهر( مسجد گوهرشاد، صحن آزادی، دار الحجه و...) برگزار می شود. این محافل ضمن پخش از شبکه های سراسری با هدف بهره گیری تخصصی از فضای معنوی ماه رمضان در قالب محافل عمومی و مخاطبان خاص تقسیم بندی می شود. ترتیل خواهران و ترتیل نوجوانان از محافل مختص مخاطبان خاص است.
تبصره: دار القرآن افتخار دارد اساتید قرآنی شهرستانهای مختلف را که بعنوان زائر به حرم مطهر مشرف شده اند، پس از هماهنگی با کارشناس محافل جهت توفیق تلاوت در حرم مطهر در محافل قرآنی دعوت کند.
تلفن:32002370 و 32002462
مسابقات قرآنی
 از دیگر فعالیتهای این واحد( اتاق 17، دار القرآن) می توان به برگزاری مسابقات قرآنی در حرم مطهر اشاره کرد.
روزانه، در هر محفل مسابقات قرآنی برگزار می شود. در این مسابقات زائران با رجوع به کتاب شریف قرآن پاسخ سوال را یافته و ضمن تلاوت آیه یا آیات با معنا و مفاهیم آن نیز آشنا می شوند. به نفرات برگزیده به قید قرعه در محفل روز بعد جوایزی اهدا خواهد شد.
جنگ های قرآنی
 برگزاری جنگ های قرآنی با هدف آشنایی کودکان ونوجوانان با مفاهیم و آموزه های قرآن وعترت در قالب قصه، نمایش، مسابقه و... از دیگر فعالیتهای این واحد است که پنج شنبه شبها بعد از نماز مغرب و عشا در دار القرآن الکریم برگزار می شود.
تلفن:32002561
واحد هنرهای قرآنی
 این واحد( اتاق2، دار القرآن) با هدف انتقال معارف ناب دینی در قالب هنر و ایجاد زمینه ای برای انس هرچه بیشتر زائران عزیز با قرآن وعترت (ع) و به منظور غنی سازی اوقات فراغت زائران از سال 1383 با برگزاری چهارکارگاه خوشنویسی ، تذهیب ، معرق و نقاشی در خدمت زائران ومجاوران بارگاه رضوی است.
لازم به ذکر است واحد هنرهای قرآنی در شیفت صبح ویژه خواهران از ساعت 8 صبح الی 14 و در شیفت عصر ویژه برادران از ساعت 16 الی 20 خدمات ارائه می دهد.
واحد هنرهای قرآنی جهت ساماندهی برنامه های کارگاهی خود و ایجاد زمینه ای برای بهره مندی هرچه بیشتر علاقه مندان از آموزش های هنری، کارگاههای 3روزه هنری را برگزار می کند. عموم زائران هنر دوست و علاقه مند به شرکت در این کارگاه ها می توانند همه روزه ( خواهران ) از ساعت 8 الی 12و ( برادران ) 16 الی 20 به واحد هنرهای قرآنی مراجعه وطبق جدول زمانبندی ثبت نام و از برنامه های واحد هنرهای قرآنی استفاده کنند.
 
واحد ختم تلاوت نور
 این واحد( اتاق16، دار القرآن) با ارائه برنامه ای منظم به زائران علاقه مند کمک می کند تا با تلاوت قرآن کریم، ذکر صلوات و ادعیه شریف با کلام وحی و عترت انس گرفته و توشه ای از معارف آن برگیرند.
« ختم کل قرآن»،« ختم یک حزب»، « ختم نیم حزب»، « ختم یک سوره» از اهم برنامه های این واحد به شمار می رود.
این واحد روزانه، مجالس ختم قرآن را در دار القرآن برگزار می کند که با استقبال زائران بارگاه رضوی همراه شده است. در این جلسات با ختم نیم حزب از قرآن توسط هر زائر کل قرآن ختم می شود.
تلفن:32002560
نشانی: حرم مطهر-صحن جمهوری اسلامی- اداره علوم قرآنی
تلفن:32215001-32215002
 
×