مجله نورالهدی جوان
مشاوره
 

اصول زیبا حرف زدن  

دهانش کف کرده بود و قطار کلمات زشت از دهانش خارج می شد، حرفهای زننده و نیش دار. خودش هم نمی دانست چرا وقتی عصبانی می شود این قدر زود از... 
1396/11/8 يكشنبه
اصول زیبا حرف زدن

دهانش کف کرده بود و قطار کلمات زشت از دهانش خارج می شد، حرفهای زننده و نیش دار. خودش هم نمی دانست چرا وقتی عصبانی می شود این قدر زود از کوره در می رود و حرف های بد از دهانش خارج می شود.
البته وقتی آتش خشمش خاموش می شد؛ از حرف هایی که زده بود پشیمان می شد ولی فایده ای نداشت.چون نمی توانست خنجری که با حرف های نامربوطش به دل دیگران زده بود را مرهم بگذارد. برخورد با این دسته آدم ها خیلی سخت است. همه با آنها دست به عصا راه می روند و مراقبند که ناگهان از کوره در نروند. به نظرتان این مدل ارتباط با دیگران صحیح است؛که همه به خاطر ترس به شما احترام بگذارند؟ یا همه به خاطر کلام زیبا و دلنشین تان؛ مشتاق هم صحبتی با شما باشند؟ زیبا و نیکو سخن گفتن از مهارت های ارتباطی است که باعث ایجاد احترام متقابل می شود. برای این همیشه و در همه حال زیبا سخن بگویید و هیچ گاه کلام زشت از دهانتان خارج نشود، بهتر است با اصول زیبا سخن گفتن آشناشوید.
شروع سخن با درود و سلام
برای این که اعتماد دیگران را به خود جلب کنید،کلامتان را با سلام و درورد آغاز کنید.آغاز سخن با سلام به معنا و مفهوم آن است که شما به قصد مهر و محبت دریچه کلام را باز می کنید. و عشق و علاقه خود را نسبت به شنونده نشان می دهید ؛و عواطف و احساسات او را برمی انگیزانید. این روشی است که فرشتگان در دیدارهای خویش با پیامبران داشتند. خداوند هم از پیامبرش می خواهد در ارتباط با مردم به ویژه مؤمنان از این شیوه بهره گیرد وکلام خود را با سلام شروع کند.
روی خوش
بشاش و خوش رو بودن، باعث القای حس آرامش به شنونده می شود وباعث نشاط و شادمانی می شود. لبخند زدن و تبسم نه تنها چیزی از شما کم نمی کند بلکه شادی را میهمان لبهای دیگران می کند.
لطافت و مهربانی
بهتر است هنگام صحبت با دیگران از لحنی آرام و ملایم استفاده کنیم و تند خویی و پرخاش نکنیم .مهربانی و محبت وقتی با کلام خوش همراه شود تاثیرصد چندان دارد و از هزار بار صدای بلند و پرخاشگری موثرتر است.
سخن نیکو گفتن
غذا را می شود توی قابلمه خورد، می شود توی بشقاب پلاستیکی خورد، و می شود در ظرف های بلورین با تزیین زیبا خورد. غذا همان غذاست تفاوت در شکل ارائه آن است.که حتی بر مزه غذا هم تاثیر می گذارد.هر مطلبی را می توان با کلام نرم و زیبا برزبان آورد یا با توهین و تحقیر و ناسزا. زیبا سخن گفتن هنری است که نفوذ کلام را بالا می برد .استفاده از کلمات مثبت و دلنشین باعث ایجاد حس خوشایند در شنونده می شود.
آهسته حرف زدن
صدای بلند و ناهنجار برای هیچ کس؛ خوشایند نیست حتی نوزادان هم به صدای بلند واکنش نشان می دهند و گریه می کنند.آهسته و شمرده حرف زدن حواس مخاطب را بیشتر به شما جلب می کند.
پرهیز از بیهوده گویی
هیچ کس حوصله شنیدن حرف های صد من یک غاز را ندارد. مردم برای وقتشان ارزش قایلند و فرصت ندارند، ساعت ها به تماشای بیهوده گویی های شما بنشینند.در چند جمله کوتاه منظورتان را بگویید و منتظر واکنش مخاطب باشید.
لازم نیست بارها و بارها یک مطلب را تکرار کنید و وقت دیگران را هدر بدهید.حرف ها و کلمات زائدی که هیچ کمکی به رساندن منظورتان نمی کند را حذف کنید و اصل مطلب را بگویید. اگر این اصول را رعایت کنید حتی هنگام عصبانیت می توانید خودتان راکنترل کنید و هیچ گاه کلام زشت و سخیف بر زبانتان جاری نشود.


    
بازدید:93
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط
شور و شوق خانه
 • 1396/11/28 شنبه شور و شوق خانه
  تمام شور و شوق خانه به سر و صدای بچه هاست. اگر بخندند، همه می خندند و اگر شاد باشند، پدر و مادر و بقیه هم شادند. حتی زمان هایی که مشکلی برای پدر پیش بیاید یا ...
رهایی از انتقام و کینه
 • 1396/11/24 سه‌شنبه رهایی از انتقام و کینه
  آن قدر از دستش عصبانی هستم که دلم می خواهد از روی زمین محوش کنم! احساس شیر زخم خورده ای را دارم که تا طعمه اش را از...
راههای رهایی از مشکلات
 • 1396/10/19 سه‌شنبه راههای رهایی از مشکلات
  بعضی آدم ها آرامش عجیبی دارند و هیچ طوفانی آنها را درهم نمی شکند. آدم هایی هم هستند،که با کمترین گرفتاری و مشکلی بنیاد زندگی شان به هم ریخته، و دچار سرگردانی و آشوب می شوند و...
برای شادی بخشیدن از خودتان شروع کنید
 • 1396/10/18 دوشنبه برای شادی بخشیدن از خودتان شروع کنید
  شادی ساختنی است، اینطور نیست که بنشینی و از دیگران انتظار داشته باشی زندگی ات را شاد کنند، بلکه خودت باید آستین ها را بالا بزنی و شادی خانه ات را بسازی.
اهمیت نظم در زندگی
 • 1396/10/18 دوشنبه اهمیت نظم در زندگی
  اتاق های به هم ریخته و شلوغ و درهم برهم، خیلی آدم راخسته می کند. لباس هایی که هر کدام در یک سو هستند، کتاب هایی که...
تعداد بازديد اين صفحه: 94

نظرسنجی

نظر شما درباره مجله جوان چیست؟
   
عالی
خوب
متوسط
ضعیف