مجله نورالهدی جوان
مشاوره
 

اصول زیبا حرف زدن  

دهانش کف کرده بود و قطار کلمات زشت از دهانش خارج می شد، حرفهای زننده و نیش دار. خودش هم نمی دانست چرا وقتی عصبانی می شود این قدر زود از... 
1396/11/8 يكشنبه
اصول زیبا حرف زدن

دهانش کف کرده بود و قطار کلمات زشت از دهانش خارج می شد، حرفهای زننده و نیش دار. خودش هم نمی دانست چرا وقتی عصبانی می شود این قدر زود از کوره در می رود و حرف های بد از دهانش خارج می شود.
البته وقتی آتش خشمش خاموش می شد؛ از حرف هایی که زده بود پشیمان می شد ولی فایده ای نداشت.چون نمی توانست خنجری که با حرف های نامربوطش به دل دیگران زده بود را مرهم بگذارد. برخورد با این دسته آدم ها خیلی سخت است. همه با آنها دست به عصا راه می روند و مراقبند که ناگهان از کوره در نروند. به نظرتان این مدل ارتباط با دیگران صحیح است؛که همه به خاطر ترس به شما احترام بگذارند؟ یا همه به خاطر کلام زیبا و دلنشین تان؛ مشتاق هم صحبتی با شما باشند؟ زیبا و نیکو سخن گفتن از مهارت های ارتباطی است که باعث ایجاد احترام متقابل می شود. برای این همیشه و در همه حال زیبا سخن بگویید و هیچ گاه کلام زشت از دهانتان خارج نشود، بهتر است با اصول زیبا سخن گفتن آشناشوید.
شروع سخن با درود و سلام
برای این که اعتماد دیگران را به خود جلب کنید،کلامتان را با سلام و درورد آغاز کنید.آغاز سخن با سلام به معنا و مفهوم آن است که شما به قصد مهر و محبت دریچه کلام را باز می کنید. و عشق و علاقه خود را نسبت به شنونده نشان می دهید ؛و عواطف و احساسات او را برمی انگیزانید. این روشی است که فرشتگان در دیدارهای خویش با پیامبران داشتند. خداوند هم از پیامبرش می خواهد در ارتباط با مردم به ویژه مؤمنان از این شیوه بهره گیرد وکلام خود را با سلام شروع کند.
روی خوش
بشاش و خوش رو بودن، باعث القای حس آرامش به شنونده می شود وباعث نشاط و شادمانی می شود. لبخند زدن و تبسم نه تنها چیزی از شما کم نمی کند بلکه شادی را میهمان لبهای دیگران می کند.
لطافت و مهربانی
بهتر است هنگام صحبت با دیگران از لحنی آرام و ملایم استفاده کنیم و تند خویی و پرخاش نکنیم .مهربانی و محبت وقتی با کلام خوش همراه شود تاثیرصد چندان دارد و از هزار بار صدای بلند و پرخاشگری موثرتر است.
سخن نیکو گفتن
غذا را می شود توی قابلمه خورد، می شود توی بشقاب پلاستیکی خورد، و می شود در ظرف های بلورین با تزیین زیبا خورد. غذا همان غذاست تفاوت در شکل ارائه آن است.که حتی بر مزه غذا هم تاثیر می گذارد.هر مطلبی را می توان با کلام نرم و زیبا برزبان آورد یا با توهین و تحقیر و ناسزا. زیبا سخن گفتن هنری است که نفوذ کلام را بالا می برد .استفاده از کلمات مثبت و دلنشین باعث ایجاد حس خوشایند در شنونده می شود.
آهسته حرف زدن
صدای بلند و ناهنجار برای هیچ کس؛ خوشایند نیست حتی نوزادان هم به صدای بلند واکنش نشان می دهند و گریه می کنند.آهسته و شمرده حرف زدن حواس مخاطب را بیشتر به شما جلب می کند.
پرهیز از بیهوده گویی
هیچ کس حوصله شنیدن حرف های صد من یک غاز را ندارد. مردم برای وقتشان ارزش قایلند و فرصت ندارند، ساعت ها به تماشای بیهوده گویی های شما بنشینند.در چند جمله کوتاه منظورتان را بگویید و منتظر واکنش مخاطب باشید.
لازم نیست بارها و بارها یک مطلب را تکرار کنید و وقت دیگران را هدر بدهید.حرف ها و کلمات زائدی که هیچ کمکی به رساندن منظورتان نمی کند را حذف کنید و اصل مطلب را بگویید. اگر این اصول را رعایت کنید حتی هنگام عصبانیت می توانید خودتان راکنترل کنید و هیچ گاه کلام زشت و سخیف بر زبانتان جاری نشود.


    
بازدید:186
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط
در برابر سختی ها صبور باش
شنونده خوب باش
 • 1397/2/3 دوشنبه شنونده خوب باش
  صدا به صدا نمی رسد و همه در حال حرف زدن هستند، هر کس حرف خود را می خواهد ثابت کند که حق با اوست ودیگران اشتباه می کنند. معلوم نیست این همه آدم برای چه کسی...
امامِ سجاده و محراب
 • 1397/2/2 يكشنبه امامِ سجاده و محراب
  روزی امام زین العابدین علیه السلام ازمسجد مدینه بیرون آمد و به مردی برخورد که به آن حضرت دشنام می داد. همراهان آن حضرت درصدد تأدیب آن شخص برآمدند، ولی ایشان آن ها را ...
آسمان غرق شادی
 • 1397/1/31 جمعه آسمان غرق شادی
  مژده ی ولادتش را جبرئیل به پیامبر خدا داد: «پسری برایت متولد می شود که امامت در نسل اوست و...
نجواهای عاشقانه
 • 1397/1/29 چهارشنبه نجواهای عاشقانه
  گاهی دلت تنگ است و کسی را می خواهی که بی بهانه تحملت کند؛کسی را می خواهی¬که کنارت باشد وحرف هایت را بشنود.کسی که...
تعداد بازديد اين صفحه: 187

نظرسنجی

نظر شما درباره مجله جوان چیست؟
   
عالی
خوب
متوسط
ضعیف