خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 246066010
  تعداد بازدید این صفحه: 1344538
  در امروز: 32436

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
شنبه 26/12/1396
 

 علی آیریا، عکاس آستان قدس رضوی

از اقدامات آقای آیریا می‌توان به ایجاد واحد فیلم‌تک کتابخانه آستان‌قدس‌رضوی ، تهیه عکس از آثار و اشیای گرانبهای موزه آستان قدس و کاشی کاری‌های عصر سلطان سنجر و... اشاره نمود.  
علی آیریا در سال ۱۲۹۳ ش در شهر یزد دیده به ‌جهان گشود. از نوجوانی به عکاسی علاقه‌مند شد .پس از اتمام تحصیلات سال سوم دبیرستان، ابتدا در عکاسی ادیسون شروع به فعالیت نمود و سپس در فاصله سال‌های ۱۳۱۲ - ۱۳۱۳ با همکاری حسن پیما، عکاسی‌پیما را در مشهد تأسیس کرد. این همکاری به خاطر مرگ زود هنگام حسن پیما زیاد دوام نیاورد. بعد از این واقعه در سال ۱۳۲۰ عکاسی آیریا را تأسیس نمود.
 آیریا به زبان‌های انگلیسی و فرانسه تسلط داشت و برای پیشرفت و تکامل در زمینه عکاسی علاوه بر کار تجربی، به مطالعه کتاب‌های مرتبط با عکاسی نیز می‌پرداخت. آیریا طی قرارداد شماره ۱۴۱۶۹ در تاریخ ۱۳۲۹/۱۱/۲۱ با آستان قدس رضوی، به منظور تهیه عکس از آثار نفیس خزانه و موزه آستان قدس رضوی و همچنین زوایای مختلف اماکن متبرکه، نماهای داخلی و خارجی حرم مطهر و کتب خطی کتابخانه، به عنوان عکاس رسمی آستان قدس رضوی منصوب گردید.
 این همکاری تا سال ۱۳۵۸ ادامه داشت. آیریا اولین شخصی بود که در مشهد با نورپردازی در آتلیه عکس گرفت.
 آیریا در طول دوره عکاسی خود حدود صد هزار نگاتیو گرفته که بخشی از عکس‌هایش در مجلات آستان قدس منتشر و بعضی دیگر در بین آلبوم‌های موسسه مطالعات و پژوهش‌های فرهنگی بنیاد مستضعفان تهران نگهداری می‌شود. او اولین عکس رنگی را در حدود سال ۱۳۳۰ در مشهد منتشر کرد.
 از اقدامات  وی در آستان قدس می‌توان به ایجاد واحد فیلم تک کتابخانه در سال ۱۳۵۱، تهیه عکس از آثار و اشیای گرانبهای موزه و کاشیکاری‌های عصر سلطان سنجر و تهیه میکروفیلم‌های کتاب‌های کتابخانه ملک در تهران اشاره نمود.
از شاگردان وی می‌توان به محمّد صانع، مسئولین عکاسی‌های هنر، اونیورسال و آپادانا اشاره نمود.
آیریا سرانجام در سال ۱۳۷۴ دارفانی را وداع گفت و فرزندانش بعد از فوت او طبق وصیت پدرشان نگاتیوها و عکس هایش را در اختیار آستان قدس قرار دادند.
 
فهرست منابع:
1.عکاسخانه ایام (گزیده ای از تاریخ عکاسی مشهد)، نسرین ترابی، تهران، کلهر.
2. فصلنامه آستان هنر، موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی، شماره10، 1393. 
737 
کلید واژه ها:
حرم امام رضا , عکاسی , آستان قدس , موزه , آیریا 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مراسم شب شهادت امام سجاد علیه السلام
ویژه برنامه همایش ملی شعر اصحاب الحسین
 • 1397/7/8 يكشنبه ویژه برنامه همایش ملی شعر اصحاب الحسین
  با موضوع «جون» غلام حضرت سیدالشهدا // سخنران : حجت الاسلام و المسلمین مهدوی ارفع// و با حضوراساتید ملی ، شعرای آئینی و فرهیختگان آقایان حاج فیروز زیرک کار ، ولی الله کلامی ، سیدرضا موید ، محمد جواد غفورزاده(شفق)، محمود اکبرزاده ، احمد واعظی ، قاسم صرافان ، مسعود یوسف زاده ، سیدحسین سیدی و سیدرضا یعقوبی آل // مجری : آقای احمد واعظی// یکشنبه بعد از اقامه نماز مغرب و عشا // رواق امام خمینی ره
  اخبار ویژه
شهربازی معارفی، متفاوت ترین شهربازی
مراسم عزاداری دهه دوم محرم
 • 1397/6/31 شنبه مراسم عزاداری دهه دوم محرم
  سخنران: حجج اسلام و المسلمین بندانی نیشابوری و شریعتی تبار// مرثیه سرایی و عزاداری: آقایان محمود کریمی ، امیر کردی ، ابراهیم احمدی و صادق آهنگران// همه روزه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء// رواق امام خمینی ره// سخنران: حجج اسلام و المسلمین حمیدی و رضایی تهرانی// مرثیه سرایی: آقایان سید مصطفی حسینی و محمد گلابگیر// شنبه تا پنجشنبه ساعت 10:00 تا اذان ظهر // رواق امام خمینی ره// سخنران : حجت الاسلام سید رضا حسینی// قرائت زیارت عاشورا و مرثیه سرایی: آقایان مجتبی مقدم و جواد بحرینی// شنبه تا پنجشنبه ساعت 10:00// رواق دارالحجه
  اخبار ویژه
ویژه برنامه هفته دفاع مقدس
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط