مجله نورالهدی جوان
ایه های نور
 

حرکت در مسیر فطرت  

پوشش و پرهیز از برهنگی امری فطری در درون انسان است و عریانی و نمایان بودن برخلاف فطرت ماست؟ 
1396/11/2 دوشنبه
حرکت در مسیر فطرت

این قصه، از آن قصه هایی است که از اول تا آخرش را همه بلدیم ولی ارزش چند باره شنیدن را دارد. یکی بود  یکی نبود.  خداوند انسان را آفرید و او را در بهشت برین مسکن داد تا از نعمت های الهی بخورد و بیاشامد و لذت ببرد.قصه از آنجا شروع شد، که خداوند به آدم و همسرش حوا فرمود:  «وَ قُلْنا يا آدَمُ اسْکُنْ أَنْتَ وَ زَوْجُکَ الْجَنَّةَ وَ کُلا مِنْها رَغَداً حَيْثُ شِئْتُما وَ لا تَقْرَبا هذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَکُونا مِنَ الظَّالِمينَ »[1]  ؛ وگفتیم: ای آدم ، تو و همسرت در این باغ ساکن شوید و از ( میوه و نعمت های ) آن به فراوانی از هر جای آن که خواهید بخورید ، و به این درخت ( درخت گندم یا انگور یا انجیر ) نزدیک نشوید که از ستمکاران خواهید بود.  سپس هشدار داد : «فَقُلْنا يا آدَمُ إِنَّ هذا عَدُوٌّ لَکَ وَ لِزَوْجِکَ فَلا يُخْرِجَنَّکُما مِنَ الْجَنَّةِ فَتَشْقي»[2] ؛ پس گفتیم: «ای آدم! این ( ابلیس ) دشمن تو و ( دشمن ) همسر توست! مبادا شما را از بهشت بیرون کند که به زحمت و رنج خواهی افتاد! «إِنَّ لَکَ أَلاَّ تَجُوعَ فيها وَ لا تَعْري» [3]  «(امّا تو در بهشت راحت هستی! و مزیّتش ) برای تو این است که در آن گرسنه و برهنه نخواهی شد.» بعد چه شد؟ شیطان به سراغ آن دو نفر رفت وسوسه شان کرد که از میوه این درخت بخورند. شیطان به آنها گفت:«پروردگارتان شما را از این درخت نهی کرد زیرا با خوردن میوه آن از جاودانگان می شوید و قسم خورد که من خیرخواه شمایم.»[4]  آدم و حوا که قسم او را شنیدند فکر کردند راست می گوید پس به او اطمینان کردند و سراغ درخت رفتند. به محض خوردن میوه درخت پوشش خود را از دست دادند، به سرعت با برگ درختان بهشتی؛خود را پوشاندند. قصه ادامه دارد ولی تا همین جا که نقل شد را دقت کن!                                                                                                                                                    
اول این که خداوند وقتی می خواهد از نعمت های بهشتی برای آدم و حوا بگوید از رفع گرسنگی و تشنگی و هوای خوب و «برهنه نبودن»حرف می زند. به نظرتان جالب نیست که برهنه نبودن درکنار سایر نعمت ها آورده شده.در ادامه ماجرا با سرپیچی آدم و حوا از فرمان الهی اولین اتفاقی که برایشان می افتد «برهنگی» است. یعنی اولین امتیازی که از آنها گرفته شد «پوشش» بود. نکته بعد این که آنها از «برهنگی« شرم داشتند و به سرعت بدون آنکه از کسی آموزش دیده باشند،خودشان را پوشاندند. نظر شما چیست؟ حتما شما هم به این موضوع فکر می کنید، که پوشش و پرهیز از برهنگی امری فطری در درون انسان است و عریانی و نمایان بودن برخلاف فطرت ماست؟ به نظرتان حرکت کردن در مسیری خلاف جهت فطرت و رفتن به سمت عریانی و بی حجابی تا چه حد درست است؟


------------------------------------------
پی نوشت ها:
1-سوره اعراف،19 .
2-سوره طه ، 20 .
3-سوره طه ،118 .
4- سوره اعراف، 20 .

    
بازدید:97
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط
در نیم سوخته
 • 1396/12/1 سه‌شنبه در نیم سوخته
  صورتش از خشم برافروخته بود، دندان هایش را روی هم فشار داد و با عصبانیت تازیانه اش را به زمین کوفت،گرد و خاک زیادی از زمین بلند شد. جمعیت تماشاچی...
بهشت تلفن نداره؟
 • 1396/11/28 شنبه بهشت تلفن نداره؟
  زینب وقتی کلافه می شود، وقتی دلتنگی امانش را می برد از دامن مادر آویزان می شود، اشک می ریزد و می پرسد: بهشت تلفن نداره؟
حالا چی بپوشم؟
 • 1396/11/18 چهارشنبه حالا چی بپوشم؟
  لباس یکی از دغدغه های دائمی بیشتر جوان ها مخصوصا دختر خانم هاست. طوری که برای هر مهمانی یا مراسمی، اولین چیزی که به ذهنشان می رسد این است که حالا چی بپوشم؟
مجموعه پوستر آداب حجاب
آخرش به کجا ختم می شود
 • 1396/10/18 دوشنبه آخرش به کجا ختم می شود
  بازی های کامپیوتری را دیده ای مخصوصا ماشین سواری هایش را. یک ماشین، که تو راننده اش هستی با آخرین سرعت ،در مسیری که نمی دانی ، آخرش به...
تعداد بازديد اين صفحه: 98

نظرسنجی

نظر شما درباره مجله جوان چیست؟
   
عالی
خوب
متوسط
ضعیف