مجله نورالهدی جوان
ایه های نور
 

حرکت در مسیر فطرت  

پوشش و پرهیز از برهنگی امری فطری در درون انسان است و عریانی و نمایان بودن برخلاف فطرت ماست؟ 
1396/11/2 دوشنبه
حرکت در مسیر فطرت

این قصه، از آن قصه هایی است که از اول تا آخرش را همه بلدیم ولی ارزش چند باره شنیدن را دارد. یکی بود  یکی نبود.  خداوند انسان را آفرید و او را در بهشت برین مسکن داد تا از نعمت های الهی بخورد و بیاشامد و لذت ببرد.قصه از آنجا شروع شد، که خداوند به آدم و همسرش حوا فرمود:  «وَ قُلْنا يا آدَمُ اسْکُنْ أَنْتَ وَ زَوْجُکَ الْجَنَّةَ وَ کُلا مِنْها رَغَداً حَيْثُ شِئْتُما وَ لا تَقْرَبا هذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَکُونا مِنَ الظَّالِمينَ »[1]  ؛ وگفتیم: ای آدم ، تو و همسرت در این باغ ساکن شوید و از ( میوه و نعمت های ) آن به فراوانی از هر جای آن که خواهید بخورید ، و به این درخت ( درخت گندم یا انگور یا انجیر ) نزدیک نشوید که از ستمکاران خواهید بود.  سپس هشدار داد : «فَقُلْنا يا آدَمُ إِنَّ هذا عَدُوٌّ لَکَ وَ لِزَوْجِکَ فَلا يُخْرِجَنَّکُما مِنَ الْجَنَّةِ فَتَشْقي»[2] ؛ پس گفتیم: «ای آدم! این ( ابلیس ) دشمن تو و ( دشمن ) همسر توست! مبادا شما را از بهشت بیرون کند که به زحمت و رنج خواهی افتاد! «إِنَّ لَکَ أَلاَّ تَجُوعَ فيها وَ لا تَعْري» [3]  «(امّا تو در بهشت راحت هستی! و مزیّتش ) برای تو این است که در آن گرسنه و برهنه نخواهی شد.» بعد چه شد؟ شیطان به سراغ آن دو نفر رفت وسوسه شان کرد که از میوه این درخت بخورند. شیطان به آنها گفت:«پروردگارتان شما را از این درخت نهی کرد زیرا با خوردن میوه آن از جاودانگان می شوید و قسم خورد که من خیرخواه شمایم.»[4]  آدم و حوا که قسم او را شنیدند فکر کردند راست می گوید پس به او اطمینان کردند و سراغ درخت رفتند. به محض خوردن میوه درخت پوشش خود را از دست دادند، به سرعت با برگ درختان بهشتی؛خود را پوشاندند. قصه ادامه دارد ولی تا همین جا که نقل شد را دقت کن!                                                                                                                                                    
اول این که خداوند وقتی می خواهد از نعمت های بهشتی برای آدم و حوا بگوید از رفع گرسنگی و تشنگی و هوای خوب و «برهنه نبودن»حرف می زند. به نظرتان جالب نیست که برهنه نبودن درکنار سایر نعمت ها آورده شده.در ادامه ماجرا با سرپیچی آدم و حوا از فرمان الهی اولین اتفاقی که برایشان می افتد «برهنگی» است. یعنی اولین امتیازی که از آنها گرفته شد «پوشش» بود. نکته بعد این که آنها از «برهنگی« شرم داشتند و به سرعت بدون آنکه از کسی آموزش دیده باشند،خودشان را پوشاندند. نظر شما چیست؟ حتما شما هم به این موضوع فکر می کنید، که پوشش و پرهیز از برهنگی امری فطری در درون انسان است و عریانی و نمایان بودن برخلاف فطرت ماست؟ به نظرتان حرکت کردن در مسیری خلاف جهت فطرت و رفتن به سمت عریانی و بی حجابی تا چه حد درست است؟


------------------------------------------
پی نوشت ها:
1-سوره اعراف،19 .
2-سوره طه ، 20 .
3-سوره طه ،118 .
4- سوره اعراف، 20 .

    
بازدید:284
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط
سلام مرا به دوستان برسان
 • 1397/5/3 چهارشنبه سلام مرا به دوستان برسان
  امام رئوف، حضرت اباالحسن علی بن موسی الرضا علیه السلام به حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه السلام) فرمودند: ای عبدالعظیم، سلام مرا به دوستان برسان و به آن ها بگو:
گوهر عفاف
 • 1397/4/22 جمعه گوهر عفاف
  این کتاب پژوهشی درباره حجاب می باشد.
حجاب ازنوع مردانه
 • 1397/4/21 پنجشنبه حجاب ازنوع مردانه
  مرد بودن مجوز خوبی برای تن کردن هر لباسی نیست. مرد باش و این مردانگی را با پوششت نشان بده.
صبر ایوب
 • 1397/4/19 سه‌شنبه صبر ایوب
  آیا می دانید چرا صبر ایوب ضرب المثل شده؟
عاقبت کم فروشی
 • 1397/4/19 سه‌شنبه عاقبت کم فروشی
  حضرت شعیب علیه السلام از پیامبران الهی بودکه در راه ابلاغ توحید و هدایت مردم رنج ها برد و...
تعداد بازديد اين صفحه: 285

نظرسنجی

نظر شما درباره مجله جوان چیست؟
   
عالی
خوب
متوسط
ضعیف