خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 218418994
  تعداد بازدید این صفحه: 1139353
  در امروز: 84101

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
شنبه 29/12/1394
 

 پرورشگاه آستان قدس، محل نگهداری کودکان بی سرپرست

پرورشگاه در دورة پهلوی اوّل و در زمان نیابت تولیت محمد ولی‌خان اسدی تأسیس شد. وی با اختصاص مکانی برای این منظور، کارکنان و تجهیزات مورد نیاز آن را فراهم آورد   

گریه ناگهانی کودکی، نجوای زائران را به همهمه بدل می‌کند. سر‌ها از کتاب‌های دعا بلند می‌شود و به سمت صدا می‌چرخد. کودک، هراسان و گریان به امیدِ یافتن نگاه آشنایی، چشم‌های غریبه‌های اطرافش را می‌کاود اما همراهش را نمی‌یابد. دستی با مهر، پیش می‌رود و پیشانی کودک را نوازش می‌کند. زائر دیگری امید دارد با تعارف شکلات، تلخی دورافتادن از پدر و مادر را شیرین کند. محبت‌ْ زائران افاقه نمی‌کند و کودک، آغوش پدر و مهر مادرش را می‌طلبد.
معمولا طولی نمی‌کشد و با لطف زائران و تدبیر خادمان، در دیدار با مادر و پدر، هق‌هق‌ها به قهقهه تبدیل می‌شود؛ اما گاهی اینگونه نیست و مادر یا پدری به هزار دلیل، دل از جگرگوشه‌اش می‌بُرد و با این امید که پرتوی از انوار همیشه‌ تابان شمس‌الشموس شامل حال کودکش بشود فرزندش را در حرم رها می‌کند و سرنوشت او را به آستان‌قدس رضوی می‌سپارد.
در حال حاضر، چاره‌اندیشی برای سامان‌دادن کودکان رهاشده در حریم حرم بر عهده دفتر آگاهی بارگاه رضوی است که با سپردن کودک به سازمان بهزیستی خاتمه پیدا می‌کند؛ اما در دورانی نه چندان دور، آستان‌قدس رضوی، مسئولیت سرپرستی کودکان رهاشده‌ در حرم را برعهده داشت؛ ضمن اینکه علاوه بر کودکان رها‌شده، بچه‌هایی هم بودند که به دلیل از دست‌دادن سرپرست، نیازمند برخورداری از حمایت و درایت متولیان بارگاه انیس‌النفوس می‌شدند و تقدیر، تدبیر زندگی آنها را به آستان رضوی محول می‌کرد.
تدبیر مسئولان و متولیان برای سرپرستی از پناهندگان به ضامن آهو، تاسیس پرورشگاهی در جوار حرم مطهر بود. بر همین اساس کودکان بی‌سرپرست به پرورشگاه بارگاه معین‌الضعفا سپرده می‌شدند تا در سایه شمس‌الشموس، پرورش داده‌شوند و از مواهب بی‌شمار هم‌جواری با غریب‌الغریا بهرمند گردند. این تصمیم برای اولین‌بار در عهد قاجار عملی شد و بررسی اسناد تاریخی نشان می‌دهد در این دوره مکانی با نام دارالرضاعه برای نگهداری و شیردادن به اطفال بی‌سرپرست در دارالشفای آستان‌قدس وجود داشته که برخی موقوفات اختصاص‌یافته، مبیّن آن است؛ اما پرورشگاه به شکل جدید در دورة پهلوی اوّل و در زمان نیابت تولیت محمد ولی‌خان اسدی تأسیس شد. وی با اختصاص مکانی برای این منظور، کارکنان و تجهیزات مورد نیاز آن را فراهم آورد و با صدور اعلانی، افتتاح رسمی پرورشگاه را در 30 فروردین 1307 اعلام کرد.

پرورشگاه در اوایل دوره پهلوی اول

به این ترتیب، امکان پذیرش 26 کودک کمتر از یک ماه، به شرط احراز سلامت و بی‌سرپرست بودن آنها مهیا شد. تعداد کارکنان این مرکز در 24 مهر 1307، هفده نفر ثبت شده که شامل مدیر، معاون، سرپرستار، دایه، باغبان، سرایدار، خدمتکار، اتوکش و نُه پرستار بوده‌است.
ساختمان پرورشگاه در دوران فعالیت خود چندین‌بار جابه‌جا شد. محل اوّلیة آن در حوالی خیابان فردوس بود و بعد از افتتاح بیمارستان شاه‌رضا (1313 ش) به این مکان انتقال یافت. سپس در زمان نیابت تولیت فتح‌الله پاکروان (1314 – 1320 ش) به جنب دارالتربیة شاهپور در خیابان نخریسی (محل فعلی بیمارستان امدادی/ شهید کامیاب) منتقل و مقرر شد درصورت توسعة ساختمان جدید، ظرفیت آن تا پذیرش دویست کودک افزایش یابد؛ اما چند سال بعد، محل آن به عمارت کنار استخر کوهسنگی انتقال یافت. در این زمان 84 کودک بی‌سرپرست به صورت شبانه‌روزی در آنجا نگهداری می‌شد.
این پرورشگاه تا پایان دورة نیابت محمد مهران (1340 ش) زیر نظر آستان‌قدس اداره می‌شد، ولی در زمان نیابت سپهبد امیر عزیزی (1342 – 1344 ش) به جمعیت شیر و خورشید سرخ خراسان ( هلال احمر) واگذار گردید و در عوض، آستان‌قدس، سالانه مبلغ پنجاه هزار تومان برای کمک به این مؤسسه پرداخت می‌کرد.


منبع: برگرفته از کتاب دائره المعارف آستان قدس رضوی
نوشته سرکار خانم پارسافر
 
1545 
کلید واژه ها:
پرورشگاه آستان قدس , بیمارستان شاه رضا مشهد , دارالشفای آستان‌قدس , شیر و خورشید سرخ ایران , دار الشفاء , بیمارستان شاه رضا , آستان قدس رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
آیا می‌دانید آستان قدس رضوی در هنر جلدسازی حرف اول را در آسیا می‌زند؟
عبدالحسین بالاخیابانی، خادم ضریح
نواهنگ زیبای « شرف پابوسی»
نواهنگ زیبای « شرف پابوسی»
نواهنگ زیبای «محمل آرامش»
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط