ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 246002673
  تعداد بازدید این صفحه: 615407
  در امروز: 72893

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
جمعه 20/11/1396

 یاران انقلاب دكتر علی شریعتی

مردم و گروه های مبارز، رژیم را مسئول مرگ ناگهانی دکتر دانستند. 
دكتر علی شریعتی مزینانی در دوم آذرماه 1312 در«كاهك»،  دهی بر حاشیه ی كویر و در نزدیكی سبزوار متولد شد و در «مزینان» -آبادی دیگری درهمان نزدیكی- كودكی را گذراند. پدر او استاد محمدتقی شریعتی، نوه ی ملاقربانعلی معروف به آخوند حكیم و پسر ملامحمود، روحانی و پیشوای مردم منطقه بود. مادرش زهرا امینی زنی روستایی، مؤمن و متواضع بود.
 دكتر علی شریعتی تحصیلات خود را با آموختن قرآن در مكتب ده آغازكرد. در سال 1319 به دبستان ابن یمین رفت. در سیزده سالگی به دبیرستان رفت و در این ایام به شدت به عرفان و تصوف گرایش پیدا كرد. او در 16 سالگی سیكل اول را به پایان رساند و به اصرار پدر و با توجه به وضع اقتصادی خانواده به دانشسرای مقدماتی (تربیت معلم) رفت.
در آن سالها حزب توده و موج اعتقاد به ماركسیسم میان جوان ها نفوذ بی سابقه ای پیدا كرده بود. استاد محمدتقی شریعتی به منظور مقابله با هجوم افكار الحادی و توجه دادن نسل جوان به قابلیت های اسلام اصیل به عنوان یك مكتب امروزی و پویا، با همكاری چند تن از دوستان خود «كانون نشر حقایق اسلامی» را بنیان گذاشت. در جلسات كانون ابتدا تفسیر قرآن گفته می شد و بعد سخنرانی با موضوع شناخت جنبه های گوناگون دین ایراد می شد. دكتر علی شریعتی نیز از سال 1327 به عضویت این كانون درآمد.
در سال دوم دانشسرا و همزمان با اوج گیری نهضت ملی او به سوی فعالیت های سیاسی كشیده شد. در سال 1331 او در راهپیمایی وسیعی كه علیه قوام السلطنه (و به جانبداری از مصدق) در مشهد برگزار شد شركت كرد و برای اولین بار دستگیر شد. او در سال 1332 به عضویت «نهضت مقاومت ملی» درآمد كه مهندس مهدی بازرگان و آیت الله طالقانی مؤسسانش بودند و گرایش مذهبی و اسلامی داشت.
در سال 1334، در دانشگاه مشهد در رشته ادبیات فارسی پذيرفته شد. درسال 1336 او به همراه 16 نفر دیگر از اعضاء و پیروان «نهضت مقاومت» از جمله پدرش استاد محمدتقی شریعتی برای بار دوم دستگیر شدند و به تهران منتقل گشت. به ظاهر اتهام آنها جانبداری از سیاست های مصدق بود.
در سال 1337 او با رتبه اول از دانشگاه مشهد فارغ التحصیل شد. چند ماه بعد و در سال 1338 او با بورسیه دولتی شاگردان اول برای ادامه تحصیل عازم فرانسه شد. در سال 1342 او موفق به اخذ مدرك دكتری در رشته ی تاریخ شد. وی پس از برگشت به ایران به محض رسیدن به مرز بازرگان دستگیر و به زندان قزل قلعه ی تهران فرستاده شد. پس از چند ماه بازجویی و آزار، در شهریور 1343از زندان آزاد شد.
در سال 1347 دكتر شریعتی از سوی حسینیه ارشاد برای سخنرانی در ایام مذهبی دعوت شد. سخنرانی های ارشاد از سوی جوانان، روشنفكران و دانشجویان با استقبال بی نظیری مواجه شد و موجی از اسلام گرایی نوین را از اين طریق در جامعه پدید آورد. از آنجا كه ساواك این گونه جلسات روشنگرانه و انقلابی را تاب نمی آورد، سرانجام حسینه ی ارشاد در 22 آبان ماه 51 تعطیل گشت.
به تدریج كتابهای او از كتابفروشی ها جمع شد و داشتن آنها جرم محسوب گشت، اما دانشجویانش نوار سخنرانی های او را پیاده كرده به صورت جزوه های پلی كپی یا حتی دست نویس و با اسامی مستعار علی سربداری، علی معلم، علی سبزوارزاده و... منتشر می ساختند.
دكتر در منزل دوستان و اقوام به زندگی مخفی خویش در تهران ادامه می داد و ساواك پی جوی او بود، سرانجام برای تحت فشار قرار دادن او استادمحمدتقی شریعتی را با همه ی ضعف و كهولت سن و چند تن از اقوام نزدیكش را دستگیر كردند و خانواده اش را آشكارا تحت نظر گرفتند.
سرانجام او دوم مرداد ماه 1352 با ساك كوچكی از لباس، خود را به ساواك معرفی كرد. دوره ی هجده ماهه ی زندان او در سلول انفرادی، بدون اجازه ی داشتن كتاب و قلم و كاغذ آغاز شد. بازجویی های مكرر، شكنجه های روانی، تهیدها و وعده ها، هیچ كدام برای وادار كردن او به قبول همكاری، مصاحبه ی تلویزیونی و... موثر نبود. او با پاسخ های زیركانه و گاه طنز آمیز بازجویان كم اطلاع ساواك را دست می انداخت و سردرگم می كرد.
پس از آزادی دایره ی محدودیت ها و فشارهای ساواك هر روز بیشتر می شد و امكان هر فعالیتی را از او سلب می كرد به همین علت او تصمیم به هجرت گرفت. او با استفاده از نام شناسنامه ای خود «علی مزینانی» كه كمتر شناخته شده بود توانست از كشور خارج شود.
 سرانجام در 28 خردادماه سال 1354 دكتر علی شریعتی در خانه كوچكی كه در یكی از شهرهای انگلستان اجاره كرده بود به طرز مرموزی درگذشت. اگرچه روزنامه های كیهان و اطلاعات آن زمان نوشتند: «مرحوم دكتر علی شریعتی كه برای درمان ناراحتی چشم و كسالت قلبی خود به انگلستان رفته بود در آنجا بر اثر سكته ی قلبی درگذشت.» مردم و گروه های مبارز، رژیم را مسئول مرگ ناگهانی او دانستند و سرانجام او را در مقبره ی كوچكی در كنار حرم حضرت زینب (س) به خاك سپردند.

منبع: سایت Roshd.ir
 
تعداد بازدید : 843
کلید واژه ها:
یاران امام خمینی , امام خمینی , شریعتی , دکتر شریعتی , انقلاب 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ
هنری که باید انقلابی باشد
یک جمله طوفانی
مجموعه کلیپ مرد الهی
مجموعه پوستری مرد الهی
یاران انقلاب مرضیه حدیدچی ( دباغ )
 • 1396/11/21 شنبه یاران انقلاب مرضیه حدیدچی ( دباغ )
  زمانی كه برای ادامه مبارزه به لبنان رفت، هر 8 فرزند خود را به دنیا آورده بود. مادر 35ساله، فرزندانش را به پدر سپرد و راهی شد تا شاید علاوه بر گذراندن دوره های چریكی، مدتی از دستگیری ها و آزار و اذیت ساواك در امان باشد. مرضیه حدیده چی سال 1353پس از تحمل یك سال زندان و شكنجه های طاقت فرسای ساواك در حالی از زندان آزاد شد كه كسی امیدی به زنده ماندنش نداشت.
  شخصیت ها و بزرگان
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
گسترش معنویت در دنیای مدرن و استشمام شمیم خوش تفکر الهی در قرن ما بی تردید مدیون انقلاب اسلامی در ایران عزیز به رهبری بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) است .
 بی شک درسالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تبلیغ معارف اهل بیت در حرم مطهررضوی رشدی شگرف داشته است . لذا توجه به گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی و اندیشه های حضرت امام و مقام معظم رهبری یکی از بخش های مهم پورتال معاونت تبلیغات را تشکیل می دهد .
در این سایت ریشه های انقلاب اسلامی مردم ایران ؛ بیداری ا سلامی؛ نقش انقلاب در گسترش معارف اهل بیت و سایر موضوعات از این دست مورد توجه و دقت خواهد بود.
 
×