سایت فرهنـــگی تبلیـــغی حـــرم مطهـــر رضـــوی

 
 
ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 188866320
  تعداد بازدید این صفحه: 1669196
  در امروز: 166162

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
 
 
پنجشنبه 6/8/1395

 تلفن‌های هوشمند چگونه زندگی ما را مدیریت می‌کنند؟

ایجاد وابستگی‌های جدید، کم‌حوصلگی، بی‌تابی، به دنبال شارژر بودن، شب‌ها به همراه گوشی خوابیدن، بیدارشدن‌های متعدد در شب و مراجعه به گوشی در ابتدای صبح از نتایج استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند است.  
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، احمد عارف‌خانی، کارشناس رسانه و مدیر دفتر نمایندگی خراسان اداره کل پژوهش‌های اسلامی رسانه، ظهر امروز، ششم آبان‌ماه در نشست علمی و پژوهشی «حوزه؛ سواد رسانه‌ای و تبلیغ» که در مدرسه علمیه جواد‌الائمه(ع) مشهد برگزار شد، با بیان این مطلب که اولین رسانه و شیوه تبلیغی دین از ۱۴۰۰ سال پیش، منبر و سخنرانی بود، ابراز کرد: ما به این فکر نکردیم که از شیوه‌های دیگری مانند عکاسی، نقاشی، وبلاگ نویسی و ... نیز می‌توان برای تبلیغ استفاده کرد.
این کارشناس رسانه بر لزوم فعالیت حوزه‌های علمیه در رسانه تاکید کرد و افزود: یکی از این ابزارها، رادیو معارف است که به گفته رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب، ایشان، مراجع تقلید و عموم مردم از این رادیو استفاده می‌کنند.
وی با بیان این مطلب که رسانه‌ها و فضای مجازی چاقوی دولبه هستند، تصریح کرد: برخی طلاب پس از ورود به فضای مجازی، رسالت طلبگی را فراموش کردند و برخی از مدیران رسانه‌های معاند از کسانی هستند که طلبه بوده‌اند، بنابراین باید اعتقادات خود را در این فضا حفظ کنیم و همچنین توان مقابله با حملات در فضای سایبری را داشته باشیم.
عارف‌خانی به برخی سخنان رهبر معظم انقلاب در رابطه با اهمیت و نقش رسانه و فضای مجازی در القا و تعیین فرهنگ و همچنین لزوم فعالیت حوزه‌های علمیه در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب نیز، نامه به جوانان اروپا و آمریکا را از طریق فضای مجازی منتشر کردند، بنابراین ما نیز باید روش فعالیت در این حوزه را بدانیم.
ژاپن و کانادا؛ پیشگام در حوزه سواد رسانه‌ای
این کارشناس رسانه با تاکید بر لزوم برخورداری از سواد رسانه‌ای و با بیان اینکه ژاپن و کانادا در سواد رسانه‌ای پیشگام بوده‌اند، ادامه داد: کانادایی‌ها فرزندانشان را طوری تربیت می‌کنند که فرهنگ آمریکایی در آن‌ها رسوخ پیدا نکند، آموزش و پرورش ما نیز درسی به نام تفکر و سواد رسانه‌ای را در سال دوم دبیرستان وارد کرده است.
وی در رابطه با ویژگی‌های قرن ۲۱ به عنوان عصر رسانه بیان کرد: سرعت تغییرات، تمرکز بر قابلیت‌های فکری به جای فعالیت‌های فیزیکی، رشد غیرقابل پیش‌بینی اطلاعات و فن‌آوری‌ها، حجم گسترده اطلاعات و ظهور بزرگراه‌های اطلاعاتی، کنفرانس‌های ویدیویی و حقایق مجازی از ویژگی‌های عصر رسانه به شمار می‌رود.
سواد رسانه‌ای چیست؟
عارف‌خانی در بخش بعدی سخنان خود به تعریف «سواد رسانه‌ای» پرداخت و توضیح داد: واژه «سواد رسانه‌ای» برای اولین بار در سال ۱۹۶۵ از سوی مارشال مک لوهان استفاده شد، سواد رسانه‌ای، فهم معنای پیام‌ها و تفسیر آن‌هاست، مخاطب به مدد سواد رسانه‌‌ای می‌آموزد که در شرایط انبوه‌شدن پیام چگونه پیام‌های مورد نیاز و اهداف پیام‌ها را تشخیص دهد، به ارزش‌های نهفته در پیام‌ها دست یابد و با رویکردی انتقادی به تنظیم رژیم مصرف انواع پیام‌های ارتباطی بپردازد.
وی ادامه داد: به طور خلاصه، سواد رسانه‌ای مانند رژیم غذایی است که هوشنمدانه مراقب است که چه چیزی را باید مصرف کرد و یا اینکه میزان مصرف هر ماده بر چه مبنایی باشد.
وی سازه‌ای بودن رسانه‌ها را از اصول سواد رسانه‌ای برشمرد و افزود: سازه‌ای بودن رسانه‌ها به معنای ارائه برداشت‌هایی خاص برای رسیدن به اهداف معین توسط رسانه‌ها است که از اصول سواد رسانه‌ای به شمار می‌رود؛ رسانه‌ها همچنین با استفاده از بی‌سوادی رسانه‌ای مخاطب، واقعیت‌ها را بازسازی و سپس آن‌ها را به مخاطب ارائه می‌کنند.
این کارشناس رسانه با ارائه آماری از افزایش استفاده از فضای مجازی و نت اضافه کرد: در سال ۱۳۸۸ تنها دو میلیون نفر در کشور از اینترنت استفاده می‌کردند که هم اکنون این تعداد به ۶۶ میلیون نفر رسیده است.
سرورها چگونه از کاربران، جاسوسی می‌کنند؟
عارف‌خانی در ادامه سخنانش در خصوص شیوه‌های جاسوسی در فضای مجازی اظهار کرد: یکی از راه‌های جاسوسی در فضای مجازی استفاده از فراوانی اطلاعات است، این اطلاعات به‌دست‌آمده از اشخاص تحلیل می‌شود و به این ترتیب نقاط ضعف و قوت یک جامعه مشخص می‌شود.
وی در همین راستا ادامه داد: اگر اینترنتی که خریداری می‌کنیم از شرکت داخلی باشد، اطلاعات ما در سه مرحله، از شرکت فروشنده و عمده فروش عبور می‌کند و در سرور دولت ذخیره می‌شود و اگر اینترنت خریداری‌شده خارجی باشد، در مرحله اول، از سوییچ مخابرات چابهار و در مرحله بعد از ۱۱ کشور عبور می‌کند، این اطلاعات در سرور FBI، NSA و  CIA در آمریکا کپی می‌شود، سرور نرم‌افزار لاین در کره، وایبر در اسرائیل و تلگرام نیز در انگلستان است که به این ترتیب، اطلاعات ما در ۱۷ مکان کپی شده و بعد آپلود می‌شود.
تلفن‌های همراهی که زندگی را مدیریت می‌کنند
عارف‌خانی به تغییر تکنولوژی تلفن همراه و ورود تلفن‌های همراه هوشمند در عرصه ارتباطات اشاره کرد و افزود: ایجاد وابستگی‌های جدید، کم‌حوصلگی، بی‌تابی، به دنبال شارژ بودن، شب‌ها به همراه گوشی خوابیدن، بیدارشدن‌های متعدد در شب و مراجعه به گوشی در ابتدای صبح از نتایج استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند است.
براساس توضیحات عارف‌خانی، مرحله پس از ایجاد وابستگی، نیازسنجی است که وی در این‌باره گفت: مرحله پس از ایجاد وابستگی، نیازسنجی مردان، زنان، خردسالان و ... به طور مثال در جامعه ایران است، برهمین اساس، گوگل ۳۵ هزار کارمند دارد و تنها سه هزار نفر در بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و ۳۲ هزار نفر در بخش نیازسنجی کار می‌کنند.
وی با بیان اینکه مرحله پس از نیازسنجی، مدیریت انسان، تسخیر افکار و باورهای او است، ادامه داد: ۶۸ درصد طلاق‌ها در کشورها به دلیل ارتباط با جنس مخالف در فضای مجازی است.
راهکارهایی برای حضور حوزه علمیه و روحانیان در فضای مجازی
این کارشناس رسانه در پایان سخنانش پیشنهادهایی در رابطه با فعالیت‌ حوزه‌های علمیه و روحانیان در فضای مجازی ارائه کرد؛ ایجاد منبر مجازی و پاسخگویی به سئوالات در کامنت‌ها که به ارتباط نزدیک‌تر و بیشتر روحانیان با مردم کمک می‌کند، ایجاد دفتر مجازی اطلاع‌رسانی، پاسخ به سئوالات شرعی، ترویج سبک زندگی اسلامی با استفاده از به اشتراک‌گذاری عکس از زندگی ساده و شیرین اسلامی و معرفی زندگی روحانیان با هدف ارتباط نزدیک‌تر و بیشتر روحانیان با زندگی مردم از جمله راهکارهایی بود که این کارشناس رسانه عنوان کرد.
وی در همین راستا با تاکید بر لزوم ورود سرفصل دروس سواد رسانه‌ای در حوزه‌ علمیه اضافه کرد: تشکیل کارگروه‌های پاسخگویی به شبهات در فضای مجازی، برگزاری کارگروه‌های سواد رسانه‌ای برای مبلغان، تربیت مربیان سواد رسانه‌ای و ورود مباحث فضای مجازی در دروس خارج، از اقدامات مؤثری است که می‌تواند انجام گیرد.
وی همچنین از اعلام آمادگی دفتر نمایندگی خراسان اداره کل پژوهش‌های اسلامی رسانه برای برگزاری دوره‌های آموزشی تربیت مربی سواد رسانه‌ای خبر داد.
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
 
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
مقدمه
 قرآن ریسمانی محکم است که خدای تعالی دستگیره اش را استوارترین نهاده است. مستقیم ترین راه به بهشت است.گذر زمان کهنه اش نکند و تکرار حلاوتش را زایل نتواند. چرا که برای زمانی خاص نیامده است. راهنمای هر انسانی است و حجت و برهان بر او. نه از پیش رو و نه از پشت سر باطل بدان راه نیابد. وحی است از سوی حکیمی نیکو صفات.( مسند الرضا، ج1، ص307)
 اداره علوم قرآنی با تمسک به سفارش رسول وحی، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) و در راستای سند چشم انداز آستان قدس رضوی، ارتقا دانش و بینش قرآنی زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی را دنبال می کند. بدین منظور با برگزاری برنامه ها و فعالیتهای مختلف قرآنی اعم از کلاسهای آموزشی قرآن کریم ،نشستهای تدبری، محافل قرآنی، مسابقات و جشنواره و... زمینه انس همگان با قرآن کریم را فراهم کرده است.
 دار القرآن آستان قدس رضوی همان ساختمان قدیمی مدرسه علمیه دو درب است که در عهد تیموری توسط خواجه غیاث الدین بهادرخان با معماری پرجاذبه در سال 846 هجری قمری بنا شده است.
کلیه برنامه ها و فعالیتهای قرآنی اداره علوم قرآنی را می توان به دو بخش آموزشی، ترویجی تقسیم کرد. به تفکیک فعالیتهای هر بخش به شرح ذیل است:
 بخش آموزش
-   واحد مهد الرضا(علیه السلام)
-  واحد قرائت و حفظ
-   واحد تفسیروحدیث
-   واحد سمعی و بصری
واحد مهد الرضا(علیه السلام)
دوره آموزشی مهد الرضا(علیه السلام)
 آموزش روخوانی قرآن، حفظ آیات و روایات کاربردی، آشنایی با سیره معصومین(علیهم السلام)، قصه، سرود، شعر، کاردستی، نقاشی، مفاهیم علوم و ریاضی به سبک نوین قصه و بازی ویژه کودکان 5 سال تمام در دوره 9ماهه علاوه برمشهد در 10استان و 25شهرستان موقوفه دار آستان قدس رضوی از اهم فعالیتهای این واحد است.
تلفن: 32002287
کارگاه مهدالرضا (ع)
    این کارگاه( اتاق 21، دار القرآن) ویژه زائران 5تا8 سال صبح ها از ساعت 14-8 و عصرها از ساعت 20-16 زمینه ای را فراهم می کند تا والدین با فراغت بال در لحظه های زیارت، فرزند خود را به این کارگاه سپرده تا از آموزش های آن بهره مند شده و ساعاتی سرشار از شادی و معنویت را در جوار امام رضا(علیه السلام) تجربه کنند. برگزاری کارگاه های آداب زیارت، نیایش، قصه معصومین(علیهم السلام)، آموزش حفظ سوره، آموزش نقاش، آموزش کاردستی، بازی و سرگرمیهای قرآنی، پویانمایی، شعر و سرود و نمایش از اهم برنامه های کارگاه مهد الرضا (علیه السلام) است . مدت ارائه خدمت به هر کودک 45دقیقه است.
تلفن: 32002559
واحد قرائت و حفظ
دوره های آموزشی قرائت و حفظ
 آموزش روخوانی، روانخوانی، تجوید مقدماتی و تکمیلی، حفظ و صوت ولحن در قالب کلاس و کارگاه در حرم مطهر و مراکز قرآن رضوی درشهرستانها و مناطق دوازدهگانه شهر مشهد از جمله فعالیتهای این واحد است. همچنین این واحد ویژه زائران بارگاه رضوی کارگاههای کوتاه مدت روخوانی، روانخوانی، تجوید و حفظ قرآن کریم را در تمام فصول سال برگزار می کند.
علاوه بر این برگزاری جلسات هفتگی آموزش قرائت قرآن کریم در طول سال به صورت یک جلسه در هفته و در ماه مبارک رمضان هر شب در بیش از 20شعبه سطح شهر مشهد از دیگر فعالیتهای این واحد به شمار می رود.
کارگاه مشاوره تخصصی قرائت و حفظ
    این کارگاه (اتاق9،دارالقرآن) صبحها ویژه خواهران از ساعت30/13-9 و عصرها از ساعت 20-16 ویژه برادران خدمات رسانی می کند. در این واحد زائران با اشکالات قرائت خود آشنا شده، می توانند قرائت نماز خود را تصحیح کنند و با راهنمایی اساتید از کتب و جزوات آموزشی مورد نیاز خود مطلع شوند.
کارگاه حفظ
   تحویل محفوظات وگرفتن برنامه حفظ، رفع اشکال، دریافت گواهینامه در صورت کسب نمره قبولی در سطوح اعلام شده از اهم فعالیتهای این کارگاه  است. این کارگاه( اتاق18، دار القرآن) در هفته 4 روز در نوبت صبح وعصر طبق برنامه اعلام شده در خدمت زائران بارگاه رضوی است.
کارگاه های آموزشی قرائت وحفظ
این کارگاه ها به شرح ذیل ویژه زائران بارگاه منور رضوی برگزار می شود:
 -کارگاه روخوانی در دو روز طی 4جلسه
- کارگاه روان خوانی در دو روز طی 4جلسه
- کارگاه تجویدالصلوه در سه روز طی 6جلسه
- کارگاه آموزش روشهای حفظ در دوروز طی 4جلسه
جلسات آموزشی قرائت قرآن کریم
 در این جلسات فرصتی فراهم می شود که زائر در حضور اساتید و قاریان بین المللی قرائت قرآن، آیاتی از قرآن را تلاوت کند. اساتید نیز نکات آموزشی مورد نیاز را ارائه می دهند. این نکات بگونه ای بیان می شود که برای جمع حاضر در جلسه قابل استفاده باشد. این جلسات شنبه تا چهارشنبه، بعد از نماز مغرب و عشاء در دار القرآن برگزار می شود. برنامه حضور اساتید بدین قرار است:
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
حمید رضا احمدی وفا
سید مرتضی سادات فاطمی
جواد کاشفی
سید جواد حسینی
جواد پناهی
 
تلفن:32002084و 32002371
واحد تفسیر وحدیث
دوره های آموزشی تفسیر وحدیث
 برگزاری کلاسهای تدبر در قرآن، تدبر در سیره معصومین(ع)، تفسیر، ترجمه و مفاهیم، آیات الاحکام ، نهج البلاغه، عصر غیبت و صحیفه سجادیه در حرم مطهر و مراکز قرآنی سطح شهر مشهد و شهرستانها از جمله فعالیتهای این واحد است.
تلفن: 32002784
سلسله نشست های تفسیر وحدیث
  این برنامه در صحن دار القرآن حرم مطهر با محوریت موضوعاتی مانند تدبر در قرآن، تفسیر و ... ویژه زائران همراه با مسابقه برگزار شده و به نفرات برگزیده جوایزی اهدا می شود.
حلقه های تدبر در قرآن کریم
 در این برنامه در فضایی صمیمی زائران با تدبر سوره ای از قرآن آشنا شده و پاسخ پرسش های خودرا از استاد حاضر در حلقه دریافت خواهند کرد. این برنامه در طول سال در رواق های حرم مطهر و در تعطیلات ویژه نوروز و ماه مبارک رمضان در صحن دارالقرآن برگزار می شود.
 
کارگاه تفسیر وحدیث 
 در این کارگاه( اتاق8، دار القرآن) زائران و مجاوران  می توانند از فضای کتابخانه برای تحقیق و پژوهش های قرآنی وحدیثی استفاده کنند و مشاوره های لازم را از اساتید متخصص دریافت کنند.همچنین ضمن تکمیل فرم مسابقات با برخی از موضوعات قرآنی وحدیث آشنا می شوند. همچنین زائران با ثبت نام در کارگاههای آموزشی(2ساعت) که در رشته های تدبر در قرآن ، تدبر در سیره معصومین(ع)، تدبر موضوعی قرآن، تفسیر قرآن، آشنایی با نهج البلاغه، آشنایی با صحیفه سجادیه برگزار می شود، می توانند توشه ای از معارف دینی برگیرند.
تلفن:32002085
 
پاسخگویی به سوالات قرآنی وحدیثی
 در این کارگاه ( اتاق 11، دار القرآن) زائران می توانند به صورت حضوری یا تلفنی پرسشها و شبهات خود را در زمینه قرآن وعترت از اساتید مجرب این قسمت پرسیده و پاسخ دریافت کنند.
تلفن:32002542
واحد سمعی و بصری
   این واحد( اتاق14، دار القرآن) با گردآوری، تنظیم آلبوم هایی از تلاوتهای مجلسی قاریان ممتاز و بین المللی، نصب فایلهای صوتی قرآن در گوشی همراه زائران و معرفی سایتهای قرآنی به آنها در خدمت زائران حرم مطهر است. همچنین در این واحد فضایی برای استفاده از نرم افزارها و سایتهای قرآنی برای سنین مختلف فراهم شده است. علاقه مندان می توانند همه روزه ( خواهران) از ساعت 8 الی 30/13و ( برادران) 16 الی19 به این واحد مراجعه کنند.
تلفن:32002562
بخش ترویجی
-   واحد محافل و مسابقات
-   واحد هنرهای قرآنی
-   واحد ختم تلاوت نور
تلفن:32002082
واحد محافل و مسابقات
محافل قرآنی
مهمترین محافل قرآنی حرم مطهر که در طول سال برگزار می شود، بدین قرار ا ست:
 تلاوت  قرآن و اذان سه افق شرعی مشهد مقدس
فهرست اسامی قراء و موذنین افق شرعی حرم مطهر
ایام هفته
قاری و موذن صبح
قاری و موذن ظهر
قاری و موذن مغرب
شنبه
جلیل حسین زاده
حمید رضا عباسی
حمید رضا احمدی وفا
یکشنبه
میثم محمدی
مهدی تقی پور
سید مرتضی سادات فاطمی
دوشنبه
مصطفی احمدی
جواد رجایی
جواد کاشفی
سه شنبه
رضا جاویدی
محمد مشمول
سید جواد حسینی
چهارشنبه
محسن حسنی کارگر
کبیر قلندر زاده
جواد پناهی
پنج شنبه
مسعود پنجه
مهدی شجاع
حمید شاکرنژاد
جمعه
حسین
 پور کبیر
-
سید جواد سادات فاطمی
 
ترتیل قرآن کریم
این برنامه در رواق امام خمینی(قدس ره)، همه روزه پس از نماز جماعت صبح برگزار می شود.
محافل انس با قرآن
این محافل با حضور قاریان ممتاز و بین المللی و گروههای تواشیح و ابتهال، در شش ماهه اول سال در رواق امام خمینی( قدس سره)، قبل از نماز مغرب و عشاء و در شش ماهه دوم سال در دار القرآن الکریم بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار می شود
ویژه برنامه های ماه رمضان
 در ماه مبارک رمضان روزانه 10محفل ترتیل قرآن کریم در صحن ها و رواق های مختلف حرم مطهر( مسجد گوهرشاد، صحن آزادی، دار الحجه و...) برگزار می شود. این محافل ضمن پخش از شبکه های سراسری با هدف بهره گیری تخصصی از فضای معنوی ماه رمضان در قالب محافل عمومی و مخاطبان خاص تقسیم بندی می شود. ترتیل خواهران و ترتیل نوجوانان از محافل مختص مخاطبان خاص است.
تبصره: دار القرآن افتخار دارد اساتید قرآنی شهرستانهای مختلف را که بعنوان زائر به حرم مطهر مشرف شده اند، پس از هماهنگی با کارشناس محافل جهت توفیق تلاوت در حرم مطهر در محافل قرآنی دعوت کند.
تلفن:32002370 و 32002462
مسابقات قرآنی
 از دیگر فعالیتهای این واحد( اتاق 17، دار القرآن) می توان به برگزاری مسابقات قرآنی در حرم مطهر اشاره کرد.
روزانه، در هر محفل مسابقات قرآنی برگزار می شود. در این مسابقات زائران با رجوع به کتاب شریف قرآن پاسخ سوال را یافته و ضمن تلاوت آیه یا آیات با معنا و مفاهیم آن نیز آشنا می شوند. به نفرات برگزیده به قید قرعه در محفل روز بعد جوایزی اهدا خواهد شد.
جنگ های قرآنی
 برگزاری جنگ های قرآنی با هدف آشنایی کودکان ونوجوانان با مفاهیم و آموزه های قرآن وعترت در قالب قصه، نمایش، مسابقه و... از دیگر فعالیتهای این واحد است که پنج شنبه شبها بعد از نماز مغرب و عشا در دار القرآن الکریم برگزار می شود.
تلفن:32002561
واحد هنرهای قرآنی
 این واحد( اتاق2، دار القرآن) با هدف انتقال معارف ناب دینی در قالب هنر و ایجاد زمینه ای برای انس هرچه بیشتر زائران عزیز با قرآن وعترت (ع) و به منظور غنی سازی اوقات فراغت زائران از سال 1383 با برگزاری چهارکارگاه خوشنویسی ، تذهیب ، معرق و نقاشی در خدمت زائران ومجاوران بارگاه رضوی است.
لازم به ذکر است واحد هنرهای قرآنی در شیفت صبح ویژه خواهران از ساعت 8 صبح الی 14 و در شیفت عصر ویژه برادران از ساعت 16 الی 20 خدمات ارائه می دهد.
واحد هنرهای قرآنی جهت ساماندهی برنامه های کارگاهی خود و ایجاد زمینه ای برای بهره مندی هرچه بیشتر علاقه مندان از آموزش های هنری، کارگاههای 3روزه هنری را برگزار می کند. عموم زائران هنر دوست و علاقه مند به شرکت در این کارگاه ها می توانند همه روزه ( خواهران ) از ساعت 8 الی 12و ( برادران ) 16 الی 20 به واحد هنرهای قرآنی مراجعه وطبق جدول زمانبندی ثبت نام و از برنامه های واحد هنرهای قرآنی استفاده کنند.
 
واحد ختم تلاوت نور
 این واحد( اتاق16، دار القرآن) با ارائه برنامه ای منظم به زائران علاقه مند کمک می کند تا با تلاوت قرآن کریم، ذکر صلوات و ادعیه شریف با کلام وحی و عترت انس گرفته و توشه ای از معارف آن برگیرند.
« ختم کل قرآن»،« ختم یک حزب»، « ختم نیم حزب»، « ختم یک سوره» از اهم برنامه های این واحد به شمار می رود.
این واحد روزانه، مجالس ختم قرآن را در دار القرآن برگزار می کند که با استقبال زائران بارگاه رضوی همراه شده است. در این جلسات با ختم نیم حزب از قرآن توسط هر زائر کل قرآن ختم می شود.
تلفن:32002560
نشانی: حرم مطهر-صحن جمهوری اسلامی- اداره علوم قرآنی
تلفن:32215001-32215002
 
×