ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 245617810
  تعداد بازدید این صفحه: 1257711
  در امروز: 6724

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
 
1396/3/10 چهارشنبه

 چرا امیرالمؤمنین علیه السلام نام خلفا را بر فرزندان خود نهادند؟


یکی دیگر از شبهاتی که در مسیر القای روابط دوستانه حضرت علی علیه السلام با خلفا و با هدف سرپوش نهادن بر ظلم هایی که بر اهل بیت علیهم السلام روا داشته اند، مطرح می شود؛ این ادعاست که: از دیگر نشانه های الفت و مودت و تفاهم و پیوند! میان علی (ع) و خلفای ثلاثه اینکه آن حضرت نام سه تن از فرزندان خود را به ترتیب ابوبکر بن علی، عمر بن علی و عثمان بن علی، نهاده بود! و این مسأله را نشان دهنده ی محبت خاندان پیامبر و حضرت علی نسبت به خلفا  ابوبکر، عمر و عثمان دانست!

به هر حال باید توجه داشت:
این قبیل دلایل آن هم برای اثبات ادعایی که روند تحولات صدر اسلام و سیر تاریخی حوادث و سرنوشت سیاسی، اجتماعی خاندان پیامبر صلّی الله علیه و آله و همچنین بسیاری شواهد مسلم تاریخی، خلاف آن را گواهی می دهند، چیزی جز ساده انگاری مخاطب نیست و با عرض پوزش باید گفت در آن نوعی عوام فریبی احساس می شود. کسانی که اندک اطلاعی از تاریخ و فرهنگ اسلام و عرب دارند به این نکته واقف هستند که نام هایی از قبیل ابوبکر و عمر و عثمان اختصاصی خلیفه اول، دوم و سوم نیست، این نام ها قبل از ظهور اسلام و پس از آن رایج و متداول بوده است.

در فرهنگ اجتماعی رایج هر جامعه این گونه نیست که مخالفت ها و نزاع ها موجب تحریم نام ها و کنیه ها شود. کما این که در عرف اجتماعی امروز نیز اگر دو خانواده به اختلاف و نزاع برخیزند و حتی در میان آنها قتلی واقع شود و مشخص گردد که نام قاتل مثلًا «عبدالله» است، خانواده مقتول از شخص قاتل که می توانست هر نام دیگری داشته باشد متنفر و رویگردان می شوند و چه بسا که در صدد قصاص و احقاق حق برمی آیند اما رویگردانی آنها از کلمه «عبدالله»، توجیهی ندارد. بالاتر از این  باید گفت، چه کسیست که به دشمنی معاویه و بنیامیه نسبت به خاندان پیامبر صلّی الله علیه و آله و شیعیان آنها اذعان نداشته در بین بنی هاشم « یزید » و حتی « معاویه » باشد؟

معذلک اندک توجهی به کتب تاریخ و رجال نشان میدهد که نامگذاری به نام های«یزید» و حتی «معاویه» در بین بنی هاشم و شیعیان تا قرن ها متداول بوده است.  
منبع  : دانشنامه روابط سیاسی حضرت علی علیهالسلام با خلفا، صفحه 116    
 
 
بازدید:440
کلید واژه ها
نام خلقا بر فرندان اهل بیت، امیر المومنان، , امام علی 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir