ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 231359321
  تعداد بازدید این صفحه: 1024731
  در امروز: 148662

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
1396/3/10 چهارشنبه

 چرا امیرالمؤمنین علیه السلام نام خلفا را بر فرزندان خود نهادند؟


یکی دیگر از شبهاتی که در مسیر القای روابط دوستانه حضرت علی علیه السلام با خلفا و با هدف سرپوش نهادن بر ظلم هایی که بر اهل بیت علیهم السلام روا داشته اند، مطرح می شود؛ این ادعاست که: از دیگر نشانه های الفت و مودت و تفاهم و پیوند! میان علی (ع) و خلفای ثلاثه اینکه آن حضرت نام سه تن از فرزندان خود را به ترتیب ابوبکر بن علی، عمر بن علی و عثمان بن علی، نهاده بود! و این مسأله را نشان دهنده ی محبت خاندان پیامبر و حضرت علی نسبت به خلفا  ابوبکر، عمر و عثمان دانست!

به هر حال باید توجه داشت:
این قبیل دلایل آن هم برای اثبات ادعایی که روند تحولات صدر اسلام و سیر تاریخی حوادث و سرنوشت سیاسی، اجتماعی خاندان پیامبر صلّی الله علیه و آله و همچنین بسیاری شواهد مسلم تاریخی، خلاف آن را گواهی می دهند، چیزی جز ساده انگاری مخاطب نیست و با عرض پوزش باید گفت در آن نوعی عوام فریبی احساس می شود. کسانی که اندک اطلاعی از تاریخ و فرهنگ اسلام و عرب دارند به این نکته واقف هستند که نام هایی از قبیل ابوبکر و عمر و عثمان اختصاصی خلیفه اول، دوم و سوم نیست، این نام ها قبل از ظهور اسلام و پس از آن رایج و متداول بوده است.

در فرهنگ اجتماعی رایج هر جامعه این گونه نیست که مخالفت ها و نزاع ها موجب تحریم نام ها و کنیه ها شود. کما این که در عرف اجتماعی امروز نیز اگر دو خانواده به اختلاف و نزاع برخیزند و حتی در میان آنها قتلی واقع شود و مشخص گردد که نام قاتل مثلًا «عبدالله» است، خانواده مقتول از شخص قاتل که می توانست هر نام دیگری داشته باشد متنفر و رویگردان می شوند و چه بسا که در صدد قصاص و احقاق حق برمی آیند اما رویگردانی آنها از کلمه «عبدالله»، توجیهی ندارد. بالاتر از این  باید گفت، چه کسیست که به دشمنی معاویه و بنیامیه نسبت به خاندان پیامبر صلّی الله علیه و آله و شیعیان آنها اذعان نداشته در بین بنی هاشم « یزید » و حتی « معاویه » باشد؟

معذلک اندک توجهی به کتب تاریخ و رجال نشان میدهد که نامگذاری به نام های«یزید» و حتی «معاویه» در بین بنی هاشم و شیعیان تا قرن ها متداول بوده است.  
منبع  : دانشنامه روابط سیاسی حضرت علی علیهالسلام با خلفا، صفحه 116    
 
 
بازدید:338
کلید واژه ها
نام خلقا بر فرندان اهل بیت، امیر المومنان، , امام علی 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
وقتی بناست، در بارگاه نورانی حضرت رضا(علیه السلام) خدمت‌گذار باشی و رضای حق‌تعالی را طلب کنی، بایستی اهدافی به بلندای نگاه و نظر حجت حق بر زمین، متصور شوی. باتوجه به این مهم، ادارۀ پاسخ ‌گویی به سوالات دینی اهداف پیش رو را در جهت انجام وظایف خود در نظر گرفته است. در ادامه به وظایف این اداره اشاره می‌کنیم: 1. برنامه ریزی و نظارت بر دفاتر پاسخگویی به سؤالات شرعی و مرکز مشاورۀ دینی و نشستهای پرسش‌وپاسخ تخصصی و عمومی؛ 2. تدوین و تعیین اولویتهای محتوایی حلقه های معرفت و نشستهای تخصصی و برنامه های ویژۀ گروههای زیارتی؛ 3. مدیریت فرایند شناسایی، جذب، به کارگیری و ارتقای استادان پاسخگو به سؤالات شرعی، مشاورۀ دینی، همایش های تخصصی و گروه‌ های زیارتی.  
×