ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 245618093
  تعداد بازدید این صفحه: 1257717
  در امروز: 7007

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
 
1396/11/14 شنبه

 چرا امام تبعید شد؟

آقای خمینی با شما تفاهم کند؟ امکان ندارد این معنا! و اگر هم خمینی با شما تفاهم کند وضع شما آن طوری است که ملت اسلام تحمل نمی کنند و بیرونش می کنند».

در سال 1343 شرایط اجتماعی و فشارهای مردمی و پشتکار پیروان و یاران امام و روحانیت اسلام و طلاب و مدرسین حوزه علمیه قم سبب شد که حضرت امام را پس از ده ماه زندان و حصر در تهران و شهر قم آزاد کردند.

رژیم شاه تصور می کرد که معظم له پس از آزادی از زندان و حصر نهضت، حرکت اسلام خواهانه را ادامه نخواهند داد، ولی ایشان در بدو ورود به قم و در فرصت جشن های مردمی چند روزه در قم که روزنامه اطلاعات آن روز در مقاله ای تفاهم علما و مراجع را با مقامات سبب آزادی ایشان قلمداد کرده بودند، حضرت امام با صراحت تمام موضعگیری کردند و دستور دادند که در منبر چنین تفاهمی رد شود و خواسته شود که کسی که با آن ها تفاهم کرده است اعلام کنند و گرنه مردم چنین روزنامه ای را تحریم خواهند کرد.

 اضافه بر آن خود ایشان در شروع درس سخنرانی صریح و کوبنده ای در رد تفاهم ادعایی فرمودند: «تفاهم با مقامات!؟ چه تفاهمی!؟ چه کسانی با شما (در روزنامه) تفاهم کرد اند؟ اعلام کنید... خمینی با شما تفاهم کند؟ امکان ندارد این معنا! و اگر هم خمینی با شما تفاهم کند وضع شما آن طوری است که ملت اسلام تحمل نمی کنند و بیرونش می کنند». و این آغاز سال 1343 بود و هر روز که می گذشت بر شدت مبارزات حضرت امام با رژیم افزوده می شد تا در مهر ماه 1343 که مصونیت مستشاران نظامی آمریکا از تصویب گذشت و حضرت امام آن سخنرانی را بر ضد آن قانون در روز تولد حضرت زهرا (س) که برابر با چهارم آبان 1343 بود فرمودند و تنظیم کننده لایحه و تصویب کنندگان و توشیح کننده و اجراکنندگان را خائن به اسلام و کشور دانستند و شدیدترین حملات را به رژیم شاه و امریکا بویژه رئیس جمهور آمریکا داشتند و متن پیاده شد. 
شرایط سیاسی و اجتماعی طوری شد که جز تبعید حضرت امام هیچ راه گریزی برای حفظ رژیم و شاه و استمرار سلطه بی قید و شرط و ننگین آمریکا نماند.


منبع: فصلنامه، سياسي، اجتماعي، هنري موسسه فرهنگي تنظيم و نشر آثار امام خميني ..www.imam-khomeini.ir
  
بازدید:565
کلید واژه ها
امام خمینی، تاریخ انقلاب، تبعید امام خمینی 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir