ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 231359563
  تعداد بازدید این صفحه: 1024736
  در امروز: 148904

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
1396/11/14 شنبه

 چرا امام تبعید شد؟

آقای خمینی با شما تفاهم کند؟ امکان ندارد این معنا! و اگر هم خمینی با شما تفاهم کند وضع شما آن طوری است که ملت اسلام تحمل نمی کنند و بیرونش می کنند».

در سال 1343 شرایط اجتماعی و فشارهای مردمی و پشتکار پیروان و یاران امام و روحانیت اسلام و طلاب و مدرسین حوزه علمیه قم سبب شد که حضرت امام را پس از ده ماه زندان و حصر در تهران و شهر قم آزاد کردند.

رژیم شاه تصور می کرد که معظم له پس از آزادی از زندان و حصر نهضت، حرکت اسلام خواهانه را ادامه نخواهند داد، ولی ایشان در بدو ورود به قم و در فرصت جشن های مردمی چند روزه در قم که روزنامه اطلاعات آن روز در مقاله ای تفاهم علما و مراجع را با مقامات سبب آزادی ایشان قلمداد کرده بودند، حضرت امام با صراحت تمام موضعگیری کردند و دستور دادند که در منبر چنین تفاهمی رد شود و خواسته شود که کسی که با آن ها تفاهم کرده است اعلام کنند و گرنه مردم چنین روزنامه ای را تحریم خواهند کرد.

 اضافه بر آن خود ایشان در شروع درس سخنرانی صریح و کوبنده ای در رد تفاهم ادعایی فرمودند: «تفاهم با مقامات!؟ چه تفاهمی!؟ چه کسانی با شما (در روزنامه) تفاهم کرد اند؟ اعلام کنید... خمینی با شما تفاهم کند؟ امکان ندارد این معنا! و اگر هم خمینی با شما تفاهم کند وضع شما آن طوری است که ملت اسلام تحمل نمی کنند و بیرونش می کنند». و این آغاز سال 1343 بود و هر روز که می گذشت بر شدت مبارزات حضرت امام با رژیم افزوده می شد تا در مهر ماه 1343 که مصونیت مستشاران نظامی آمریکا از تصویب گذشت و حضرت امام آن سخنرانی را بر ضد آن قانون در روز تولد حضرت زهرا (س) که برابر با چهارم آبان 1343 بود فرمودند و تنظیم کننده لایحه و تصویب کنندگان و توشیح کننده و اجراکنندگان را خائن به اسلام و کشور دانستند و شدیدترین حملات را به رژیم شاه و امریکا بویژه رئیس جمهور آمریکا داشتند و متن پیاده شد. 
شرایط سیاسی و اجتماعی طوری شد که جز تبعید حضرت امام هیچ راه گریزی برای حفظ رژیم و شاه و استمرار سلطه بی قید و شرط و ننگین آمریکا نماند.


منبع: فصلنامه، سياسي، اجتماعي، هنري موسسه فرهنگي تنظيم و نشر آثار امام خميني ..www.imam-khomeini.ir
  
بازدید:359
کلید واژه ها
امام خمینی، تاریخ انقلاب، تبعید امام خمینی 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
وقتی بناست، در بارگاه نورانی حضرت رضا(علیه السلام) خدمت‌گذار باشی و رضای حق‌تعالی را طلب کنی، بایستی اهدافی به بلندای نگاه و نظر حجت حق بر زمین، متصور شوی. باتوجه به این مهم، ادارۀ پاسخ ‌گویی به سوالات دینی اهداف پیش رو را در جهت انجام وظایف خود در نظر گرفته است. در ادامه به وظایف این اداره اشاره می‌کنیم: 1. برنامه ریزی و نظارت بر دفاتر پاسخگویی به سؤالات شرعی و مرکز مشاورۀ دینی و نشستهای پرسش‌وپاسخ تخصصی و عمومی؛ 2. تدوین و تعیین اولویتهای محتوایی حلقه های معرفت و نشستهای تخصصی و برنامه های ویژۀ گروههای زیارتی؛ 3. مدیریت فرایند شناسایی، جذب، به کارگیری و ارتقای استادان پاسخگو به سؤالات شرعی، مشاورۀ دینی، همایش های تخصصی و گروه‌ های زیارتی.  
×