مجله نورالهدی جوان
ایه های نور
 

گناهش گردن من!  

اگر توی خیابان پیرزنی را ببینید که بار سنگینی با خود می برد، بارش را به منزلش می رسانید؟ اگر ماشینی احتیاج به هل دادن داشته باشد، آیا جلو می روید و... 
1396/11/9 دوشنبه
گناهش گردن من!

اگر توی خیابان پیرزنی را ببینید که بار سنگینی با خود می برد، بارش را به منزلش می رسانید؟ اگر ماشینی احتیاج به هل دادن داشته باشد، آیا جلو می روید و ماشین را هل می دهید؟
یا اگر بچه کوچکی ببینید که نمی تواند به تنهایی کارش را انجام دهد،دستش را می گیرید وکمکش می کنید؟ اصلا ،اگر خودتان روزی به کمک دیگران احتیاج داشتید چه می کنید؟ مثلا بار سنگینی را باید جابجا کنید، ولی تنهایی زورتان نمی رسد! می توانید از کسی کمک بگیرید. یا اگر بارتان بزرگ باشد، مجبورید از وسیله ای مثل فرغون استفاده کنید واگر خیلی بزرگ باشد باید از ماشین های باربر استفاده کنید. در هر صورت مجبورید از دیگران کمک بگیرید. البته کمک کردن و یاری رساندن به دیگران خیلی خوب است ولی زمان و مکان دارد. روزی می رسد که هیچ کس نمی تواند به ما کمک کند و دستمان را بگیرد.
«وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى ثُمَّ إِلَى رَبِّكُمْ مَرْجِعُكُمْ» [1]؛ «هیچ نفسى بار( گناه) دیگرى را بر دوش نگیرد. سپس بازگشت همه شما به سوى پروردگارتان است.»
آن روز هیچ کس نه به خاطر پول و دستمزد نه به خاطر خوشحالی دل اطرافیان نمی تواند دستگیر و کمک کننده باشد. در بین عوام مردم این طرز تفکر کم و بیش وجود دارد که مثلا تو این گناه را انجام بده گناهش گردن من!
حقیقت این است که در آن دنیا، کسی بار گناه دیگری را بر دوش نخواهد کشید، البته کسی که دیگری را به میدان گناه کشانده، عواقب خودش را دارد ولی اینگونه نیست که کسی که گناه را انجام داده، تبرئه شود. در آن روزسخت هر کس کوله بار خودش را بر دوش می کشد و هیچ کس نمی تواند یاور و دستگیر دیگران باشد. بعضی ها آن قدر بارشان سنگین است که اصلا توانایی حمل آن را ندارند. باری که سودی هم به حالشان ندارد. مثل کوله پشتی بچه مدرسه هایی که به جای کتاب پر از خوراکی است .سر کلاس خوراکی به درد نمی خورد و کتاب و دفتر لازم است. گاهی کوله بار ما پر است از رنج هایی که به خاطر دیگران تحمل می کنیم مثل غیبت ها و تهمت و ... در واقع با این کارها ؛ بار گناه دیگران را به دوش می کشیم. در آن روز برنده کسانی هستند که کوله بارشان پر از کار خیر و نیک است و راهشان مستقیم به سوی بهشت است.
سمیرا ثباتی مقدم

----------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1-    سوره انعام، 164.

    
بازدید:87
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط
بیل زدن برای دنیا
 • 1396/10/12 سه‌شنبه بیل زدن برای دنیا
  همین طور که می رفت دانه دانه تسبیحش را که از هسته های خرما درست کرده بود می شمرد و ذکر می گفت، در اطراف شهر کاری داشت. به کنار مزرعه ای رسید. سه نفر را دید که به...
پاک کن خدا
 • 1396/10/9 شنبه پاک کن خدا
  وقتی کار اشتباهی انجام می دهید و خودتان می فهمید اشتباه کرده اید، چه می کنید؟
سنگین ترین بار!
 • 1396/10/2 شنبه سنگین ترین بار!
  در میان گناهان ، گناهی است که به فرموده ی امام صادق علیه السلام ، از کوه های بر افراشته هم سنگین تر است . این گناه ، تهمت زدن به دیگران و ریختن آبروی آنان است.
تو خودِخودتی
 • 1396/9/26 يكشنبه تو خودِخودتی
  پریسا همیشه فکر می کرد رها خوشبخترین دختر روی زمین است، رها دختر خاله ی دوستش بود، او را از اینستاگرام می شناخت، عکس های اینستاگرامش پر بود از...
کلیپ غیبت از خود ماست
تعداد بازديد اين صفحه: 88

نظرسنجی

نظر شما درباره مجله جوان چیست؟
   
عالی
خوب
متوسط
ضعیف