مجله نورالهدی جوان
ایه های نور
 

گناهش گردن من!  

اگر توی خیابان پیرزنی را ببینید که بار سنگینی با خود می برد، بارش را به منزلش می رسانید؟ اگر ماشینی احتیاج به هل دادن داشته باشد، آیا جلو می روید و... 
1396/11/9 دوشنبه
گناهش گردن من!

اگر توی خیابان پیرزنی را ببینید که بار سنگینی با خود می برد، بارش را به منزلش می رسانید؟ اگر ماشینی احتیاج به هل دادن داشته باشد، آیا جلو می روید و ماشین را هل می دهید؟
یا اگر بچه کوچکی ببینید که نمی تواند به تنهایی کارش را انجام دهد،دستش را می گیرید وکمکش می کنید؟ اصلا ،اگر خودتان روزی به کمک دیگران احتیاج داشتید چه می کنید؟ مثلا بار سنگینی را باید جابجا کنید، ولی تنهایی زورتان نمی رسد! می توانید از کسی کمک بگیرید. یا اگر بارتان بزرگ باشد، مجبورید از وسیله ای مثل فرغون استفاده کنید واگر خیلی بزرگ باشد باید از ماشین های باربر استفاده کنید. در هر صورت مجبورید از دیگران کمک بگیرید. البته کمک کردن و یاری رساندن به دیگران خیلی خوب است ولی زمان و مکان دارد. روزی می رسد که هیچ کس نمی تواند به ما کمک کند و دستمان را بگیرد.
«وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى ثُمَّ إِلَى رَبِّكُمْ مَرْجِعُكُمْ» [1]؛ «هیچ نفسى بار( گناه) دیگرى را بر دوش نگیرد. سپس بازگشت همه شما به سوى پروردگارتان است.»
آن روز هیچ کس نه به خاطر پول و دستمزد نه به خاطر خوشحالی دل اطرافیان نمی تواند دستگیر و کمک کننده باشد. در بین عوام مردم این طرز تفکر کم و بیش وجود دارد که مثلا تو این گناه را انجام بده گناهش گردن من!
حقیقت این است که در آن دنیا، کسی بار گناه دیگری را بر دوش نخواهد کشید، البته کسی که دیگری را به میدان گناه کشانده، عواقب خودش را دارد ولی اینگونه نیست که کسی که گناه را انجام داده، تبرئه شود. در آن روزسخت هر کس کوله بار خودش را بر دوش می کشد و هیچ کس نمی تواند یاور و دستگیر دیگران باشد. بعضی ها آن قدر بارشان سنگین است که اصلا توانایی حمل آن را ندارند. باری که سودی هم به حالشان ندارد. مثل کوله پشتی بچه مدرسه هایی که به جای کتاب پر از خوراکی است .سر کلاس خوراکی به درد نمی خورد و کتاب و دفتر لازم است. گاهی کوله بار ما پر است از رنج هایی که به خاطر دیگران تحمل می کنیم مثل غیبت ها و تهمت و ... در واقع با این کارها ؛ بار گناه دیگران را به دوش می کشیم. در آن روز برنده کسانی هستند که کوله بارشان پر از کار خیر و نیک است و راهشان مستقیم به سوی بهشت است.
سمیرا ثباتی مقدم

----------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1-    سوره انعام، 164.

    
بازدید:325
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط
هدف از زندگی چیست؟
  • 1397/5/9 سه‌شنبه هدف از زندگی چیست؟
    آیا زندگی به همین چند روز دنیا خلاصه می شود،یا حقیقتی فراتر و بیشتر درانتظارمان هست؟
در گوشی های خواهر برادری (روش حواس پرتی)
مسافران سفر دنیا
  • 1397/4/25 دوشنبه مسافران سفر دنیا
    قرار است چند روزی برای زیارت به سفر برویم.همه چیز برای سفرآماده و مهیا است.هرچه لازم بوده با خود برداشته ایم و...
مردانه پای قول و قرارهایت بمان
مرد بودن یعنی صداقت
  • 1397/4/12 سه‌شنبه مرد بودن یعنی صداقت
    صداقت باید هم در گفتار باشد، هم در رفتار و هم در عقیده و تفکر، کمی سخت به نظر می رسد اما یک مرد زمانی واقعا مرد است که صداقت داشته باشد.راستی مرد تو در زندگی ات صادق هستی؟
تعداد بازديد اين صفحه: 326

نظرسنجی

نظر شما درباره مجله جوان چیست؟
   
عالی
خوب
متوسط
ضعیف