ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 195293840
  تعداد بازدید این صفحه: 418139
  در امروز: 59875

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
سه‌شنبه 13/7/1395

 حرم، آغاز راه سربازان اسلام

 

دل گره خورده به پنجره فولاد و روح در راه دفاع از وطن/ حرم، آغاز راه سربازان اسلام/
حافظه تاریخی مردم مشهد، پر است از خاطراتی که به پنجره فولاد گره خورده است. دوران دفاع مقدس که مشهد یکی از مراکز مهم اعزام رزمندگان به جبهه ها بود، گرهی عمیق میان دل های رزمندگان و پنجره فولاد می خورد که هرگز باز نمی شد؛ گرهی پر از مهر و عشق به امام رأفت و مهربانی. ؟؟یوسف زاده که در این دوران پرافتخار تاریخ ایران اسلامی در ستاد اعزام نیرو از خراسان بزرگ به مناطق عملیاتی مسئولیت داشت، خاطرات پررنگ و شفافی از آن روزها دارد که بخشی از آن ها را برای ما بازگو می کند. آنچه در ادامه می خوانید حاصل گفتگوی کوتاه ما با این سردار سال های پرخطر و خاطره است:
*آقای یوسف زاده، شما در دوران دفاع مقدس معاون مسئول اعزام نیرو از خراسان به مناطق عملیاتی بودید و از نزدیک با رزمنده ها ارتباط داشتید. از آن روزها برایمان بگویید.
در زمان جنگ معمولا تمام بسیجی های استان خراسان، چه به شکل گروهی و غیر گروهی باید از مشهد اعزام می شدند و به همین خاطر در پادگان بسیج مشهد سازماندهی شده و از این پادگان به مناطق عملیاتی اعزام می شدند. وقتی نیروها در پادگان برای 24 ساعت اسکان موقت می یافتند در بین آن ها تجهیزاتی از قبیل لباس، پوتین، لوازم شخصی و مانند آن توزیع می شد و پس از آن نیروها در قالب گروهان و گردان های 90 نفره دسته بندی می شدند و با نظم و ترتیب خاصی و با لباس یک رنگ و متحدالشکل از پادگان بسیج در انتهای خیابان نخریسی به سمت حرم مطهر رضوی حرکت داده می شدند.
در بین راه مردم با اسپند و سلام و صلوات رزمنده ها را همراهی می کردند، گاهی برای سلامتی رزمنده ها قربانی هم می کردند. در طول مسیر تا حرم حضرت رضا(ع) مردم با شور و حال عجیبی از رزمنده ها پذیرایی کرده و برای سلامتی شان دعا و نذر می کردند.
نیروها از میدان 15 خرداد و از خیابان امام رضا(ع) به حرم مطهر رضوی مشرف می شدند. وقتی که رو به حرم مطهر قرار می گرفتند و چشمشان به گنبد می افتاد بی اختیار اشک گونه هایشان را تر می کرد. گویی گنبد حرم آقا از فاصله چندصد متری چشم هایشان را نوازش کرده بود. گردان ها با روحیه ای عجیب به سمت حرم به حرکت درمی آمدند، اما نه با پای جان؛ بلکه دل و روحشان آن ها را به سمت حرم هدایت می کرد.
وقتی با همان نظمی که از ابتدا حفظش کرده بودند به حرم می رسیدند، در صحن امام جمع می شدند. معمولا برایشان حاج صادق آهنگران مداحی می کرد؛ با همان نوایی که در گوش و یاد همه ما هنوز هم وجود دارد؛ «ای لشکر صاحب زمان آماده باش آماده باش، بهر نبردی بی امان آماده باش آماده باش...».
صحنه های آخرین لحظات در کنار هم بودن آن ها با خانواده هایشان هم دیدنی بود. مادری که چشم به گنبد دوخته بود و تنها پسرش را به ضامن آهو می سپرد؛ پدری که بغضش را فرومی خورد و در گوشه ای از حرم به دیوار تکیه داده بود، مادری که دست فرزندش را گرفته بود و شاید در دل، آینده کشور و وطنش را از آینده فرزندش عزیزتر می شمرد.
در آخر هم این رزمنده ها بودند که با امام رضا(ع) خداحافظی می کردند و خانواده هایشان را به دست حضرت می سپردند و برای آخرین بار چشم به گنبد و بارگاه می دوختند و سلام می دادند و از حرم خارج می شدند.
پس از خروج از حرم باز هم با همان ترتیب و نظم خاص به سمت راه آهن به راه می افتادند و آنجا هر کدامشان می دانستند که باید در کدام قطار، واگن و یا کوپه قرار بگیرند و از آنجا تحویل یگان های رزم مناطق عملیاتی جنوب یا غرب داده می شدند.
مردم تمام مسیر پادگان بسیج تا راه آهن رزمنده ها را همراهی می کردند و مدام برای سلامتی همه رزمنده های اسلام صلوات می فرستادند.
*خاطره ای هم از آن دوران دارید؟
بله خاطره ای که شاید هیچ گاه از ذهنم پاک نشود. یکبار قرار بود کاروان بزرگی به نام «حضرت رسول(ص)» را به ملاقات حضرت آیت الله خامنه ای در تهران که آن زمان رئیس جمهور بودند، ببریم. نیروها را در محلی که از قبل تعیین کرده بودیم، مرتب کردیم و همه منتظر ورود یک فرد با لباس روحانیت بودند و سکوت عجیبی تمام فضا را پر کرده بود. یکباره این سکوت محض شکسته شد و دیدیم که آقایی با لباس بسیجی در مقابلمان قرار گرفت. حضرت آقا بودند که با لباس بسیجی در جمع رزمنده ها حاضر شده بودند و اینکار ایشان روحیه دوچندان به رزمنده ها داد و برایمان بسیار غیرمنتظره بود.
*در طول مدت خدمتتان در بحث اعزام نیرو با نوجوان هایی که سن و سال کمی داشتند و دلشان می خواست به مناطق عملیاتی اعزام شوند هم مواجه شده بودید؟ چه برخوردی با آن ها داشتید؟
این قضیه بسیار برایم اتفاق افتاده بود و من هم مسئول جدا کردن این افراد از بین نیروها بودم و وظیفه داشتم که مانع اعزام آن ها شوم. یادم است یکبار حدود 20 نوجوان که به اصرار قصد حضور در جبهه ها را داشتند از داخل نیروها جدا کردم و حتی کارت هایشان را هم گرفتم. در آن اعزامِ نیروها خودم هم حضور داشتم و مسئولیت تحویل نیروها به یگان های رزمی مناطق عملیاتی را داشتم. وقتی به منطقه رسیدیم با کمال تعجب دیدم که این نوجوان ها زودتر از ما به منطقه رسیدند. نمیدانم چطور و با چه وسیله ای خودشان را رسانده بودند اما عزمشان را جزم کرده بودند که در منطقه حضور پیدا کنند. من هم به ناچار به نیروهای منطقه تحویلشان دادم و ادامه تصمیم گیری برایشان را به برادران آنجا سپردم.
*رزمنده ها پس از برگشت هم اولین مقصدشان حرم امام رضا(ع) بود؟
برگشت رزمنده ها گروهی نبود و مدت ماموریت ها متفاوت بود و به همین دلیل اکثرا انفرادی می آمدند. اما در جبهه کردستان به این شکل نبود. در اعزام نیرویی که به کردستان صورت می گرفت مدت ماموریت ها مشابه بود و بعد از گذشت مثلا 2 ماه باید به همان تعداد نیرو جایگزین می شد و به همین خاطر برگشت از جبهه کردستان به صورت گروهی بود و معمولا پیش از دیدار با خانواده‌هایشان به پابوس حضرت رضا(ع) مشرف می شدند.
آنجا هم رزمنده ها حال و هوای عجیبی داشتند. از یک طرف اشک شوق که دوباره توفیق زیارت حضرت را پیدا کرده بودند و از طرف دیگر اشک اندوه از دست دادن رفقایشان.

 
تعداد بازدید : 346
کلید واژه ها:
حرم آغاز راه سربازی , دهه 60حرم 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
گسترش معنویت در دنیای مدرن و استشمام شمیم خوش تفکر الهی در قرن ما بی تردید مدیون انقلاب اسلامی در ایران عزیز به رهبری بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) است .
 بی شک درسالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تبلیغ معارف اهل بیت در حرم مطهررضوی رشدی شگرف داشته است . لذا توجه به گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی و اندیشه های حضرت امام و مقام معظم رهبری یکی از بخش های مهم پورتال معاونت تبلیغات را تشکیل می دهد .
در این سایت ریشه های انقلاب اسلامی مردم ایران ؛ بیداری ا سلامی؛ نقش انقلاب در گسترش معارف اهل بیت و سایر موضوعات از این دست مورد توجه و دقت خواهد بود.
 
×