ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 245617695
  تعداد بازدید این صفحه: 1257709
  در امروز: 6609

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
 
1396/11/14 شنبه

 ماجرای قیام 15 خرداد در تهران؟

وقتی خبر دستگیری حضرت امام را شنیدند، در همان بازار جلسه‌ای تشکیل دادند و اعلامیه‌ای صادر کردند

در پی دستگیری امام در قم، در تهران دامنه اعتراضات وسعت یافت و در چندین نقطه تهران کانون حرکت به وجود آمد که محوریت آن مرکز شهر و جنوب تهران بود. حجت الاسلام محتشمی که در آن زمان طلبه مدرسه ملاجعفر بوده ماجرای آن روز را چنین تعریف می‌کند.

«ساعت هفت صبح در حجره‌ام نشسته بودم که ناگهان دیدم یکی آمد و گفت: از قم خبر داده‌اند حضرت امام را دستگیر کرده و می‌خواهند اعدام کنند. با شنیدن این خبر از خود بی‌خود شدم و بلافاصله برخاستم، سوار دوچرخه شدم و در کوچه و خیابان‌ها با صدای بلند و گریه و شیون فریاد زدم: آقای خمینی را گرفته‌اند و می‌خواهند او را اعدام کنند!»

 مردم بی‌اختیار مغازه‌ها را می‌بستند. آن روز که مصادف با روز دوازدهم محرم بود در نقاط مختلف به‌ خصوص در مساجد و تکیه‌های بازار مراسم و مجالس عزاداری و روضه‌خوانی بر پا بود. مرحوم حبیب الله شفیق یکی از اعضای هیئت موتلفه در این‌باره می‌گوید: «جمعیت سر چهارراه سیروس جمع شد. من خودم شاهد بودم که مردم عصبانی کیوسک‌ها را می‌شکستند. البته هنوز از پلیس خبری نبود». 

مرکز دیگری که موجب حرکت مردم تهران علیه تصمیم مستبدانه شاه گردید، میدان میوه و تره بار در اطراف خیابان ری و میدان شوش و حومه آن بود که از توان بسیار قوی برخوردار بود. روحانیت تهران نیز غافلگیر شده بود و از قبل برنامه‌ای برای هدایت تظاهرات آماده نکرده بود.

 تنها جمعیت موتلفه که تازه تشکیل شده بود و سران آن از بازاریان بودند وقتی خبر دستگیری حضرت امام را شنیدند، در همان بازار جلسه‌ای تشکیل دادند و اعلامیه‌ای صادر کردند و تصمیماتی نیز اتخاذ کردند و هر کس موظف شد تا گروه‌های مذهبی را برای تظاهرات مطلع کنند.

 سید محمود محتشمی پور می‌گوید: «برادران موتلفه نزدیک مغازه ما جلسه‌ای تشکیل دادند. من و آقای عراقی و مرحوم تقی افراشته به‌ اتفاق به میدان رفتیم تا مردم را از دستگیری حضرت امام مطلع کنیم. آقای افراشته وسط میدان روی سقف یک ماشین رفت و دست‌هایش را بلند کرد و توی سرش زد و آنقدر «وا اسلاما» گفت تا اینکه مردم دورش جمع شدند.

 هیاهویی به راه افتاد. جمعیت از میدان به حرکت در آمد». اقشار دیگری که نسبت به دستگیری امام اعتراض کردند تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران بودند. عده‌ای از آنها به محض مطلع شدن درس را ترک کردند و در محوطه دانشگاه دست به تظاهرات زدند. 

علاوه بر این در محله‌های تهران حرکات دسته جمعی اعتراض‌آمیز همراه با خشونت جریان پیدا می‌کند و در موارد متعددی با درگیری و تیراندازی همراه می‌گردد. عده ای از مردم کشته می‌شوند و خشونت بالا می‌گیرد. بعضی خیابان‎ها به ‌وسیله سربازان اشغال و مغازه‌ها عموما بسته می‌شوند. مامورین انتظامی بدون توجه به نوع اجتماع و یا رهگذران بدون جهت راه را بر عابرین سد کرده و عده‌ای زن و بچه و کاسب را مضروب می‌نمایند. 

عده‌ای قریب به پانصد نفر از طرف بازار به طرف میدان اعدام و میدان شاهپور در حرکت هستند و شعار «مرده باد شاه» می‌دهند و رئیس کلانتری 8 با مسلسل دستی به طرف جمعیت تیراندازی می‌کند. این جریانات بالا می‌گیرد و منجر به فاجعه 15 خرداد شد که در تاریخ هرگز فراموش نخواهد شد.


منبع: مقاله سیر تکوینی قیام 15 خرداد در تهران، سید مهدی حسینی
 
بازدید:636
کلید واژه ها
امام خمینی، قیام 15 خرداد، دستگیری امام 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir