خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 238134398
  تعداد بازدید این صفحه: 1282484
  در امروز: 97732

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
شنبه 26/12/1396
 

 آیا می دانید که قدیمی ترین واقف زن در حرم امام رضا (ع) کیست؟

قدیمی ترین واقف زن در حرم امام رضا(علیه السلام) گوهرشاد بیگم، همسر شاهرخ تیموری است.  
 
بررسی اسناد وقفی نشان می دهد که زنان در دوره های مختلف با وقف  کردن اموال یا املاک خود در عرصه های متعدد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی حضور موثر داشته  اند.
با توجه به اسناد موجود، کهن ترین اثر وقفی زنان در حرم به دوره سلجوقی برمی گردد. در آستان قدس رضوی مصحفی متعلق به زمرد ملک، از بانوان هنرمند و خطاط خاندان سلجوقی بوده  که در سال 540 تحریر شده است. پدر زمرد ملک، ابوالقاسم محمود نام داشته که خواهرزاده‏ سلطان سنجر سلجوقی بوده است.
اما مهم ترین و آغازین ابنیه وقفی زنان در آستان قدس مربوط به دوره تیموری است. از این نظر قدیمی ترین واقف زن در حرم امام رضا (علیه السلام) گوهرشاد بیگم، همسر شاهرخ تیموری   است. گوهرشاد از بانوان بزرگ تاریخ به  شمار می رود و آثار زیادی از خود به جای گذاشته است.
 
 
 او دستور داده بود که معماران به عمران حرم مطهر امام رضا (علیه السلام) بپردازند. به دستور او در داخل حرم  رواق های دارالحفاظ،  دارالسیاده و دارالسلام ساخته شد؛ تا زوار جایی برای غذا خوردن،  استراحت کردن و مکانی برای قرآن خوانی و پرسش و پاسخ دینی داشته باشند.
 این بانو همچنین در ابتدای قرن نهم هجری دستور ساخت مسجدی را در نزدیکی حرم داد که بعدها به نام واقفش مسجد گوهرشاد نام گرفت.
 
 

ندیمه گوهرشاد خانم به نام بانو پریزاد، مدرسه ای را در داخل حرم با عنوان مدرسه پریزاد ساخت و وقف آستان قدس رضوی کرد. این مدرسه تاکنون پابرجاست و نقش مهمی در فعالیت های فرهنگی داخل حرم دارد.
 
فهرست منابع:
۱.کارکردهای اجتماعی موقوفات زنان، ریحانه ایزدی، مجله علمی تخصصی رویکردهای پژوهشی در علوم اجتماعی(سال اول)، بهار ۱۳۹۴.
۲.بررسی موقوفات زنان در دوره تیموری،  زهرا علیزاده و علی سام،  نشریه وقف میراث جاویدان،  سال ۲۱، ۱۳۹۴، ش ۹۱و۹۲.
۳.سایت آستان نیوز.
  
1505 
کلید واژه ها:
آستان قدس , وقف , حرم امام رضا , گوهرشاد , رواق های حرم , مسجد گوهرشاد 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
موقوفات رضوی
 • 1397/7/14 شنبه موقوفات رضوی
  موقوفه صاحب دیوان: مسجد گوهرشاد (شبستان نجف آبادی)//یکشنبه و پنجشنبه بعد از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء موقوفه ملک التجار: مسجد گوهرشاد (شبستان نجف آبادی)//پنجشنبه بعد از اجرای موقوفه صاحب دیوان موقوفه مؤتمن الملک: مسجد گوهرشاد (شبستان گرم)//پنجشنبه بعد از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء موقوفه میرزا محمد مؤمن: رواق مبارکه دارالحجه//پنجشنبه بعد از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء و جمعه بعد از نماز صبح
  موقوفات حرم
مراسم شب شهادت امام سجاد علیه السلام
ویژه برنامه همایش ملی شعر اصحاب الحسین
 • 1397/7/8 يكشنبه ویژه برنامه همایش ملی شعر اصحاب الحسین
  با موضوع «جون» غلام حضرت سیدالشهدا // سخنران : حجت الاسلام و المسلمین مهدوی ارفع// و با حضوراساتید ملی ، شعرای آئینی و فرهیختگان آقایان حاج فیروز زیرک کار ، ولی الله کلامی ، سیدرضا موید ، محمد جواد غفورزاده(شفق)، محمود اکبرزاده ، احمد واعظی ، قاسم صرافان ، مسعود یوسف زاده ، سیدحسین سیدی و سیدرضا یعقوبی آل // مجری : آقای احمد واعظی// یکشنبه بعد از اقامه نماز مغرب و عشا // رواق امام خمینی ره
  اخبار ویژه
شهربازی معارفی، متفاوت ترین شهربازی
مراسم عزاداری دهه دوم محرم
 • 1397/6/31 شنبه مراسم عزاداری دهه دوم محرم
  سخنران: حجج اسلام و المسلمین بندانی نیشابوری و شریعتی تبار// مرثیه سرایی و عزاداری: آقایان محمود کریمی ، امیر کردی ، ابراهیم احمدی و صادق آهنگران// همه روزه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء// رواق امام خمینی ره// سخنران: حجج اسلام و المسلمین حمیدی و رضایی تهرانی// مرثیه سرایی: آقایان سید مصطفی حسینی و محمد گلابگیر// شنبه تا پنجشنبه ساعت 10:00 تا اذان ظهر // رواق امام خمینی ره// سخنران : حجت الاسلام سید رضا حسینی// قرائت زیارت عاشورا و مرثیه سرایی: آقایان مجتبی مقدم و جواد بحرینی// شنبه تا پنجشنبه ساعت 10:00// رواق دارالحجه
  اخبار ویژه
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط