مجله نورالهدی جوان
ایه های نور
 

آخرش به کجا ختم می شود  

بازی های کامپیوتری را دیده ای مخصوصا ماشین سواری هایش را. یک ماشین، که تو راننده اش هستی با آخرین سرعت ،در مسیری که نمی دانی ، آخرش به... 
1396/10/18 دوشنبه
آخرش به کجا ختم می شود

بازی های کامپیوتری را دیده ای مخصوصا ماشین سواری هایش را. یک ماشین، که تو راننده اش هستی با آخرین سرعت ،در مسیری که نمی دانی ، آخرش به کجا ختم می شود حرکت می کند.سرعت، رمز موفقیت است و هدف، فقط رسیدن به خط پایان و برنده شدن است. ندانستن پایان راه و‌مسیر از نظر بعضی ها، هیجان انگیز است. اما آدم های محتاط معمولا کاری را نمی دانند آخرش به کجا ختم می شود را اصلا شروع نمی کنند.چون به تجربه فهمیده اند که معمولا عاقبتی در انتظار،راه  بیراهه نیست.خیلی از کارهایی که ما در طول زندگی انجام می دهیم،از همین نوع است.کارهایی که عاقبت و نتیجه مشخصی ندارد. ولی چون هیجان دارد،چون همه دوستانمان انجام می دهند،چون لذت بخش است ،چون ... ماهم آن کار را انجام می دهیم.یعنی ما چشم و‌گوش بسته پیرو دیگران می شویم بدون آنکه علم و‌آگاهی داشته باشیم.مثل همین مدل ها ، لباس های عجیب و غریب، رفتارهای ناشایست،حرف زدن های غلط،... که مد می شود.
وقتی کاری، رفتاری، سخنی، لباسی، مدلی، خوراکی مد می شود،همه به پیروی از دیگران آن را انجام می دهند.هر چند آن کار درست نباشد یا عاقبت خوشی به دنبال نداشته باشد.قرآن در سوره اسراءآیه36 می فرماید:« وَلَا تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ »؛ «چیزی را که از آن آگاهی نداری پیروی نکن.» 
خدا به ما عقل و چشم و‌گوش داده تا ببینیم و بشنویم و بسنجیم و خوب و بد را از هم، تشخیص بدهیم. این یکی از حربه های شیطان است که بدی را به شکل خوبی به ما نشان می دهد و ما را اسیر خودش می کند. وقتی ما چشم و‌ گوش بسته  منتظر باشیم ؛ چشم انداز برنامه های فرداهایمان را شیطان برایمان برنامه ریزی کند و‌با شعار هر چه پیش آید خوش آید پیش برویم.عاقبتی جز سقوط در انتظارمان نخواهد بود.حیف است از چشمان و گوش و قلب مان صدایی غیر از صدای خدا بشنویم ودر راهی، جز جاده او قدم بگذاریم. اگر چشمانمان را باز کنیم خدا را می بینیم که کمی، آن سوتر منتظر ماست، فقط باید دست از دامن شیطان برداریم و به ریسمان محکم الهی چنگ بزنیم.

    
بازدید:209
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط
سلام مرا به دوستان برسان
  • 1397/5/3 چهارشنبه سلام مرا به دوستان برسان
    امام رئوف، حضرت اباالحسن علی بن موسی الرضا علیه السلام به حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه السلام) فرمودند: ای عبدالعظیم، سلام مرا به دوستان برسان و به آن ها بگو:
زحمات طاقت فرساى نوح علیه السلام
در گوشی های خواهر برادری (خود کفایی)
صبر ایوب
  • 1397/4/19 سه‌شنبه صبر ایوب
    آیا می دانید چرا صبر ایوب ضرب المثل شده؟
عاقبت کم فروشی
  • 1397/4/19 سه‌شنبه عاقبت کم فروشی
    حضرت شعیب علیه السلام از پیامبران الهی بودکه در راه ابلاغ توحید و هدایت مردم رنج ها برد و...
تعداد بازديد اين صفحه: 210

نظرسنجی

نظر شما درباره مجله جوان چیست؟
   
عالی
خوب
متوسط
ضعیف