مجله نورالهدی جوان
ایه های نور
 

آخرش به کجا ختم می شود  

بازی های کامپیوتری را دیده ای مخصوصا ماشین سواری هایش را. یک ماشین، که تو راننده اش هستی با آخرین سرعت ،در مسیری که نمی دانی ، آخرش به... 
1396/10/18 دوشنبه
آخرش به کجا ختم می شود

بازی های کامپیوتری را دیده ای مخصوصا ماشین سواری هایش را. یک ماشین، که تو راننده اش هستی با آخرین سرعت ،در مسیری که نمی دانی ، آخرش به کجا ختم می شود حرکت می کند.سرعت، رمز موفقیت است و هدف، فقط رسیدن به خط پایان و برنده شدن است. ندانستن پایان راه و‌مسیر از نظر بعضی ها، هیجان انگیز است. اما آدم های محتاط معمولا کاری را نمی دانند آخرش به کجا ختم می شود را اصلا شروع نمی کنند.چون به تجربه فهمیده اند که معمولا عاقبتی در انتظار،راه  بیراهه نیست.خیلی از کارهایی که ما در طول زندگی انجام می دهیم،از همین نوع است.کارهایی که عاقبت و نتیجه مشخصی ندارد. ولی چون هیجان دارد،چون همه دوستانمان انجام می دهند،چون لذت بخش است ،چون ... ماهم آن کار را انجام می دهیم.یعنی ما چشم و‌گوش بسته پیرو دیگران می شویم بدون آنکه علم و‌آگاهی داشته باشیم.مثل همین مدل ها ، لباس های عجیب و غریب، رفتارهای ناشایست،حرف زدن های غلط،... که مد می شود.
وقتی کاری، رفتاری، سخنی، لباسی، مدلی، خوراکی مد می شود،همه به پیروی از دیگران آن را انجام می دهند.هر چند آن کار درست نباشد یا عاقبت خوشی به دنبال نداشته باشد.قرآن در سوره اسراءآیه36 می فرماید:« وَلَا تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ »؛ «چیزی را که از آن آگاهی نداری پیروی نکن.» 
خدا به ما عقل و چشم و‌گوش داده تا ببینیم و بشنویم و بسنجیم و خوب و بد را از هم، تشخیص بدهیم. این یکی از حربه های شیطان است که بدی را به شکل خوبی به ما نشان می دهد و ما را اسیر خودش می کند. وقتی ما چشم و‌ گوش بسته  منتظر باشیم ؛ چشم انداز برنامه های فرداهایمان را شیطان برایمان برنامه ریزی کند و‌با شعار هر چه پیش آید خوش آید پیش برویم.عاقبتی جز سقوط در انتظارمان نخواهد بود.حیف است از چشمان و گوش و قلب مان صدایی غیر از صدای خدا بشنویم ودر راهی، جز جاده او قدم بگذاریم. اگر چشمانمان را باز کنیم خدا را می بینیم که کمی، آن سوتر منتظر ماست، فقط باید دست از دامن شیطان برداریم و به ریسمان محکم الهی چنگ بزنیم.

    
بازدید:73
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط
در نیم سوخته
 • 1396/12/1 سه‌شنبه در نیم سوخته
  صورتش از خشم برافروخته بود، دندان هایش را روی هم فشار داد و با عصبانیت تازیانه اش را به زمین کوفت،گرد و خاک زیادی از زمین بلند شد. جمعیت تماشاچی...
سلام در قرآن
 • 1396/11/18 چهارشنبه سلام در قرآن
  سلام نشانه دوستی و محبت است پیام آور خیر و خوبی است واز زیباترین نام های خدای متعال است. سلام اسم خداست كه بین...
مقام علمی حضرت زهرا علیها السلام
حرکت در مسیر فطرت
 • 1396/11/2 دوشنبه حرکت در مسیر فطرت
  پوشش و پرهیز از برهنگی امری فطری در درون انسان است و عریانی و نمایان بودن برخلاف فطرت ماست؟
دوست نداشتنی از جنس تلنگر
 • 1396/10/27 چهارشنبه دوست نداشتنی از جنس تلنگر
  تا حالا از زبان مادرتان شنیده اید که: »دوستت ندارم» ازشنیدن این حرف،چه حالی به شما دست می دهد؟
تعداد بازديد اين صفحه: 74

نظرسنجی

نظر شما درباره مجله جوان چیست؟
   
عالی
خوب
متوسط
ضعیف