ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 199485725
  تعداد بازدید این صفحه: 433383
  در امروز: 134908

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
پنجشنبه 21/10/1396

 نتایج سحر

جمعیت هنوز پراکنده نشده بودند که صدای شلیک چند تا تیر شنیدیم. 

براساس خاطرات علی اصغر نعیم آبادی
سه روز از عاشورا گذشته بود. دلم هوای کربلای پارسال را کرده بود. آیه الله کفایی توی مدرسۀ بالاسر روضه گرفته بود. یعنی روضه از اول محرم شروع شده بود و حالا روز آخرش بود. هر سال یکی دو روز قبل از محرم بابا روی حیاط مدرسه چادر می‌کشید برای مراسم. تولیت مدرسه آیه الله کفائی بود و سیزده روز از صبح تا ظهر روضه شلوغی برگزار می‌شد. همۀ علمای بزرگ شهر می‌آمدند. آیه الله میلانی، سبزواری، مروارید و ... .
اذان بود و مجلس تمام شده بود. جمعیت هنوز پراکنده نشده بودند که صدای شلیک چند تا تیر شنیدیم. بابا دستم را گرفت و همه ریختیم بیرون از مدرسه. در مدرسه به بازار بزرگ باز می‌شد. بازاری که تهش می‌خورد به صحن اسماعیل طلا. مردم ریخته بودند توی بازار و هرکس می‌دوید به سمتی که لابد خانه‌اش بود. مغازه‌ها در چشم برهم زدن بسته شد و مامورهای شهربانی سوار بر اسب با داد و بیداد مردم را از توی بازار و حرم می راندند. معلوم بود که نمی‌خواهند احدی توی حرم و اطرافش باقی بماند. تا آن روز آن همه سرباز و اسب و تانک را توی شهر ندیده بودم.
می‌دانستم که لوایح ششگانۀ شاه خون علمای قم و مشهد را به جوش آورده و آن‌ها تلگراف پشت تلگراف برای شاه و علم فرستاده‌اند که لوایح را لغو کند. همین دیشب بیست هزار نفر توی خانۀ آیه الله قمی جمع شده بودند و منبر این عالم توی این روزها خالی از حرف‌های سیاسی نبود. دویدیم سمت صحن اسماعیل طلا. در مسجد گوهرشاد را بسته بودند و جلویش نگهبان گذاشته بودند. آقای قمی هر روز برای نماز ظهر می‌آمد مسجد گوهرشاد. وقتی در بسته مسجد را دیدم نگران آقا شدم. حدسم درست بود. اخبار دهان به دهان چرخید و رسید به ما: آقای قمی را گرفته بودند.
***
بابا درفش را فرو می کرد توی چرم کفش و به دنبالش نخ را با جوال دوز از توی سوراخ رد می کرد. من نشسته بودم کف کارگاه و چرم های شکل گرفته را از قالب های چوبی شان بیرون می کشیدم. اوستا علی ایستاده بود دم در کارگاه و داشت می گفت: «نفهمیدم غائلۀ دیروز سر چی برپا شد! البت آقای قمی پیِ زندان را به تنش چرب کرده بود. وگرنه علم مخالفت با قانون تقسیم اراضی را بلند نمی کرد.»
یکدفعه سر و کلۀ سیروس شاگرد اوستاعلی پیدا شد. سیروس خیلی شبیه ما نبود. گردنش زنجیر می انداخت و لباس تنش همیشه مثل دامن دخترها پر از گل و بته بود. پسر بدی نبود ولی. پامنبری کافی بود و حواسش بود ریشش را از ته نزند و ناموس سرش می شد. سیروس توی چهارچوب در ایستاد و گفت: «حکومت دیروز توی تهران و قم حمام خون راه انداخته!» بابا دست از کوک زدن برداشت و گفت: «چی؟ چرا؟»
_آقای خمینی را گرفته اند. مردم برای اعتراض ریخته اند توی خیابان ها. حکومت هم نامردی نکرده و همه را از دم گلوله گذرانده!
اوستاعلی سری به تاسف جنباند و گفت: «پس سروصدای دیروز شهربانی از ترس سربرداشتن مردم بوده. علاج واقعه را قبل از وقوع کرده!» از بابا پرسیدم: «حالا چه می شود؟» بابا گفت: «این ها همه از نتایج سحر است!»
اعظم عظیمی
  
تعداد بازدید : 93
کلید واژه ها:
خاطرات انقلاب , خاطرات انقلاب مشهد 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ
شب سوم
 • 1396/10/26 سه‌شنبه شب سوم
  رو به گنبد سلام دادیم و همراه سیل مردم راه افتادیم سمت مسجد فیل
اصلاحات داشی
 • 1396/10/21 پنجشنبه اصلاحات داشی
  بازی ساواک بود که با هزار ترفند، هیئتی‌های مشهد را بکشد توی صف حکومت
مشکیِ نفیس
 • 1396/10/13 چهارشنبه مشکیِ نفیس
  بر اساس خاطرات علی اصغر نعیم آبادی
کوچۀ کشمیری‌ها
 • 1396/10/13 چهارشنبه کوچۀ کشمیری‌ها
  در انباری یکهو باز شد. حبیب بود. داد زد: «کاکاسیاه!» با دستش کوبید به شانه‌ام و گفت: «گرگ شدی!
طویلۀ مقدس
 • 1396/10/13 چهارشنبه طویلۀ مقدس
  گاوها متصل ماغ می کشیدند. تعجب کرده بودند که آن وقت شب ریخته ایم و با بیل و چنگال و شن کش افتاده ایم به جان طویله.
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
گسترش معنویت در دنیای مدرن و استشمام شمیم خوش تفکر الهی در قرن ما بی تردید مدیون انقلاب اسلامی در ایران عزیز به رهبری بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) است .
 بی شک درسالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تبلیغ معارف اهل بیت در حرم مطهررضوی رشدی شگرف داشته است . لذا توجه به گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی و اندیشه های حضرت امام و مقام معظم رهبری یکی از بخش های مهم پورتال معاونت تبلیغات را تشکیل می دهد .
در این سایت ریشه های انقلاب اسلامی مردم ایران ؛ بیداری ا سلامی؛ نقش انقلاب در گسترش معارف اهل بیت و سایر موضوعات از این دست مورد توجه و دقت خواهد بود.
 
×