مجله نورالهدی نوجوان
مشاوره
یکی از مسائلی که در درس خواندن مطرح است، شیوه آن است. روش درست مطالعه یکی از دغدغه های اصلی دانش آموزان می باشد. با وجود تفاوت بین افراد مختلف شیوه های درس خواندن نیز...
1396/7/2 يكشنبه
روشهای مطالعه

یکی از مسائلی که در درس خواندن مطرح است، شیوه آن است. روش درست مطالعه یکی از دغدغه های اصلی دانش آموزان می باشد. با وجود تفاوت بین افراد مختلف شیوه های درس خواندن نیز متفاوت است. پاسخ به این سؤال که کدام شیوه، مناسب کدام فرد است، برعهده خود اشخاص است.  شناسایی نکات مثبت و منفی هر روش، در رسیدن افراد به نتیجه مطلوب نقش حیاتی را ایفا می کند. عادت به شیوه غلط مطالعه، تغییر آن را در سنین بالاتر بسیار سخت می کند. لذا آموزش شیوه های درست بایستی از سنین پایه شروع شود. در این نوشتار سعی بر آن شده است که شیوه های غلط مطالعه شناسانده شده و در رفع آن به فرد کمک شود.
در ابتدای مطالعه دعای مطالعه بایستی خوانده شود و از ایزد متعال یاری بخواهیم.
(اَللّهُمَّ اَخْرِجْنى مِنْ ظُلُماتِ الْوَهْمِ وَ اَكْرِمْنى بِنُورِ الْفَهْمِ اَللّهُمَّ افْتَحْ عَلَيْنا اَبْوابَ رَحْمَتِكَ وَانْشُرْ عَلَيْنا خَزائِنَ عُلُومِكَ بِرَحْمَتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ.)
 خدايا مرا بيرون آور از تاريكیهای وهم، و به نور فهم گرامی ام بدار، خدايا درهاى رحمتت را به روى ما بگشا، و خزانه هاى علومت را بر ما باز كن به مهربانیات اى مهربان ترين مهربانان.
 
1) بلند خوانی در هنگام مطالعه
الف) با بلند خواندن دانش آموز زود خسته می شود و این خستگی های مکرد باعث می شود، از درس خواندن زده شود.
 ب) بلند خواندن سرعت فرد در مطالعه را کاهش می دهد. به عبارتی اگر زبان و دهان به دنبال کلمات می دوند، چشم از روی آنها پرواز می کند. پس بهتر است پرواز کند تا بدود.
ج) صامت خوانی یا خوندن با سکوت در فضاهای مختلف امکان دارد. مثلا در مترو یا در مهمانی و یا ....
  بلند خوانی فقط برای دانش آموزانی خوب اس که حافظه سمعی قوی تری دارند و برای دوره درسها اشکالی ندارد. برای افرادی که کمی خجالتی هستند هم مناسب می باشد که دوره درسهای خود را به صورت معلم بازی برای میز و صندلی در منزل تکرار کنند.
2) خواندن بیش از حد
دختران بیش از پسران می خوانند، به طوری که از شدت مطالعه عصبی شده و رفتارهای عصبی نشان می دهند.
در این قسمت به دلایلی که باعث بیش از حد خواندن در دختران می شود، می پردازیم.
الف)عده ای از دخترها به دلیل رقابت با دیگران مطالعه می کنند. حسادت و رقابت در دختران بیش از پسران است. رقابت فرد را دچار اضطراب می کند و دانش آموزی که نمی تواند رقابت کند دچار سرخوردگی می شود. باید به جای رقابت های فردی،آن را تبدیل به رقابت های گروهی کنیم. مطالعه بیش از حد روی حافظه تأثیر منفی می گذارد و فرد را دچار خستگی می کند. باید توجه داشت که مراد از یک ساعت مطالعه 45 دقیقه درس و 15 دقیقه استراحت است.
ب) عده دیگه ای از افراد به این دلیل بیش از حد مطالعه می کنند که می خواهند مطالب را عینا شبیه به مطالب کتاب حفظ کنند. مطالعه بیش از حد آرامش روانی فرد را از او می گیرد و نمی گذارد فرد از مطالعه کردن لذت ببرد.
ج)بعضی از دانش آموزان به این دلیل خیلی مطالعه می کنند که فکر می کنند بایستی در امتحان عین مطالب کتاب را بنویسند تا نمره خوب بگیرند. باید به آنها گفت که معلمها به فهم دانش آموزان  نمره می دهند. در ضمن فقط مطالبی را باید کاملا حفظ کنیم که تعاریف می باشد، نه اینکه همه مطالب کتاب را مو به مو حفظ کنیم.
هر کدام از مطالبی که در بالا بدان اشاره شد با تمرین زیاد به دست می آید. نباید منتظر بود که در عرض یک هفته یا یک ماه بتوان شیوه درس خواندن را عوض کرد. تلاش و پشتکار لازمه کار است. خسته نشوید و به هیچ عنوان میدان را خالی نکنید. نباید فکر کنیم که با زیاد خواندن و فقط تلاش کردن در زمینه درس خواندن آدمها به همه چیز می رسند. بلکه مهم ترین چیزی که باعث زندگی پر برکت می شود دعای خیر پدر و مادر است..

آمنه حسین زاده
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط
رنگ پوست اهمیت ندارد
  • 1396/7/26 چهارشنبه رنگ پوست اهمیت ندارد
    در کرۀ زمین، کشورهای زیادی وجود دارد و آدم های مختلفی در آن ها زندگی می کنند. مردم کرۀ زمین با هم فرق های زیادی دارند؛ مثلاً رنگ پوستشان فرق می کند، زبانشان یکی نیست، نژاد و...
مهارت حل مسئله
  • 1396/7/24 دوشنبه مهارت حل مسئله
    مهارت حل مسئله، یعنی توانایی ما در برخورد با مشکلات و پیداکردن راهی برای ازبین بردن آن ها یا لااقل کم تر کردن تأثیر منفی شان در زندگی مان.
دلهم ؛ همسر زهیر
زندگی به سبک شهدا
جوان و آرامش
  • 1396/7/2 يكشنبه جوان و آرامش
    کتاب «جوان و آرامش» با بررسی ویژگی های اخلاقی و رفتاری دوره جوانی، راه کارهایی را برای ایجاد آسایش در جوانان با توجه به دیدگاه های اسلامی ارائه کرده است.
تعداد بازديد اين صفحه: 51