سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 169274787
  تعداد بازدید این صفحه: 31840
  در امروز: 100540

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
×

تاریخ بارگذاری : 1395/5/3 يكشنبه

مسجدگوهرشاد در جنوب روضه منوره و حرم مطهر رضوی قرار گرفته و از طرف شمال به سه رواق دارالعزه- رواق دارالحفاظ و رواق دارالسیاده و از جنوب به صحن قدس ارتباط دارد؛ در مشرق مسجد، رواق امام خمینی رحمه الله علیه واقع شده و از غرب هم به بست شیخ بهاءالدین مرتبط است. بانی ساخت و واقف آن، بانو گوهرشاد، همسر شاهرخ تیموری می باشد. به نظر می رسد در ساخت مسجد گوهرشاد، قوام الدین با این مسئله روبرو بود که مسجدی چهار ایوانی را چنان در کنار حرم امام رضا (ع) بسازد که هم شکوه بنایی شاهانه را داشته باشد و هم جلوه بیرونی اش بیش

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
جلوه های هنر در بقعه و گنبد مطهر
 • 1396/5/16 دوشنبه جلوه های هنر در بقعه و گنبد مطهر
  نمای بیرونی گنبد مطهر تشکیل شده از خشت ¬هایی با روکش مس که آب طلا شده است. این نما چندین بار مرمت شده و آخرین آن پس از انقلاب اسلامی بود که در طی آن ضخامت آب طلای روکش افزایش یافت.
  هنرهای حرم
هنر آینه کاری در حرم امام رضا علیه السلام
 • 1395/12/10 سه شنبه هنر آینه کاری در حرم امام رضا علیه السلام
  اولین آینه کاری حرم امام رضا علیه السلام در دوره صفویه، انجام گرفت. آینه کاری های حرم، به لحاظ غنا و قدمت، به ترتیب اولویت عبارت است از: بقعه مطهر، دارالسیاده، توحیدخانه، دارالولایه، دارالحجه، دارالرحمه، دارالهدایه، دارالحفاظ، دارالسعاده، دارالاخلاص، دارالسلام، دارالسرور، رواق شیخ بهائی، دارالزهد، دارالعباده، دارالشرف، دارالعزه و مقبره خالصی.
نمونه ای از کرامت های امام رضا علیه السلام
 • 1395/11/30 شنبه ستاره هدایت 2 نمونه ای از کرامت های امام رضا علیه السلام
  به سمت مشهد در حرکت بودیم که برف و سرما شدت گرفت، هوا طوفانی شد؛ راه را گم کردیم قادر به حرکت نبودیم و برای مرگ آماده شدیم؛ در میان ما مرد صالح و شایسته ای حضور داشت که به دلیل خستگی و چه بسا سرما در آستانه خواب قرار گرفت و در همان شرایط حضرت رضا علیه السلام را ملاقات کرد که به او فرمودند: « برخیزید و به راه ادامه دهید؛ من گفته ام تا بر فراز گلدسته مشعلی روشن کنند؛ شما به همان سو حرکت کنید، گروهی از خادمان نیز به استقبال شما می آیند. این بود که ما برخاستیم و با امید به راه رفتن ادامه دادیم تا اینکه وعده آن امام رئوف و مهربان تحقق یافت و با شما روبرو شدیم».
زمان احتمالی احداث مسجد گوهرشاد
ویژگی های معماری مسجد گوهرشاد
 • 1395/4/8 سه شنبه ویژگی های معماری مسجد گوهرشاد
  مسجد گوهرشاد در ضلع جنوبی هسته ی مرکزی حرم بنا شده و مسجد فاقد در اصلی است.در مسجد گوهرشاد تأکید بر محور قبله با ایوانی بلندتر از ایوان های دیگر انجام شده است.گنبد مسجد گوهرشاد مانند اکثر گنبدهای دوره ی تیموری، گنبد دوپوسته نار (پیازی) است.