خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 161743073
  تعداد بازدید این صفحه: 703257
  در امروز: 76534

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
×
يكشنبه 9/3/1395
 

  مدیریت امور روشنایی و خدمات حرم

تأمین روشنایی فضاهای مختلف حرم مطهر به عهده ی مدیریت امور روشنایی و خدمات اماکن متبرکه است و علاوه بر فعالیت های مربوط به روشنایی حرم مطهر، امور مختلف دیگری نظیر تنظیف، تنظیم، چیدمان و. .. را در حرم مطهر انجام می دهد.  
تأمین روشنایی فضاهای مختلف حرم مطهر و بیوتات متبرکه به عهده ی مدیریت امور روشنایی و خدمات اماکن متبرکه است. این مدیریت که زیر مجموعه ی معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی است، در دو شیفت دوازده ساعتی فعال بوده و علاوه بر روشن نگه داشتن بیوتات متبرکه، امور مربوط به تنطیف جاروها، لوسترها، در و دیوار، شستشوی روضه ی منوره، گردگیری رواق ها، شبستان ها و ایوان های مسجد گوهرشاد، غرفه های صحن ها و محوطه ی زیر صحن وتعمیرات و ساخت لوازم مورد نیاز حرم مطهر را انجام می دهد. همچنین سیاه پوش کردن اماکن متبرکه در ماه های محرم و صفر و چراغانی کردن اماکن در اعیاد مذهبی و ایام ولادت ائمه ی معصومین (علیهم السلام)، تعمیرات و نصب و پیاده نمودن جار و نورافشان های روضه ی منوره، رواق ها و محل های متفرقه از وظایف این مدیریت به شمار می رود.
در گذشته 270 دستگاه جار و نور افشان و 2000 شعله لامپ در اماکن متبرکه موجود بوده که اخیرا با ساخت رواق ها و بناهای جدید به وظایف این مدیریت افزوده شده است. در این رابطه تهیه و ساخت و نصب 1500 دستگاه جار و نور افشان و 33500 شعله لامپ در این مدیریت انجام شده است. فضای کارگاه روشنایی حرم نیز افزایش چشمگیری داشته به طوری که این فضا از 480 متر مربع به 2500 متر مربع افزایش یافته است. این کارگاه در سر در غربی صحن جامع رضوی واقع شده و مجهز به تمام وسایل ساخت و تعمیر لوستر بوده است.
مهم ترین وظایف و فعالیت های مدیریت امور روشنایی
مدیریت امور روشنایی حرم مطهر از جمله مدیریت های پر کار آستان قدس رضوی است که گسترده ترین فعالیت های آن بسیار زیاد است. به طوری که علاوه بر فعالیت های مربوط به روشنایی حرم مطهر، امور مختلف دیگری نظیر تنظیف، تنظیم، چیدمان و. .. را در حرم مطهر انجام می دهد. برخی از مهم ترین وظایف و فعالیت های این مدیریت عبارتند از :
تعویض لامپ های سوخته ی کلیه ی جار و نور افشان های روضه ی منوره و رواق ها، آسایشگاه ها، کفشداری ها و دفاتر.
-چیدن میز و چراغ لاله و گلدان گل به مناسبت های مختلف
-تنظیف و تنظیم روضه ی منوره، دیوارهای رواق های مبارکه، شبستان ها، ایوان ها
-ساخت و تعمیر انواع جار و نورافشان و دیوارکوب برای بخش های مختلف
-پیاده و نصب جار و قالب ریزی، تراشکاری و سایر امور مربوط به تعمیرات جار و لوسترهای نورافشان های حرم مطهر، مسجد گوهرشاد و ساختمان های وابسته به منظور انجام سرویس های دوره ای و تعمیرات
-گردگیری، تنظیف و شستشوی کلیه ی جارها، نورافشان ها و دیوارکوب ها
-جابجایی نورافشان ها
-تنظیف و شمع گیری روزانه ی تک پایه های صفه ی خدام و تک پایه های سرخاک در صحن قدس
-تعمیرات، شستشو و تعویض لاله های سوخته ی کلیه ی لوسترهای ایوان های صحن ها
-تزئینات و نصب پارچه در داخل و بیرون جایگاه های سخنرانی در صحن های اماکن متبرکه
-سیاه پوش کردن ارتفاعات (ساعت ها، گلدسته ها، نقاره خانه ها ) و دیوارهای صحن ها و سردرهای ورودی و مساجد خواجه ربیع، ملا هاشم، احمدآباد و بخش فوقانی ضریح مطهر در ایام سوگواری
-چراغانی نمودن اماکن متبرکه در ایام جشن های مذهبی
-تنطیف و تعمیر جارها و لوسترهای اماکن وابسته به آستان قدس رضوی
-تعمیرات لوازم برقی و الکترونیکی حرم مطهر رضوی
-طراحی و ساخت برخی لوازم مورد نیاز اماکن متبرکه

منبع : کتاب انوار رضویه

 
کلید واژه ها:
روشنایی حرم , مدیریت امور روشنایی حرم مطهر , آستان قدس رضوی , صحن قدس  
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
گذری بر تاریخ روشنایی حرم امام رضا (علیه السلام)
سقاخانه های حرم امام رضا (علیه السلام)
 • 1396/2/24 يكشنبه سقاخانه های حرم امام رضا (علیه السلام)
  هم اکنون (1396 ه.ش) در حرم مطهر امام رضا (علیه السلام) سه سقاخانه وجود دارد: سقاخانه اسماعیل طلایی که مشهورترین سقاخانه حرم مطهر رضوی است و در میانه صحن انقلاب قرار گرفته است 2. سقاخانه صحن قدس واقع در میانه صحن 3. سقاخانه صحن جمهوری که در صحن جمهوری اسلامی قرار گرفته است.
بازار رضا
 • 1396/2/9 شنبه بازار رضا
  «بازار رضا» از مهمترین بازارهای اطراف حرم است؛ این بازار از لحاظ شکل معماری و کاربرد مصالح ساختمانی شباهت هایی با بازارهای سنتی ایران دارد
مراسم جاروکشی در حرم امام رضا علیه السلام
 • 1395/12/23 دوشنبه مراسم جاروکشی در حرم امام رضا علیه السلام
  در حرم امام رضا علیه السلام جاروکشی از جمله مشاغل قدیمی محسوب می شود. جاروکشی روضه منوره و رواق ها، هر روز صبح پس از برگزاری مراسم تحویل کشیک، صورت می گیرد. تنظیف و تطهیر صحن ها نیز از سال 1383 ه.ش به بخش خصوصی واگذار شده است و جاروکشی دربانان به صورت نمادین و در طی مراسم جارو کشی برگزار می شود.
  حرم شناسی
اسنادی که از حقانیت تشیع روایت می کنند
 • 1395/9/4 پنجشنبه اسنادی که از حقانیت تشیع روایت می کنند
  در بررسی اسناد آستان قدس رضوی به واژه هایی چون جدید الاسلام، تازه ایمان، جدید الایمان و تازه مسلمان برمی خوریم. بررسی اسناد موجود در مرکز اسناد آستان قدس رضوی نشان می دهد که مفهوم آن، دامنه ی وسیعی داشته است و گستره ی مکانی، نژادی و تنوع درخواست ها در این اسناد، مشهود می باشد؛ بیشترِ این اسناد، به صورت عریضه و درخواست شخصی و یا قبض های وصول آستان قدس بوده است که افراد به متولی آستان قدس رضوی نوشته اند
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط