ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 174209890
  تعداد بازدید این صفحه: 525335
  در امروز: 96671

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
 
1395/11/14 پنجشنبه

 اگر مسافر در هنگام خروج از وطن، در مکانی دچار شک شود که داخل در حدّ ترخّص است یا از حد ترخص عبور کرده چیست؟

 • اگر مسافر در هنگام خروج از وطن، در مکانی دچار شک شود که داخل در حدّ ترخّص است یا از حد ترخص عبور کرده چیست؟
 طبق حکم شرعی که گذشت، بر او واجب است که نماز مثلاً ظهرش را کامل بخواند، حال اگر هنگام بازگشت به وطن، باز از همان‌جا عبور کند و بخواهد مثلاً نماز عصر از همان روز یا ظهر روز بعد را بخواند طبق حکم شرعی که گذشت، بر وی واجب است که نمازش را شکسته بخواند.
 
 • بیان اشکال : با توجه به توضیح فوق اشکال ایجاد می‌شود که در یک نقطه، یک بار وظیفه نماز تمام و بار دیگر شکسته است، حکم در این موارد چیست؟1
 
باید احتیاطاً در آنجا، نماز را هم کامل و هم شکسته بخواند (حضرت امام، آیات عظام فاضل، نوری، خویی، وحید)
بنابر احتیاط واجب، در آنجا، نماز را هم کامل و هم شکسته بخواند (آیت الله مکارم)
در آنجا، نماز را هم کامل و هم شکسته بخواند، بنابراین اگر موقعى که سفر مى‌رود شک کند که به حدّ رسیده یا نه و استصحاب نرسیدن به حد ترخص را نماید و نماز را تمام بخواند و در موقع برگشتن در همان مکان نماز را شکسته بخواند، علم اجمالی به بطلان یکی از دو نماز پیدا می کند و باید نمازى را که در این مکان تمام خوانده قضا نماید و نمازى را که شکسته خوانده تمام اعاده نماید و اگر اعاده نکرد قضاى آن را تمام بجا آورد. (آیات عظام گلپایگانی، صافی)
 
تبصره: البته فرد می تواند نماز را در مسیر رفت قبل از رسیدن به منطقه مشکوک بخواند و در این صورت نمازش تمام است یا آن را تأخیر اندازد تا بداند که به حدّ ترخص رسیده است و نماز را شکسته بخواند، و در مسیر بازگشت نیز یا نماز را قبل از رسیدن به منطقه مشکوک بخواند که در این صورت نماز شکسته است یا خواندن نماز را تأخیر اندازد تا بداند به حد ترخص وارد شده است و نمازش کامل است.

 

توضیحات:
سید محمد حسن بنی هاشمی خمینی توضیح المسائل مراجع  جلد 1، م1326؛ سید محمد کاظم طباطبائی یزدی العروة الوثقی ، فصل فی صلوة المسافر، م66؛ آیت الله سید روح الله الموسوی الخمینی(ره) تحریر الوسیله، فصل فی صلوة المسافر، م31؛ شیخ حسین وحید خراسانی منهاج الصالحین جلد 2، م921؛ المستند فی شرح سید محمد کاظم طباطبائی یزدی العروة الوثقی  (خویی)، ج20، ص218 تا ص221
شایان ذکر است آیت الله خویی در المستند، صور متعدّدی را در این مسأله بیان نموده و حکم هر مورد را نیز ذکر کرده اند.
 
کلید واژه ها
خروج از وطن، حد ترخص، آداب سفر، 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
وقتی بناست، در بارگاه نورانی حضرت رضا(علیه السلام) خدمت‌گذار باشی و رضای حق‌تعالی را طلب کنی، بایستی اهدافی به بلندای نگاه و نظر حجت حق بر زمین، متصور شوی. باتوجه به این مهم، ادارۀ پاسخ ‌گویی به سوالات دینی اهداف پیش رو را در جهت انجام وظایف خود در نظر گرفته است. در ادامه به وظایف این اداره اشاره می‌کنیم: 1. برنامه ریزی و نظارت بر دفاتر پاسخگویی به سؤالات شرعی و مرکز مشاورۀ دینی و نشستهای پرسش‌وپاسخ تخصصی و عمومی؛ 2. تدوین و تعیین اولویتهای محتوایی حلقه های معرفت و نشستهای تخصصی و برنامه های ویژۀ گروههای زیارتی؛ 3. مدیریت فرایند شناسایی، جذب، به کارگیری و ارتقای استادان پاسخگو به سؤالات شرعی، مشاورۀ دینی، همایش های تخصصی و گروه‌ های زیارتی.  
×