.
.
 
 
 

 
 
ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 169943959
  تعداد بازدید این صفحه: 2358542
  در امروز: 23403

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
×
چهارشنبه 22/2/1395

 تبلور ایثار و استقامت

حسین (علیه السلام) همان اَبَر مرد عاشورا است که فرمانده لشکر حق می شود و برای احیای سنت پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم) با خانواده و برادران و یاران باوفایی چون وهب، مسلم بن عوسجه...

نجمه سادات امیری دشت بیاض، مدرس حوزه

انسان بسیار کوچکتر از آن است که بتواند بر کرانه های وجود بی انتهای حسین بن علی (علیهما السلام) دست یابد. شناخت این الگوهای راستین رمزی از سعادت بشر است که می توان به آن رسید و من امروز به تبعیت از فرمانده پاسداران کربلا در دفاع از کشورم ایستاده ام، سربند یا حسین را که بر پیشانی بستم و لباسی که مزین به آرم سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را بر تن کرده ام، نجوای آسمانی را شنیدم که می گفت: «حسین (علیه السلام) میوه ی دل زهرا (سلام الله علیها) یاورت باشد.»
روزها گذشت و من این لباس را با تمام وجود چون امانتی از طرف مولا بر تن نگه داشته ام و آن روز چقدر خسته بودم از جنایت های دژخیم غاصب و توانم به آخر رسیده بود. آرام به دیواره های ریخته شده ی شهر (دمشق) تکیه زدم، از شدت غم و درد روزگار غدار به آقایم حسین علیه السلام متوسل شدم، پلک هایم سنگین و سنگین تر شد و ...
صدایی مرا از جا حرکت داد: برخیز پسرم بیا تا برایت بگویم؛ از دروازه ای پر از نور داخل شدیم، شقایق هایی زیبا جلوه ای خاص به اطراف داده بودند، بوی سیب همه جا را پر کرده بود. آرام قدم بر می داشتم، نجوایی به گوش می رسید. «سبوح قدوس رب الملائکه و الروح» [1] (عیاشی، تفسیر عیاشی، ص41) و ندایی در تمام فضا طنین انداز شد.

1) آیا می دانی حسین بن علی (علیهما السلام) کیست؟!
فرزند فاطمه و علی (علیهما السلام)، نوه ی پیامبر ختمی مرتبت (صلی الله علیه و آله و سلم)، سید جوانان بهشت؛ از امام صادق (علیه السلام) درباره این سخن پیامبر سؤال کردند، فرمود: «به خدا قسم این دو سرور جوانان اهل بهشتند.» [2] (مجلسی، بحارالانوار، ج43، ص292)
و پیامبر فرموده است: «همه بهشتیان جوان هستند.» [3] (مجلسی، همان) همان کسی که فرمود:
«هر کس پادشاه ستمگری را ببیند که حرام خدا را حلال شمرده و پیمان خدا را می شکند و مخالف سنت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) است و در میان بندگان ستم می کند؛ اگر با گفتار و کردار خود او را تغییر ندهد بر خدا لازم است که تو را همنشین وی سازد. این زمامدار سر به فرمان شیطان نهاده و حدود خدا را تعطیل کرده است.» [4] (مجلسی، همان، ج44، ص382؛ ابن اثیر، الکامل فی التاریخ، ج4، ص48)

«هر کس پادشاه ستمگری را ببیند که حرام خدا را حلال شمرده و پیمان خدا را می شکند با گفتار و کردار باید مقابل آن قیام کند.

2) سردار عاشقی
حسین (علیه السلام) حقیقتی است جامع و کامل که هر یک از خردمندان و نویسندگان و دانشمندان در طول تاریخ به فراخور درک و علم و اندیشه ی خود تنها توانسته اند گوشه هایی از دریای بی کران او را به تصویر بکشند.
گاندی: من برای مردم هند چیز تازه ای نیاورده ام، فقط نتیجه ای که از مطالعات و تحقیقاتم درباره ی تاریخ زندگی قهرمان کربلا به دست آوردم.

گاندی مصلح بزرگ هند می گوید: «من برای مردم هند چیز تازه ای نیاورده ام، فقط نتیجه ای که از مطالعات و تحقیقاتم درباره ی تاریخ زندگی قهرمان کربلا به دست آوردم، برای ملت هند به ارمغان آوردم که اگر بخواهیم هند را نجات دهیم واجب است راهی را بپیمایم که حسین بن علی (علیهما السلام) پیمود. [5] (حسین (علیه السلام) پیشوای انسان ها، ص30؛ به نقل از مجله الغربی، ربیع الاول 1381ق)
حسین (علیه السلام) همان مردی است که اقتدار را از باز کننده ی در خیبر به ارث می گیرد و معنویت را از نمازهای شب فاطمه زهرا (سلام الله علیها) می آموزد. حسین (علیه السلام) همان اَبَر مرد عاشورا است که فرمانده لشکر حق می شود و برای احیای سنت پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم) با خانواده و برادران و یاران باوفایی چون وهب، مسلم بن عوسجه و حبیب بن مظاهر الگویی می شود که تا امروز آثار آن مشهود است.
و امروز غلام سیاه چرده امام حسین (علیه السلام) الگوی مردم نیجریه می شود که رهبری مانند زکزاکی را پرورش می دهد. انسانی که حسین (علیه السلام) و غلامش را الگوی نجات مردم سیاه چرده نیجریه می بیند و پنج فرزند رشید را تقدیم راه حسین (علیه السلام) می کند.

امروز غلام سیاه چرده امام حسین (علیه السلام) الگوی مردم نیجریه می شودکه رهبری مانند زکزاکی را پرورش می دهد.

شهید نمر در آخرین لحظات حیات خود، لحظه شهادت، مظلومانه لبیک یا حسین (علیه السلام) می گوید تا به شیعیان مکه و مدینه بفهماند حق جاویدان است و باطل رفتنی؛ حتی اگر سر مظلوم بر دار کفرنشینان بالا رود. مانند حسین بن علی (علیهما السلام) که آموخت برای راه خدا و احیای حق و حقیقت و بطلان باطل، جان را نثار باید کرد.

شیخ نمر، لبیک یا حسین را لحظه شهادت به زبان می آورد تا به شیعیان مکه و مدینه بفهماند حق جاویدان است.

طفلی بیش نبود که خاتم النبیین (صلی الله علیه و آله و سلم) وفات کرد و امام علی (علیه السلام) جانشین وی گردید، در حالی که با سفارش های مکرر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در مورد اهمیت ولایت امام علی (علیه السلام) باز از دشمنی و حق ستیزی ها کاسته نشد و عناد و حسادت بیشتر گردید و حسین (علیه السلام) همراه مادر در دیدار خانواده های انصار و مهاجر حق را برای مردم یادآوری می کرد؛ در حالیکه آنها روی بر می گرداندند و ثمره بی وفایی اهل مدینه شهادت زهرا را رقم زد و باری گران بر دوش های حسین (علیه السلام) و خانواده اش قرار گرفت. 25 سال استخوان در گلوی و خار در چشم پدر بود تا ندای فزت و رب الکعبه پدر به آسمان رسید و پدر هم پر کشید. [6](ابن منظور، لسان العرب، ج5، ص393؛ طریحی، مجمع البحرین، ج4، ص30)
حسین (علیه السلام) ماند و یاوری برادری که به تنهاترین سردار معروف گشت تا روزی که زهر، جگر برادر را تکه تکه کرد و آن روز حسین (علیه السلام) بود که علم حقانیت پدر و برادر را به دوش کشید و فرمانده حماسه عاشورا شد تا دین خدا استوار بماند و تبلور ایثار و استقامت بر سینه ی حسین (علیه السلام) متجلی شود.
لحظه لحظه عاشورا ترسیمی از عشق و حماسه و صبر و خدا شد و ریشه ای مستحکم برای اسلام گردید تا ظهور فرزند پاکش ایستاده خواهد بود.
حسین (علیه السلام) پایگاه درس رشادت و شهامت و عشق گردید، الگویی برای جامعه ی امروز که لباس نگهبانی از اسلام را بر تن غیور مردان راه حسین (علیه السلام) می کند. چه در ایران، چه در بحرین و نیجریه و سوریه و لبنان و ... .

لحظه لحظه عاشورا ترسیمی از عشق و حماسه و صبر و خدا شد و ریشه ای مستحکم برای اسلام گردید تا ظهور فرزند پاکش ایستاده خواهد بود.

و صدا تکرار شد، آیا می دانی حسین (علیه السلام) کیست؟
ایستادم و فریاد زدم: رهبر من! مقتدای من! باب الله من! حسین (علیه السلام) یعنی همه ی هستی من! ...
چشم گشودم در حالیکه زمزمه ی لبیک یا حسین بر زبان و جان و دلم جاری بود، اسلحه ام را به دست گرفته و آرام دست بر سینه نهادم، جایی که آرم سپاه را حمل می کرد، و آرام گفتم یا حسین (علیه السلام) مرا به شاگردی بپذیر و به سوی حرم خواهرش زینب (سلام الله علیها) حرکت کردم.


-----------------------------------------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1- عیاشی، محمد بن مسعود، تفسیر عیاشی، ص41، تهران، چاپخانه علمیه، 1380ق، ص41.
2- مجلسی، محمدباقر، بحارالأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، تهران، اسلامیه، بی تا، ج‏43، ص292.
3- عَنِ النَّبِیِّ (صلی الله علیه و آله و سلم) أَنَّهُ قَالَ‏ أَهْلُ الْجَنَّةِ شَبَابٌ کُلُّهُم. (بحارالأنوار، ج‏43، ص292)
4- مَنْ رَأَى سُلْطَاناً جَائِراً مُسْتَحِلّاً لِحُرُمِ اللهِ - نَاکِثاً لِعَهْدِ اللَّهِ مُخَالِفاً لِسُنَّةِ رَسُولِ اللهِ - یَعْمَلُ فِی عِبَادِ اللهِ بِالْإِثْمِ وَ الْعُدْوَانِ - ثُمَّ لَمْ یُغَیِّرْ بِقَوْلٍ وَ لا فِعْلٍ - کَانَ حَقِیقاً عَلَى اللهِ أَنْ یُدْخِلَهُ مَدْخَلَه‏؛ (بحارالانوار، ج44، ص382؛ ابن اثیر، الکامل فی التاریخ، بیروت، دار صادر، 1982م، ج4، ص48)
5- اکبرزاده، حسین (علیه السلام) پیشوای انسان ها، تهران، انتشارات حق بین، 1385، ص30؛ به نقل از مجله الغربی، ربیع الاول 1381ق.
6- ابن منظور، لسان العرب، بیروت، دارصادر، 1412ق، ج5، ص393، طریحی، فخرالدین بن محمد، مجمع البحرین،چاپ سوم، تهران، مکتبه المرتضویه، 1375، ج4، ص30.
کلید واژه ها:
زندگی معصومین , حسین بن علی , امام حسین , شهدای حرم , حرم حضرت زینب , مدافع حرم , سوم شعبان 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
صلح امام حسن (ع)، حادثه بی نظیر دنیای اسلام - مقام معظم رهبری
 • 1395/9/10 چهارشنبه صلح امام حسن (ع)، حادثه بی نظیر دنیای اسلام - مقام معظم رهبری
  دوران امام مجتبی علیه الصلوات و السلام و حادثه صلح این بزرگوار با معاویه یا اون چیزی که به نام صلح نامیده شد، این یک حادثه سرنوشت ساز و بی نظیری بود در کل روند انقلاب اسلامی در صدر اول، دیگه ما نظیر این حادثه رو نداشتیم. در دوران امام حسن یک جریان مخالفی آن چنان رشد کرد...
  کلیپ صوتی
پیامبر (ص) و ریحانه های آفرینش - حجت الاسلام کازرونی
 • 1395/9/8 دوشنبه پیامبر (ص) و ریحانه های آفرینش - حجت الاسلام کازرونی
  صلی الله علیک یا رسول الله. امروز روز رحلت و شهادت حسن بن علی است. من یک جمله از پیامبر بگم یک جمله از حسن بن علی بگم. سه روز مونده بود به رحلت پیامبر، پیامبر علی بن ابیطالب رو خواست. فرمود: یا علی بیا. حضرت اومد کنار پیغمبر. پیغمبر فرمود: یا اب الریاحنتین. ببینین چقدر قشنگ...
  کلیپ صوتی
جلوه هایی از آثار زیارت
 • 1395/9/5 جمعه جلوه هایی از آثار زیارت
  یکی از آثار شگفت زیارت بخشش گناهان است و این بیانگر آن است که زیارت، زمینه ای است که انسان زندگی خود را از نو آغاز می کند و بخشش گناهان نقطه آغاز این زندگی معنوی است. امام رضا (علیه السلام) می فرماید: «إنّی...
  زیارت پایدار
عاشورا، منطق، عاطفه، حماسه - مقام معظم رهبری
 • 1395/8/30 يكشنبه عاشورا، منطق، عاطفه، حماسه - مقام معظم رهبری
  عاشورا یک حادثه ی تاریخی صرف نبود. عاشورا یک فرهنگ، یک جریان مستمر، یک سرمشق دائمی برای امت اسلام بود. حضرت ابی عبدالله علیه السلام با این حرکت که در زمان خود دارای توجیه عقلانی و منطقی کاملا روشن بود، یک سرمشق را برای امت اسلامی نوشت...
  کلیپ صوتی
با حسین ماندن هنر است - حجت الاسلام رفیعی
 • 1395/8/29 شنبه با حسین ماندن هنر است - حجت الاسلام رفیعی
  منذر بن جارود از اصحاب امیرالمومنین در جمل است. با حسین بودن هنره با حسین ماندن مهمه، با حسین آمدن هنره با حسین رفتن مهمه. تو جمل از اصحاب امیرالمومنین. آقا امیرالمومنین دید آدم خوبیه باباش هم خیلی مشهور بود متدین بود آقا یک حکم زد ...
  کلیپ صوتی
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir