ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 174210051
  تعداد بازدید این صفحه: 525339
  در امروز: 96832

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
 
1395/11/14 پنجشنبه

 آیا حد ترخص نسبت به مسافری که در اثنای سفر شرعی، از وطن خود عبور می‏کند، معنا و مفهوم دارد؟

 • آیا حد ترخص نسبت به مسافری که در اثنای سفر شرعی، از وطن خود عبور می‏کند، معنا و مفهوم دارد؟
مسافری که در اثنای سفر شرعی از وطن خود عبور می‏کند:
با رسیدن به حدّ ترخّص وطن خویش نمازش را باید کامل بخواند و تا زمانی که سفر جدیدی را به حدّ مسافت شرعی از وطن مذکور آغاز نکرده است، باید نمازش را تمام بخواند. (مشهور)
تا به وطن نرسیده نمازش شکسته است و ورود به وطن حدّ ترخّص ندارد و پس از رسیدن به وطن، اگر در آن توقّف کند، سفرش قطع می شود و باید تا زمانی که سفر جدیدی را به حدّ مسافت شرعی آغاز نکرده است، نمازش را تمام بخواند و امّا عبور از وطن، بدون توقّف و فرود آمدن در آن، در اینکه موجب قطع مسافرت شرعی می شود یا نه، محلّ اشکال است. بنابراین اگر فرد بعد از عبور از وطن، قصد پیمودن مسافت شرعی جدیدی را هر  چند به ضمیمه مسیر برگشت داشته باشد، نمازش شکسته است و گرنه احتیاط لازم آن است که بین نماز شکسته و نماز تمام در باقیمانده مسیر جمع نماید. (آیت الله سیستانی)
 

توضیحات:
1- 
سید محمد حسن بنی هاشمی خمینی توضیح المسائل مراجع  جلد 1، م۱۳۲۷؛ آیت الله سید علی حسینی سیستانی منهاج الصالحین جلد 1، م920 و قبل از م924 
کلید واژه ها
حد ترخص , احکام مسافر، , رسیدن به حد ترخص 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
وقتی بناست، در بارگاه نورانی حضرت رضا(علیه السلام) خدمت‌گذار باشی و رضای حق‌تعالی را طلب کنی، بایستی اهدافی به بلندای نگاه و نظر حجت حق بر زمین، متصور شوی. باتوجه به این مهم، ادارۀ پاسخ ‌گویی به سوالات دینی اهداف پیش رو را در جهت انجام وظایف خود در نظر گرفته است. در ادامه به وظایف این اداره اشاره می‌کنیم: 1. برنامه ریزی و نظارت بر دفاتر پاسخگویی به سؤالات شرعی و مرکز مشاورۀ دینی و نشستهای پرسش‌وپاسخ تخصصی و عمومی؛ 2. تدوین و تعیین اولویتهای محتوایی حلقه های معرفت و نشستهای تخصصی و برنامه های ویژۀ گروههای زیارتی؛ 3. مدیریت فرایند شناسایی، جذب، به کارگیری و ارتقای استادان پاسخگو به سؤالات شرعی، مشاورۀ دینی، همایش های تخصصی و گروه‌ های زیارتی.  
×