ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 174209875
  تعداد بازدید این صفحه: 525334
  در امروز: 96656

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
 
1395/11/14 پنجشنبه

 آیا برگشت به وطن نیز حد ترخص دارد؟

برگشت به وطن حدّ ترخّص دارد

 
 • آیا برگشت به وطن نیز حد ترخص دارد؟ 1
 
برگشت به وطن حدّ ترخّص دارد و مسافری که به وطنش بر می‏گردد، بعد از رسیدن به حدّ ترخّص باید نمازش را تمام بخواند. (حضرت امام و آیات عظام مقام معظم رهبری، خویی، تبریزی، وحید، زنجانی، گلپایگانی، صافی، اراکی، بهجت، مکارم)
تا وقتی که مسافر داخل وطنش نشده، باید نماز را شکسته بخواند و در این رابطه، رسیدن به حدّ ترخّص کافی نیست. بنابراین، حدّ ترخّص اختصاص به رفتن از وطن دارد یعنی در موقعی که فرد می خواهد از وطن خویش به حدّ مسافت شرعی برود، حدّ ترخّص معتبر است ولی برگشت به وطن، حدّ ترخّص ندارد. (آیت الله سیستانی)
 
 • محدوده حدّ ترخّص در بازگشت به وطن کجا می باشد؟2
محدوده حدّ ترخّص در بازگشت به وطن:
همان مکان حد ترخّص هنگام خروج از وطن است. بنابراین مسافری که به وطنش  برمی گردد وقتی دیوار وطن خود را ببیند و صدای اذان آن را بشنود، باید نماز را تمام بخواند، البته بنابراحتیاط واجب، باید دو نشانۀ نشنیدن صدای اذان و ندیدن دیوار شهر، از بین برود؛ یعنی صدای اذان شهر را بشنود و دیوار شهر را ببیند و احتیاط مستحب است تا زمان رسیدن به منزل نماز را به تأخیر اندازد یا آنکه اگر بعد از رسیدن به حد ترخّص نماز می خواند آن را هم شکسته و هم تمام بخواند. (حضرت امام)
جایی است که مسافر صدای اذان شهر را بشنود. (مقام معظم رهبری، آیت الله وحید)
جایی است که مسافر دیوار وطن خود را ببیند و صدای اذان آن را بشنود و احتیاط مستحب است تا زمان رسیدن به منزل نماز را به تأخیر اندازد یا آنکه اگر بعد از رسیدن به حد ترخّص نماز می خواند آن را هم شکسته و هم تمام بخواند. (آیات عظام گلپایگانی، صافی)
جایی است که مسافر صدای اذان شهر را می‌شنود و مردم شهر را می‌بیند (آیات عظام خویی، تبریزی)
جایی است که مسافر صدای اذان آخر شهر را می‌شنود یا مردم شهر او را می‌بینند. (آیت‌الله زنجانی)
جایی است که مسافر صدای اذان آخر شهر را می‌شنود و مردم شهر او را می‌بینند. (آیت الله اراکی)

جایی است که مسافر صدای اذان شهر را بشنود هر چند احتیاط مستحب است هم دیوار وطن را ببیند و هم اذان آنجا را بشنود. (آیت الله بهجت)

توضیحات:
1-
سید محمد کاظم طباطبائی یزدی العروة الوثقی ، فصل فی صلوة المسافر، م65؛ سید محمد حسن بنی هاشمی خمینی توضیح المسائل مراجع  جلد 1، م۱۳۱۹؛ توضیح‌ المسائل (وحید)، م۱۳۲۷؛ سید روح الله الموسوی الخمینی تحریر الوسیلة ، فصل فی صلاة المسافر،  م۲۷؛ آیت الله محمد تقی بهجت(ره) وسیلة النجاة ، م972؛ آیت الله سید محمد رضا گلپایگانی(ره)هدایة العباد، جلد 1، م1145؛ آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی هدایة العباد، جلد 1، م1145؛ (تذکر: فتوای مقام معظم رهبری مستفاد از اجوبة الاستفتائات، م677 می باشد)
2-
همان مدرک سابق 
کلید واژه ها
حد ترخص، احکام سفر، سفر 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
وقتی بناست، در بارگاه نورانی حضرت رضا(علیه السلام) خدمت‌گذار باشی و رضای حق‌تعالی را طلب کنی، بایستی اهدافی به بلندای نگاه و نظر حجت حق بر زمین، متصور شوی. باتوجه به این مهم، ادارۀ پاسخ ‌گویی به سوالات دینی اهداف پیش رو را در جهت انجام وظایف خود در نظر گرفته است. در ادامه به وظایف این اداره اشاره می‌کنیم: 1. برنامه ریزی و نظارت بر دفاتر پاسخگویی به سؤالات شرعی و مرکز مشاورۀ دینی و نشستهای پرسش‌وپاسخ تخصصی و عمومی؛ 2. تدوین و تعیین اولویتهای محتوایی حلقه های معرفت و نشستهای تخصصی و برنامه های ویژۀ گروههای زیارتی؛ 3. مدیریت فرایند شناسایی، جذب، به کارگیری و ارتقای استادان پاسخگو به سؤالات شرعی، مشاورۀ دینی، همایش های تخصصی و گروه‌ های زیارتی.  
×